Gemeente blijft krap bij kas Fa. H. JOUERS ZOOI VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Begrotingstekort van ruim drie ton LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100 - 24595 b.g.g. 25765 7 De begroting voor 1962 van de gemeente Leeuwarden sluit met een tekort van 336.260,Dat is weinig, vergeleken met de voorafgaande jaren. Voor 1959, 1960 en 1961 waren de begrotingstekorten ruim 1 miljoen, ruim 1,4 miljoen en iets meer dan 1,6 miljoen. Toch heeft u als Leeuwarder niet zo veel van die „arm lastigheid" van de gemeente gemerkt. Het is in werkelijkheid ook wel wat mee gevallen met die tekorten. Dat kwam, omdat men bij het opstellen van de be grotingen van die jaren nog niet wist hoe het zou komen met de aangevraagde, maar nog niet toegekende, verhogingen van de algemene uitkering uit het ge meentefonds. Toen hierover zekerheid ontstond, bleken de tekorten terug te lopen tot bedragen in de orde van wat nu voor 1962 is geraamd. Het verschil tussen toen en nu is, dat de hoogte van de uitkeringen over 1962 uit het gemeen tefonds en uit 's rijks kas al bij het op stellen van de begroting bekend was. Wat is nu deze uitkering uit het gemeentefonds? Het gemeentefonds is een door het rijk beheer de pot, waarin een bepaald percentage (12,70) van de rijksbelastinggelden wordt gestort. De uitkeringen van de gemeenten bestaan o.m. uit een bedrag gelijk aan het vijfvoud van de hoofdsom der grondbelasting, bijdragen voor het instandhouden van de scholen en voor de sociale zorg en verder een zgn. schaaluitkering. Met elkaar levert dit voor 1962 ongeveer 10,5 miljoen op en dit komt neer op 125,Mis schien zit er nog wat muziek in deze uitkering, want de 12,70 procent van de rijksbelasting gelden kan de raming overtreffen. Maar dat is uiteraard een zaak van afwachten. Nu helpt het rijk de gemeenten niet alleen met uitkeringen uit het gemeentefonds. Voor spe ciale objecten worden bijdragen verschaft, zon der welke de uitvoering onmogelijk zou zijn. Zo zijn belangrijke bijdragen a fonds perdu ver leend voor de aanleg van de ringweg en het zelfde kan wellicht worden verwacht voor andere straten en bruggen. Niet alle lasten van grote werken kunnen echter op het rijk worden ver haald. Enige armslag heeft de gemeente door een extra uitkering uit het gemeentefonds van 4,per inwoner, voor de verbetering van de infra-structuur. Voor werken, waarvoor geen rijksbijdragen worden ontvangen en die even tueel geheel ten laste van deze extra uitkering van 4,per inwoner zouden moeten komen, is echter slechts een zeer beperkte ruimte aan wezig. Een belangrijke kapitaalslast komt uiteraard voort uit de, 14 miljoen kostende, nieuwe vee markt. Het zal, mede daardoor, niet te voor komen zijn, dat de begrotingen voor de komen de jaren aanzienlijke tekorten blijven aanwij zen. Leeuwarden blijft krap bij kas en zal daar om moeten overwegen eigen belastingen en heffingen in te voeren of, voor zover ze reeds bestaan, te verhogen. In ieder geval zullen b. en w. de raad voorstellen de reinigingsrech ten aan te passen aan de in 1961 opgetreden kostenstijging. Ook moet ernstig rekening wor den gehouden met de mogelijkheid van de in voering van een rioolbelasting, waarvan de opbrengst de uitvoering van verdere werken voor de verbetering van de afvoer en voor de zuivering van rioolwater mogelijk zal moeten maken. Gebrek aan geldmiddelen afhankelijkheid van Den Haag, dat zijn de wankele zuilen, waar op de gemeentefinanciën rusten. Vroeger zal de bodem van de geldkist ook wel eens te zien zijn geweest, maar men had deze geldkist in eigen huis en dat was veel waard! In het Stadhuis staat deze oude geldkist nog. Vroeger, in tijden van een eenvoudiger iinancieel beheer, werden hierin de gemeentelijke geldmiddelen opgeborgen. imams» Bergplaats voor meubelen - Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Ruim ha/ve eet/w &rvaring

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 7