Leeuwarden krijgt noordelijke stadswijk WOMGBOEW IS MET PLAS „BIJESHOF" GESTART 't lelan Wij hebben in het vorige nummer verteld van de snelle groei van de woonwijk ,,'t Nijlan", waarvan het grondgebied thans vrijwel geheel is bebouwd of üverzegd". De laatste restanten bieden geen ruimte meer voor uitgebreide woningbouwprojecten en daarom wordt al geruime tijd met zakelijke belang stelling gekeken naar een toekomstige woonwijk, die nu nog slechts bestaat als uitbreidingsplan-in-hoofdzaken, met enkele fragmentarische detailleringen. Dat is ,,'t lelan", de Friestalige benaming van wat men ook het toekomstige Leeuwarden-Noord kan noemen. Deze naam is natuurlijk te danken aan de Dokkumer Ee, die dwars door dit gebied loopt. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 11e jaargang no. 7 juli 1962 Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Een noordelijke stadswijk kent Leeuwar den tot dusver niet. De begrenzing van het tegenwoordige stadsgebied is aan deze kant nogal brokkelig. Het gaat speciaal om het gedeelte, dat besloten ligt tussen de Mr. P. J. Troelstraweg en de Groninger- straatweg. We vinden daar nu, van west naar oost, het terrein van het Bonifatius Hospitaal, de Oude Begraafplaats aan de Spanjaardslaan, het Rengerspark met, noordelijk daarvan, de Kinderboerderij, de te saneren restanten van de bebouwing tussen Bleekerstraat en Dokkumer Trek- weg en dan, aan de overkant van de Dok kumer Ee, woningbouw met de Bijenhof straat als tegenwoordige begrenzing. Het is niet de bedoeling het hele gebied van ,,'t lelan" voor woningbouw te gebrui ken. Dwars door het uitbreidingsplan is het noordelijke tracé van de ringweg geprojec teerd, dat het Valeriusplein met de Archi- pelweg gaat verbinden. Tussen deze ring weg en Rengerspark en Oude Begraaf plaats wordt een recreatiegebied aange legd, waarvan dus de Kinderboerderij straks deel gaat uitmaken. De woning bouw komt in hoofdzaak ten noorden van de ringweg en het totale uitbreidingsplan biedt ruimte voor zo'n 4000 woningen. Bij deze woningbouw wordt voor het groot ste deel gewerkt met zogenaamde buurt- eenheden. Voor deze eenheden worden rechthoekig afgepaalde delen van het uit breidingsplan bestemd. Ten westen van de Dokkumer Ee komen er negen en ten oosten daarvan drie. Daarmee zijn de bouw-mogelijkheden nog niet uitgeput. Hier wordt gebouwd in ,,'t lelan". Patrimoniumplaatst ten noorden van de Bijenhofstraat 176 etagewoningen, die langs het noordelijke ringweg tracé komen te staan. De straat op de voorgrond is de zuidelijke ventweg van de ringweg. Rechts daarvan komt dus de hoofdhaan. Deze foto maakten we van de Dokkumer trekweg in de weste lijke richting. Door deze landerijen en tuinderijen komt straks de ringweg te lopen naar het Valeriusplein. Links van de weg komt recreatiegebied, rechts woningbouw.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 3