Gemeentebestuur verwacht snelle groei van Leeuwarden Nieuw structuurplan in Je maak Schaatsenrijden achter de Prinsentuin een beeld, dat een belofte inhield voor een Elfstedentocht. Maar deze belofte werd niet bewaarheid Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 11e jaargang no. 1 - januari 1962 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling - H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden industrialisatie, maar ook uit de aanpassing van de centrumfunctie aan de behoeften van het toekomstige, dichter bevolkte, Friesland. Dit noodzaakt het gemeentebe stuur van Leeuwarden ertoe een structuur plan voor de gemeente te laten samenstel len, dat gebaseerd is op de hierboven ge noemde verwachtingen. De voorbereiding van dit plan is al enige tijd geleden ter hand genomen. Is er een kentering ingetreden in de ont wikkeling van Friesland en van Leeuwar den? De minister van Economische Zaken heeft gemeend dit te mogen constateren in de memorie van toelichting op de begro ting voor 1962. De minister baseert deze opvatting op de bevolkingscijfers van 1960, die aantonen, dat de wanverhouding tussen vertrek en vestiging terugloopt, ook al waren de vertrekoverschotten nog hoog. Het gunstige verloop van de industriali satie is hierbij uiteraard een factor van groot belang. Ook voor Leeuwarden schijnt de kentering te zijn ingetreden. Boekten we twee jaar achtereen een bevolkingstoeneming van ruim 500, in het afgelopen jaar was de winst ongeveer 1000 ingezetenen. Toch menen b. en w. dat met het trekken van optimistische conclusies voorzichtigheid betracht dient te worden. De stijging van het aantal inwoners hangt ook nauw samen met de resultaten van de woningbouw. Niettemin is de tendens naar een gezonder ontwikkeling van onze gemeente te bespeu ren en het is mede de taak van het gemeen tebestuur te bevorderen, dat deze tendens zich, zo mogelijk in versterkte mate, zal voortzetten. Aan tal van facetten van de verdergaande stadsontwikkeling hebben b. en w. in hun aanbiedingsbrief bij de begro ting aandacht besteed en u vindt daarom trent verschillende bijzonderheden in dit nummer van ,,De Leeuwarder Gemeen schap". J^n het ontwikkelingsplan voor de periode 19601980 voor Friesland, Groningen en Drente, getiteld „De toekomst van het noorden des lands", wordt het inwonertal van Leeuwarden in 1980 op 114.000 geraamd. Burgemeester en wethouders van Leeuwar den zijn van mening, dat deze prognose te voorzichtig is gesteld en dat naar alle waar schijnlijkheid in 1980 wel een inwonertal van 125.000 tot 135.000 zal kunnen worden bereikt. Er moet namelijk van worden uitgegaan, dat er zodanige maatregelen worden ge troffen, dat het wegtrekken van mensen naar andere delen van het land de vesti ging niet meer overtreft. Daarmee zou het economische leven en daardoor het inko men per hoofd van de bevolking geheel worden opgetrokken tot het landelijk ni veau. In 1960 had de provincie Friesland een inwonertal van ruim 478.000 en in het noor delijke ontwikkelingsplan wordt geschat, dat dit bevolkingscijfer in 1980 tot 560.000 zal zijn uitgegroeid. Leeuwarden zal een groot aandeel in de toeneming van de be volking van het gewest hebben: ruim 30.000 van de ruim 80.000, volgens de in dit plan gegeven schatting, die b. en w. dus aan de krappe kant achten. De verwachte sterke groei van Leeuwarden komt niet alleen voort uit de toenemende

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 3