Fa. B. JOLMERS ZOOI ONZE WATERTORENS OP DE PRENTBRIEFKAART VERHUIZINGEN TRANSPORTEN UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM .RJOtNEHSil', mm# rnmtm ^■^oor verschillende prentbriefkaarten in grootmoeders ansichtenalbum hebben indertijd onze watertorens model gestaan, de oude toren aan het Zuiderplein en de nieuwe aan de Gro ningerstraatweg. Vooral de eerste watertoren, op de grens van Leeuwarden en Huizum, is vaak in opdracht van de uitgevers van prentbriefkaarten gefoto grafeerd en we danken het aan deze foto's, dat we nu nog weten, hoe het er zo'n vijftig, zestig jaar geleden precies uitzag aan deze kant van de overweg. Twee van deze kaarten heb ik, met oma's goed vinden, even uit het album gelicht. De oudste, van de toren aan het Zuiderplein, die het post stempel draagt van 1902, moet omstreeks de eeuwwisseling zijn uitgegeven door de firma Hollandia in Amsterdam, de jongste, van de uitgever J. Sleding, eveneens uit Amsterdam, kwam omstreeks 1926, kort na het voltooien van de nieuwe toren aan de Groningerstraat weg, op de markt. Aan beide watertorens veranderde, sinds de dag, waarop ze vereeuwigd werden, niets; toch zouden de foto's op dit moment zo niet meer gemaakt kunnen worden. De eerste laat ons, als voorgrond, de spoorweg overgang zien en om de aard en de intensiteit van het verkeer van die dagen treffend te il lustreren, passeert er juist één enkele honden kar. De tweede is eveneens om de omgeving van Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen Ruim een w ervaring TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 halve eeuw de watertoren vooral interessant: de Groninger straatweg blijkt in deze twintiger jaren nog een landelijke laan te zijn, huizen staan er noch aan de ene, noch aan de andere kant, van gemotoriseerd verkeer heeft de fotograaf bij het maken van zijn plaatje nog geen last, maar in plaats van de hondenkar spoeden zich nu toch al fietsers naar de stad! De watertoren zelf, waar het eigenlijk om ging, ziet slechts met moeite door het gebladerte van de bomen heen, maar haar oudere zus to rent hoog boven de bomen van het Zuiderplein uit. Dat doet ze nu al drieënzeventig jaar, want in 1887 werd voor deze watertoren de eerste steen gelegd en in de decembermaand van het jaar daarna kwam ze gereed. Drie jaar eerder had de gemeenteraad met de beschamende meerderheid van slechts één stem het besluit genomen, dat er in Leeuwarden ein delijk een drinkwaterleiding zou worden aan gelegd. Blijkbaar werd de behoefte daaraan slechts ten dele gevoeld, want er waren nog tien heren raadsleden, die de moed durfden op te brengen om hun stem uit te brengen tegen het voorstel deze voorziening te treffen. Tot die tijd kwam voor onze overgrootouders het drinkwater, behalve uit de lucht, voorna melijk uit de beide stadsvijvers en van de plas sen onder de rook van de stad. Voor dag en dauw trokken de waterhalers dan al naar de Wielen om later het water met de uitroep ,,haal-ie-waat haal-ie-waat haal - ie - waa- ter!" in de straten uit te venten. Ook voeren er wel pramen met tonnen „haal- water" door de stad, maar het was een publiek geheim, dat deze tonnen onder de brugpijpen wel eens werden gevuld met het vuile water uit de grachten Vooral in droge zomers was het gebrek aan drinkwater in de stad een groot probleem, dat nog bleef bestaan, nadat in 1826 een speciale drinkwatervijver was gegraven aan de Stads- buitensingel bij de kazerne. Er werden dagelijks weliswaar honderden emmers water uit deze vijver geput en ook de tientallen publieke pom pen in de stad leverden een brede waterstroom, maar daarbij bleef er toch nog een grote be hoefte aan meer drink- en waswater bestaan. In 1874 kwam er daarom een tweede drinkwa tervijver bij; aan de andere kant van de stad, eveneens aan de Stadsbuitensingel. Toen een jaar later bleek, dat de burgerij er nauwelijks gebruik van maakte en het water gemakshalve toch liever van de waterhalers kocht of het voor een cent per emmer uit de regenbakken in de stad betrok, werden er, tot grote voldoe ning van de bevolking, twee pijpen onder de gracht door van de vijver naar de binnenstad geleid. Toch bleef het probleem van de watervoorzie ning in Leeuwarden om een betere oplossing vragen, die dan eindelijk in 1888 kwam met het voltooien van de watertoren en het ingebruik- stellen van een drinkwaterleiding. Nog geen veertig jaar later werd het bouwen van een tweede, modernere watertoren al nood zakelijk geacht en in 1925 kon deze nieuwe toren aan de Groningerstraatweg in gebruik worden genomen. Kort daarna moet de hierbij afgedrukte foto ervan door de uitgever Sleding zijn gemaakt. FENNO L. SCHOUSTRA

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 7