Huisnummering in„t N ij Ia nog onoverzichtelijk VERBETERING KOMT rnm-—.,, »vi» ihf mbi „Met alle waardering voor uw artikel over ,,'t Nijlan" in het juninummer, u laat daarin een belangrijk, practisch probleem van deze woonwijk onbesproken", aldus de heer G. P. Schoppert, wonende Antillenweg 100 en dus wel bekend met de vreugden en noden van dit nieuwe woongebied. Er zijn moeilijkheden en al schijnen ze van ondergeschikte aard te zijn, toch komt er veel ongerief uit voort. Niet zozeer voor de buurtbewoners zelf als wel voor degenen, die hier hun weg moeten zoeken en zich daarbij moeten richten naar de straat naambordjes. Met die bordjes op zichzelf is het in orde, zodat men de straten wel kan vinden, even tueel gesteund door de nieuwste Kompas-stads- kaart, die de nieuwe namen aangeeft. De moeilijkheid is echter de bij de straten beho rende huizen of huizenblokken te ontdekken. De wijk mist de traditionele structuur, waarbij de huizen langs de straten staan; de bebou wing is ruimtelijk gespreid en het bij een be paalde straat behoren is daardoor geen „na tuurlijk gegeven" meer. De huizen Antillenweg 90-104 staan met het front naar de Coroni- straat en Antillenweg 68-76 met het front naar de Curagaostraat. Tussen de Uiterdijksterweg en de Kwelderstraat staan flatgebouwen, uit vier iets ten opzichte van elkaar verspringende blokken bestaand. De helft daarvan nummert op de Uiterdijksterweg, de andere helft op de Kwelderstraat. Het systeem is in theorie wel duidelijk. Men heeft zich gebaseerd op de naamloze toegangs straten tot de rijtjes huizen en woonblokken en de nummering richt zich op de straat waar zo'n toegangsweg op uitkomt. Op de kaart is deze indeling zeer overzichtelijk, maar in de praktijk is zij moeilijk te doorgronden. Om te beginnen kan men vaak langs verschillende zijwegen zijn doel bereiken en dan is het moei lijk de officiële te vinden. Maar dat zou het ergste niet zijn. Het hoofdbezwaar is, dat men de huisnummers niet van de straat af kan lezen en dus noodgedwongen op „gegist be stek" moet varen bij het zoeken naar een be paald perceel. De bewoners van ,,'t Nijlan" ervaren dagelijks het ongerief van deze weinig overzichtelijke huisnummer-aanduiding. Hun wensen gaan uit naar bordjes aan de straten met een herhaling van de straatnaam en vermelding van begin- en eindnummer van de daarachter staande woningen. Op sommige plaatsen hebben de be woners zelf het initiatief genomen, maar dan met bordjes in de tuin, die uiteraard weinig opvallen en bovendien door de jeugd tot doel wit voor hun baldadige activiteiten kunnen worden gekozen. Bordjes van flink formaat, aan de gevels der huizen of aan paaltjes bevestigd, zouden het ongerief tot een minimum kunnen beperken, zo meent men. Een gezicht op het oosten van Leeuwarden tussen de schoor stenen door van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf. Het gemeentebestuur heeft inmiddels de dienst van Openbare Werken opdracht gegeven op de gewenste wijze klaarheid te brengen in de nummering van de woningen. Het aanbrengen van extra-bordjes, de huisnummers vermel dend, zal zo gauw mogelijk gebeuren, maar het is duidelijk, dat aan het aanbrengen het maken vooraf dient te gaan.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 19