Nieuwe veemarkt raakt zo langzamerhand «onder de pannen» Tien meter boven de grond zijn de schilders aan het werk bij de nieuwe veemarkt. Ze zitten op en tussen de staal constructie van de hal en smeren ettelijke potten verf op het metaal. Dat verhoogt de fleur van dit staalskelet, maar lang zal dit niet meer in het gezicht blijven. Het is trouwens al voor een belangrijk deel aan het oog ont trokken, want achter de schilders aan komen de timmer lieden en de leggers van de dakbedekking. En de drie hoekige opstanden worden met glas gedicht. Straks is de overkapping klaar en dan vertoont de hal niet langer het open lijnenspel van de vele aaneengeschroefde me talen balken. Eigenlijk is dat wel jammer, want wanneer de hal straks aan alle kanten is afgesloten, dan verdwijnt de mogelijk heid om met één blik, dwars door alles heen, het totaal van deze enorme constructie te overzien. Het was een imponerende aanblik en imponerend was ook de manier, waarop dit bouwwerk van de grond kwam. Onder lei ding van openbare werken werd de fundering aange bracht en inmiddels was men in Gorcum, bij het metaal constructiebedrijf van de firma De Vries Robbé, bezig het metaalskelet pasklaar te maken. De balken werden op lengte gebracht en de schroefgaten werden geboord, alles met een nauwkeurigheid, die geen centimeter spe ling liet. De aardigheid was daarna te zien of alles precies op en aan elkaar klopte en in het bijzonder, of de fundamenten onder het geheel wilden passen. Indien ons de verant woordelijkheid was opgedragen voor dit passen en meten, dan zouden we vele slapeloze nachten hebben gehad. De technici, met de uitvoering van dit werk belast, bleven echter opmerkelijk kalm en dachten blijkbaar niet aan de mogelijkheid, dat men achteraf alles nog eens zou moe ten overdoen. Het personeel van het metaalconstructie bedrijf bewoog zich met rustige zekerheid in en op de groeiende hal, het hoofd door helmen beveiligd, omdat men nu eenmaal rekening moest houden met de mogelijk heid, dat een der collega's op zo n tien meter hoogte eens een stuk gereedschap uit de handen zou glijden. Van het weer trokken ze zich maar weinig aan. Zelfs vrieskou kon de monteurs niet van hun vaak hoge post verjagen. Alleen voor ijzel hadden ze een diep respect en dat was wel begrijpelijk. Het werk aan de Heliconweg heeft uiteraard veel bekijks getrokken. De nieuwe veemarkt is een imposant bouw werk en vooral de laatste maanden is een tempo ont wikkeld, dat de belangstellenden voortdurend met nieuwe vorderingen confronteerde. Maar toch zullen tal van Leeuwarders nog nooit in dit deel van de stad zijn gaan kijken, speciaal uit belangstelling voor de nieuwe vee markt. Leeuwarden wordt langzamerhand zo groot, dat men aan de ene kant van de stad de andere gemakkelijk uit het oog verliest. Het loont echter ongetwijfeld de moeite om hier eens een kijkje te gaan nemen, want aan de Heliconweg wordt momenteel het grootste bouwobject uitgevoerd dat in onze stad (en waarschijnlijk de hele provincie) ooit onder handen is genomen. De veemarkt hal krijgt een oppervlak van 33.000 vierkante meter en alles bij elkaar kost de veemarkt de ronde som van veer tien miljoen. Bij de foto's: Schilders op het dak van de veemarkthal De timmerman werkt aan het dichten van het dak

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 15