Een eeuw geleden draafden de paarden nog op het Zaailand UIT GROOTHOEDERS AN SI CHTEN ALBU M Voor 1945 II 1 eeuw geleden, toen de Wilhelmina- baan en het Wilhelminaplein nog niet be stonden en er een gracht liep langs het Rui- terskwartier, vormde het Zaailand ieder jaar nog het toneel voor een harddraverij. Daar immers, ongeveer ter hoogte van de huidige rijks-hbs, lag de oude harddravers- baan, waarop in nóg vroeger tijden de ver maarde draverijen om de gouden zweep plaats vonden. Tot 1865 hebben er jaarlijks ter gelegenheid van de voorjaarspaardenmarkt paarden ge draafd; daarna hielden de edele viervoeters hun wedrennen uitsluitend op de baan aan de Harlingerstraatweg, die al in 1840, tege lijk met de straatweg naar Marssum zelf, was aangelegd. Behalve die voorjaarsdraverijen werden al le wedrennen sinds die tijd aan de Harlin gerstraatweg gehouden, tot tenslotte in 1905 de Wilhelminabaan werd aangelegd, waar de renpaarden toen hun rondjes konden draaien. Wanneer het gemeentebestuur nu zijn plan nen realiseert om de nieuwe veemarkt door een brede verkeersweg te verbinden met de binnenstad, zal ook deze Wilhelminabaan met z'n harddraversbaan verdwijnen, zodat de drafsport dan weer naar een andere ge legenheid voor de draverijen zal moeten uit zien. Een herinnering aan de draverijen op het Zaailand heeft grootmoeders ansichtenal bum bewaard door de reproductie van een prent van een harddraverij van 1830. Drie kwart eeuw later is deze reproductie als prentbriefkaart door Dijkstra's boekhandel op de markt gebracht, zodat we nu nog een aardig beeld kunnen krijgen van de situatie op het Zaailand van toen. De kaart laat ons een groot deel van de harddraversbaan zien en bovendien het bol werk aan de Zuidergracht, de buitenste stads gracht dus, die toen nog niet zo kaarsrecht was als nu, maar net als bij de Noorderweg als een slang om de bastions heenkronkel- de. Eerst in 1868 werd deze gracht recht getrokken en verdwenen de bolwerken, waar op nu dus de huizen van de zuidzijde van de Willemskade staan. Maar in 1830 konden deze bolwerken nog mooi als natuurlijke tribunes dienst doen voor de liefhebbers van de paardensport, die toen kwamen kijken naar de harddrave rij „om eene fraai met goud gemonteerde zweep". Dat was een zeer voorname harddraverij, omdat ze werd bijgewoond door niemand minder dan „Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins van Oranje en Hoogstdeszelfs oudsten zoon". Vierentwintig van de vermaardste harddravers uit Friesland en andere provin cies deden mee aan deze draverij, „die ten 3 V2 uren in de uiterste orde afliep" en ge wonnen werd door de landbouwer Klaas An- dries Siccama uit" Dantumawoude. Hij begaf zich na de wedstrijd met zijn paard naar het balcon, waarop zich de beide vorstelijke personen bevonden en ontving „met gepas te toespraak" de prijs uit handen van Prins Alexander. Dat balcon, tussen twee haakjes, zien we op de prentbriefkaart zeer waarschijnlijk uiterst links, waar de heren met de hoge hoeden het finishen van de paarden het best konden zien. De andere kaart, die we tegelijkertijd uit grootmoeders ansichtenalbum lichtten, is daarom zo interessant, omdat ze ons het zelfde Zaailand laat zien, maar dan, zoals het er tot 1945 uitzag. Op deze kaart, een uitgave van de boekhandelaar S. A. Markus, staat het Old Burger Weeshuis nog in vol le glorie. De foto moet voor 1905 zijn ge maakt en precies veertig jaar later ging het trotse gebouw in vlammen op, toen de Duit sers er op de dag voor de bevrijding de brand in staken. Juist op dit moment heerst er ter plaatse weer volop activiteit, nu de werkzaamheden voor het nieuwe gebouw van de waterleiding zijn begonnen: boven de enorme bouwput, die er de laatste maanden is gemaakt zul len straks de kantoren van de Intercommu nale verrijzen. Vermakelijk is het voor ons te zien, hoe de toevallige passanten, die zagen, dat de fo tograaf hier z'n toestel opstelde, allen keu rig in de houding bleven staan: de slager met z'n knecht, het bakkertje met z'n heng selmandje, de behanger met vier, vijf rol len behang onder z'n arm, de kantoorbe diende met de actentas en het aardappel boertje met z'n karretje. Die overmatige belangstelling voor de foto graaf met z'n geheimzinnige apparatuur blijkt trouwens uit veel meer prentbriefkaar ten uit grootmoeders ansichtenalbum: overal waar deze gewichtige figuur in vroeger da gen verscheen, placht de man van de straat halt en front te maken FENNO L. SCHOUSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 9