HEIN APPELDOORN: GEERT SANNES Stadgenoten DIE WE ALLEN KENNEN zes en tachtig jaar en nog altijd actief 9 1 - leeft voor de voetballerij I mooi plekje op de vaste wal en vonden dat bij het Noordvliet Slot. Daar begonnen ze toen met een kruidenierszaak, waarin ook drank werd verkocht, ze deden in hout en in turf en ze schaften zich een klein schouwtje aan, dat met het bordje „te huur" aan de toen nog modderige wal van het Vliet werd vastgelegd. Zo begon voor Hein Appeldoorn in 1887 een loopbaan aan de wa terkant, want als elfjarige moest die knaap dadelijk al met de klan ten mee. Later werd het verhuur bedrijf met een klein skütsje uit gebreid. Daar kwam dan een lange tafel midden in te staan en met een gezelschapje van een man of acht, negen gingen de Appeldoorns het water op. Vooral het in de goeie ouwe tijd zo roemruchte eli tegezelschap „Het schaap met de klomp", dat iedere dag tijdens het borreluurtje te vinden was in het Oranjehotel, heeft veel van dit skütsje-met-schippers gebruik ge maakt. Hein Appeldoorn was in die en in later dagen waarlijk niet de enige op het Vliet, die zich met het ver huren van boten bezig hield. De concurrentie was zelfs vrij groot, maar de namen van maar enkele verhuurders hadden tot ver in de stad een goede klank. Zo vormde het echtpaar „Marcus- aal" (hij heette Marcus, zij heette Aal, men noemde haar Marcusaal en hem de man van Marcusaal), voor de hengelaars in de stad een begrip en ook de korenmeter en botenverhuurder Tjerk Voordewind kende iedereen. Voordewind (vader van de oud- commisaris van politie in Amster dam, die met Hein Appeldoorn nog steeds vriendschappelijke betrek kingen onderhoudt) was de eerste in Leeuwarden, die een motorboot had, maar niet lang, nadat hij die boot in de vaart had gebracht, kreeg Hein Appeldoorn er ook een. Dat was de Henriëtte, die twaalf jaar lang tientallen visclubs en ge zelschappen naar het hartje van het Friese waterland heeft ver voerd. Ook als schipper op boeiers en andere indrukwekkende schepen van de grote heren uit de stad, heeft Hein Appeldoorn veel werk gehad tot de enorme vlucht van de watersport hem deed besluiten aan de Grote Wielen een nieuw verhuurbedrijf te stichten. Dat moet omstreeks 1936 zijn geweest, zodat het bedrijf daar ook alweer een kwarteeuw bestaat. Alleen de laatste jaren hebben we deze vitale veteraan daar niet meer geregeld kunnen zien; het wordt hem langzamerhand toch wel wat te veel om er elke dag, zoals vroe-« ger, op de fiets naar toe te gaan. Maar op de weinige zomerdagen, die er elk jaar zijn, stapt hij toch graag even op de bus om zelf te zien hoe het reilt en zeilt in het bedrijf, dat zoon Joop heeft voort gezet. pr "nr Het is vroeg in het voorjaar, de boten moeten weer worden gelakt, de oude heer Appeldoorn is er bij! ,,Hou dou 't potsje nou mar vast" heelt ie tegen zoon Joop gezegd... J^i og een ouwe getrouwe uit de buurt van het Vliet: Geert Sannes, een man die lééft voor de voetbal lerij. In z'n jonge jaren stond hij als scheidsrechter op het veld, daarna werd hij bestuurslid en zelfs voorzitter van de voetbalver eniging Leeuwarden, nu is hij nóg niet van het voetbalveld af te slaan. Nog elk voorjaar vervult de heer Sannes een belangrijke rol bij het schoolvoetbaltoernooi op Cambuur door de dikwijls wat al te onstui mige jeugd op een afstand (van de krijtlijnen) te houden. Vooral bij het „penaltieskieten" is een krachtdadig optreden zeer ge wenst. Welnu, Sannes staat z n mannetje nog wel en ze weten het, die lieverdjes. 1 ik zesentachtig jaar is Hein Appeldoorn nu en nóg altijd is deze stoere Stanfries van het Vliet een stug werkende kracht in de bedrijven van z'n kinderen: nóg staat hij in het vroege voorjaar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de boten te lakken voor het verhuurbedrijf van z'n zoon Joop, nóg is hij in de zomermaanden een gewaardeerde hulp in de slijterij van zijn dochter Sari. Wie zo oud is en nog zo vitaal als deze rasechte Liwadder kan veel vertellen en er kómt wat los, wan neer u de heer Appeldoorn vraagt wat er in de loop van de laatste driekwarteeuw op en rond het Vliet zoal is gebeurd. Want daar, even voorbij het Noord- vliet Slot, heeft Hein Appeldoorn z'n hele lange leven gewoond, daar haalde hij z'n eerste kwajongens streken uit, daar stapte hij, nu pre cies vijfenzeventig jaar geleden als „knecht" in een boot van z'n vader, die in feite toen al met het verhuurbedrijf begon, dat Joop Appeldoorn nu nog heeft. De oude Appeldoorn, Germ, was tot dat moment schipper geweest, maar z'n vrouw had een hekel aan dat reizen en trekken: de Appel doorns keken daarom uit naar een

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 9