iminus »Samnti«is ruim Ler Gevestigde reputatie in heel het noorden van het land „Gala-voorstelling' in Leeuwarden op 27 september 11 S)aranti's eerste nummer is de opmars der artisten. De grammofoon speelt een vrolijke mars en de artisten van het kindercircus ko men door de entreepoort het toneel op: de acro- batengroep „De vier Robino's", Pastino de tonnenspringer, de evenwichtskunstenaars Sun ny Boys, tovenaar Moelai-Ben-Hassan, de spie- gelacrobaten „De twee Catelina's, de clowns, de apentemster Natasja Kowalini, de koord- dansende Koringa's, de pantertemmer Ceasar Paolini, de „militaire" balletgroep, de sprin gende Bongo Kids, de Dolita's, de Red Blue In dians en nog veel meer. Wanneer ze allen zijn aangetreden en het Sarantilied is gezongen, dan komt de directeur in jaquet en met hoge hoed. Het „hooggeëerd publiek" wordt begroet en direct daarna verdwijnen de artisten. De di rectrice, mevrouw Saranti, komt, in lange jurk met veel tule op voor het eerste nummer: de vrijheidsdressuur van de paarden. Het zijn geen echte paarden, maar meisjes, die deze rol spelen. Zo is het ook met de andere dieren in het programma: de eenbultige ka meel die Soeleiman heet, de apen, de panters en de beren. Het is allemaal kinderwerk, waar ruim veertig jongens en meisjes hun hart aan ophalen. En waar de toeschouwers (soms een paar honderd, maar ook wel eens duizend of meer) verrukt van zijn. Dat geldt voor klein en groot, want dit is het merkwaardige en het aan trekkelijke van het kindereircus, een kind van vier en een grijsaard van tachtig kunnen er beiden naar hartelust van genieten. Ook wat dat betreft benadert Saranti het echte circus, dat immers bij uitstek een vermaak voor groot en klein is. Men hoeft niet ver te zoeken naar een verklaring voor deze brede belangstelling. Het programma is levendig, afwisselend en wordt met vaart gebracht. En door de verzorg de costumering is het een fleurig kijkspel bo- vendien. Veel toeschouwers frappeert juist deze costu mering het meest. Voor de veertig kinderen gaan meer dan honderd complete costuums mee in de koffers. Bij de bagage horen uit- neembare kledingrekken, die in de kleedruim ten worden geplaatst en dienst doen voor het ophangen van heel dit circus-modemagazijn. Drie dames zorgen voor de gaderobe. Elk kind krijgt op tijd zijn of haar pakje, redt zichzelf daarmee of wordt in de kleren geholpen. Dat is vaak haastwerk, want sommige kinderen moeten in elkaar opvolgende nummers optreden. Stagna tie mag daarbij niet ontstaan, want de Saranti- groiidv/et schrijft voor, dat er geen hiaten in de voorstelling mogen ontstaan. Er is maar één pauze en verder gaat alles „non-stop Zo begeert de artistieke leider van Saranti het. Het programma en voor een belangrijk deel ook de ontwerpen voor de costumering zijn ont sproten aan het vindingrijke brein van de heer L. B. Akker, die zijn grote belangstelling voor het circus op deze manier wel bijzonder „pro- duktief' heeft gemaakt. Het kindercircus be nadert het werkelijke circus zo dicht als mo gelijk is. Maar dit gebeurt niet door de kinderen op te jagen naar topprestaties. Het spelelement Een der Koringa': op het koord blijft overheersen en er wordt ook op gelet dat ambities zichzelf niet op de voorgrond plaatsen. Voor praktisch elk nummer is een meervoudi ge bezetting aanwezig. Dit is nuttig om absen ten te vervangen, maar ook om geen kind het gevoel te laten krijgen onmisbaar te zijn. Het gevolg is, dat de troep als vriendjes en vrien dinnetjes een zeer homogeen karakter heeft. Hoe belangrijk dit is beseft men pas goed, wanneer men weet, dat het reizen naar en van de plaats van optreden vaak meer tijd neemt dan het op treden zelf. Circus Saranti is zo langzamerhand een goede bekende geworden voor velen in het noorden van het land en ook daarbuiten. In de 2Va jaar van zijn bestaan zijn meer dan 80 voorstellin gen gegeven, waarbij de verste reis die naar Oldenburg in Duitsland was. In dit seizoen heeft het kindercircus voorstellingen verzorgd in Wolvega, Koudum, Harkstede, Zuidbroek, Een, Wirdum, Wildervank, Haulerwijk, Grijps- kerk, Meppel, Appingedam, Appelscha, Diever, Sint Anna, Bakkeveen, Sondel, Schagen, Zwol le, Witmarsum, Delfzijl, Winschoten, De Wilp, Groningen, Lippenhuizen, Uithuizen en Surhuisterveen. Leeuwarden is in deze lange opsomming ongenoemd gebleven, want het officiële optreden in eigen stad moet nog komen. Dat zal op 27 september in de Har monie zijn en dit wordt, zeer deftig als een „gala-voorstelling" aangekondigd. Het betekent in ieder geval, dat Saranti hier alles op alles zal zetten om zichzelf op de beste manier te presenteren. Overigens zijn er „stiekumweg toch al twee voorstellingen in Leeuwarden ge geven en wel voor het Parkherstellingsoord en voor Vacantie Ontspanning. De foto's bij dit verhaal zijn bij het optreden in het Parkher stellingsoord gemaakt. Uit de lange lijst van voorstellingen (in sommi ge plaatsen, zoals Zwolle, werd tweemaal ach ter elkaar gespeeld) blijkt wel, dat Saranti in de nu verlopen twee en een half jaar een grote reputatie heeft verworven. Waarschijnlijk heeft niemand dit in het begin kunnen voorzien, toen de heer Akker zijn kindercircus begon met een groepje kinderen, gerecruteerd uit de speeltuin vereniging „Het Westen". Maar het groeiproces verliep snel, zo snel, dat de omvang van de orga nisatorische werkzaamheden het al gauw no dig maakte een stichting in het leven te roepen. De voorzitter daarvan is de heer D. Visser en als secretaris treedt op de heer S. Salverda, wiens adres wij de belangstellenden niet willen onthouden. Het is Beethovenstraat 45. De gala-voorstelling in de Harmonie op 27 sep tember zal de 85ste voorstelling in het bestaan van Saranti zijn. Het is een avond, die voor het Leeuwarder publiek bestemd is het Leeu warder publiek, waaruit zo vaak de vraag naar voren komt: „En wanneer kunnen wij dat nu eens zien?" Dat kan dus binnenkort en tegen een weinig gala-achtige en dus lage toegangs prijs. Saranti hoopt, dat zijn directeur bij deze gelegenheid een groot „hooggeëerd publiek" zal kunnen begroeten

Leeuwarder Gemeenschap | 1961 | | pagina 11