Sociëteit Amicitia. moest hoofd huiden voor Harmonie Vir<&rnerdt/k UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM fj estig jaar is het nu alweer geleden, dat de Sociëteit Amicitia moest worden opgehe ven, toen bleek, dat de soos van de Har monie de oude Sociëteit aan de Wirdumer- dijk de wind volkomen uit de zeilen nam: in 1902 werd het gebouw in openbare vei ling verkocht en daarna ingericht als een hotel, dat de naam Amicitia op de pui liet staan. Vandaar, dat de naam van de voormalige sociëteit tot de huidige dag bleef bestaan, maar van de soos zelf herinneren alleen de alleroudsten onder ons zich nog heel vaag iets uit hun prille jeugd. De Sociëteit Amicitia was in 1837 opgericht, toen de (nóg deftiger) Groote Sociëteit te genover de Langepijp op de Nieuwestad al vele tientallen jaren bestond. Ook voor die tijd kwamen de meeste van de deftige bur gers, die er lid van werden, op geregelde tijden bij elkaar, maar door het ontbreken van een eigen lokaal was er aan de socië teit nooit eerder een vaste vorm gegeven. In 1837 gebeurde dat dus wel, hoewel de Sociëteit Amicitia toen ook nog niet direct over een eigen huis beschikte. In de eer ste drie jaar van haar bestaan kwamen de leden bijeen in een zaal boven het Friesch Koffijhuis aan de Wirdumerdijk, dat stond op de plaats, waar nu de Rotterdamse Bank gevestigd is. De voorspoedige groei van de Sociëteit, die in de zomer van 1839 al meer dan hon derd leden had, maakte het echter toen al mogelijk, dat er plannen kwamen voor een eigen gebouw, waarin de sociëteitsleden dus heer en meester zouden zijn. "E.®.n ver2°ek om een dergelijk modern so ciëteitsgebouw te stichten aan het begin van de Wirdumerdijk, waar tot voor enke le jaren de Wirdumerpoort had gestaan, vond veel begrip bij de gemeenteraad, die onmiddellijk besloot de benodigde grond tegen een pacht van vijfentwintig gulden per jaar aan de Sociëteit Amicitia af te staan. De architect Th. Romein ontwierp een plan en in april 1840 kon het bouwen van de nieuwe sociëteit voor het in onze ogen lut tele bedrag van 26.700 worden aanbe steed. In de zomer van het jaar daarna kwam het klaar en konden de leden hun nieuwe Sociëteitsgebouw met de daarach ter gelegen kolfbaan, annex concert- en danszaal betrekken. Door het bezit van deze Concert- en dans zaal kon het gebouw dus ook voor andere doeleinden worden bestemd en behalve als een trefpunt voor de leden van de So ciëteit, kreeg Amicitia voor onze verre voorouders veel betekenis als congres- en vergaderplaats en voor bijeenkomsten van feestelijke aard. In 1852 werd ook aan de zuidzijde van het gebouw, aan de Nieuweweg dus, een uit gang gemaakt en in 1879 kreeg de sociëteit er een op pilaren rustende waranda bij. Bo vendien werd er toen aan de sociëteitszaal een leeskamer en een biljartzaal toegevoegd en van die tijd af, werd er dus niet alleen gekolfd maar ook gebiljart. Zo ging de Sociëteit Amicitia een tijdperk van grote bloei tegemoet, tot de soos een geduchte concurrent kreeg aan de Vereniging De Harmonie, die in 1878 werd opgericht en drie jaar later met het totstandkomen van de schouwburg aan het Ruiterskwartier haar eigen sociëteitslokaal kreeg. Verscheidene leden van Amicitia gingen in de loop van de volgende jaren over naar de Harmonie, die in 1891 een belangrijke aan winst kreeg met het voltooien van de kegel baan. Terwijl zo de Vereniging De Harmonie in de eerste tientallen jaren van haar bestaan voortdurend groeide, ging de Sociëteit Ami citia langzaam maar zeker in ledental en aanzien achteruit en in 1902, nu precies zes tig jaar geleden dus, viel het droeve besluit de Sociëteit aan de Wirdumerdijk op te hef fen. De gebroeders C. A. en H. C. Feldhaus verbouwden het grote gebouw toen tot ho tel en tot na de laatste wereldoorlog bleef de familie Feldhaus er de scepter zwaaien. Korte tijd na de bevrijding kwam er een andere hotelier, maar de naam Amicitia bleef bestaan om de herinnering levend te houden aan de tijd, dat het gebouw een trefpunt was voor een deel van de „aanzienlijke" Leeuwarder burgerij. Intussen hebben de veranderde tijden ook de populariteit van de Harmonie als Sociëteit wel wat aangetast, maar toch is deze soos blijven bestaan en nog steeds kan er gespro ken worden van sociëteitsleven in dit schouwburggebouw. Prentbriefkaarten met het Hotel Amicitia erop zijn er bij de vleet, prentbriefkaarten met de Sociëteit Amicitia erop, zijn er maar enkele. De hierbij gereproduceerde kaart uit grootmoeders ansichtenalbum een uitgave van Dijkstra's boekhandel moet kort voor het verbouwen van de Sociëteit zijn ge maakt: er staan nog pilaren voor het pand, de tweede verdieping zit er nog niet op en er staat nog Anno 1840 op de gevel. De andere kaart, van de Harmonie, is een uitgave van de winkelier L. Cohen van de Kelders en moet omstreeks 1920 zijn ge maakt. Fenno L. Schoustra.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 5