kwam, wanneer over nieuwe woningen en gebouwen werd gesproken. Lang heeft dit „papieren tijdperk" niet geduurd. De bouw activiteit begon tot ontwikkeling te komen met als eerste hoogtepunt in de letterlijke en figuurlijke zin, het verzorgingsflat Nij- lanstate, aan het Van Harinxmakanaal, bij de brug in de Overijselsestraatweg. Ook de woningbouw kwam op gang met flats en eengezinswoningen. Op dit moment is het terrein van het uitbreidingsplan vrij wel geheel „volgeboekt". Met de reeds tot stand gekomen bebouwing, de in aan bouw zijnde woningcomplexen en andere gebouwen (de nieuwe gemeentelijke ulo bijvoorbeeld) en de concrete plannen voor de verdere bouw, is 't Nijlan op enkele stukjes na vol. De stadsuitbreiding begint nu op gang te komen in een ander uitbrei dingsplan en wel 't Ielan, tussen de Gro ningerstraatweg en de Mr. P. J. Troelstra- weg. Ten noorden van de Bijenhofstraat, vlak bij de Groningerstraatweg, is men al bezig. t Verspringende" ilats geven een levendig aspect aan de etagebouw in 't Nijlan De bouw-activiteit in 't Nijlan heeft tot dusver het kenmerk van schijnbare ver warring vertoond en dit stadium is nog niet voorbij, al begint er zo langzamerhand wel wat meer tekening in de structuur van deze nieuwe woonwijk te komen. Op het bouwterrein met zijn wilde en ongewilde vegetatie begon men hier en daar te bou wen, schijnbaar op willekeurige plaatsen in de wijde ruimte en niet eens langs de inmiddels gereedgekomen straten. Dit laat ste week af van de traditie en zou later de Kompas-tekenaars heel wat peuterwerk op de hals halen. Maar de willekeur was slechts schijn, want van het eerste ogen blik af werd de leidraad van het uitbrei dingsplan gevolgd. Dit plan ging uit van een grote afwisseling van hoge en lage bebouwing en vooral van een sterke ruim telijke werking, die door het vrij staan van woningblokken en gebouwen wordt ver kregen. Ook in 't Nijlan wordt veel flat- bouw toegepast, maar deze woongebou wen worden niet tegen een straatrand ge drukt en opgesloten tussen de andere be bouwing. Groenvoorziening nodig voor aankleding Juist bij deze moderne vormgeving van een nieuwe woonwijk speelt de groenvoor ziening een essentiële rol. Gras, planten en bomen zijn geen versieringen, die aan gebracht worden op een stukje grond, dat toevallig is overgebleven. De bebouwing krijgt gestalte temidden van de plantaar dige verzorging van het hele terrein, dat niet in allerlei perken en perkjes uiteen valt. Juist door dit laatste is nog altijd veel fan tasie nodig om 't Nijlan te zien zoals het straks gaat worden. De onbebouwde grond is kaal of wild begroeid. Dat maakt een rommelige indruk, die pas later zal ver dwijnen, wanneer het vriendelijke groen en de veelkleurige bloemen deze stadswijk de vereiste aankleding hebben gegeven. Dan vooral zal het goed wonen zijn in 't Nijlan voor de ongeveer tweeduizend ge zinnen, die hier een plaats kunnen vinden. Een waterpartij zal in 't Nijlan temidden van de woonllats voor een rustige en aantrekkelijke afwisseling zorgen. Het ruimtelijke aspect van deze nieuwe woonwijk wordt door het water sterk bevorderd. Aan de zuidkant van 't Nijlan, langs het Van Harinxmakanaal, wordt gewerkt aan de afsluiting van de woningbouw met een rij flatgebouwen. De bewoners zullen straks een prachtig, vrij uitzicht hebben over het Friese land. A- ffNBii fr

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 5