Militaire pronkzucht komt tot uiting C. REITSMA: deling, nu althans nog, veel om- m< vang rijker is dan de geallieerde, is mt gemakkelijk te verklaren. Om te bo beginnen waren de Duitsers dus ne veel royaler met eretekenen, in- aa signes, speldjes enzovoort, in de ve tweede plaats is Nederland door se al deze dingen overspoeld geweest, aa terwijl de geallieerde oorlogsher inneringen pas later en dan nog meestal door het toeval hun weg naar hier konden vinden. De heer Reitsma is verzamelaar. L Aanvankelijk hield hij zich bezig 8 met het bijeenbrengen van insig- Üj nes, maar toen hij een NSB-speld- je aan zijn collectie kon toevoe gen, werd de belangstelling voor de oorlogstijd, met alles wat zich daarin ook politiek heeft afge speeld, bij hem wakker. Dat is nu zo'n jaar of drie gele den en eigenlijk wel wat laat voor deze souvenirjagerij. Het eind van de oorlog ligt zeventien jaar ach ter ons en veel materiaal is in- I middels verloren gegaan. De heer Reitsma zoekt niet alleen naar |j insignes, speldjes enzovoort, 1 maar heeft belangstelling voor al- a les wat op de oorlogstijd, aan - Duitse en aan geallieerde zijde, betrekking heeft. Ook vlaggen, af- fiches, boeken, tijdschriften en andere publicaties. We mogen wel zeggen dat alles hem wel kom is, mits het onder te bren- j gen is in een slaapkamer van een flat. Zo'n kamer is niet groot en een der grootste zorgen van deze verzamelaar is, dat hij straks geen ruimte genoeg heeft. Maar voorlopig kan er nog wel wat bij; een noodsituatie zou pas ontstaan wanneer iemand de heer Reitsma plotseling een Sherman- tank cadeau zou doen De heer Reitsma wordt geregeld f geconfronteerd met de voor een I verzamelaar onbegrijpelijke weg- gooi-woede van vele particulieren. C Kort geleden bezocht hij een b> adres, waar men de oorlogsnum- zi in tal van onderscheidingen en versierselen De belangstelling van de heer C. Reitsma voor het IJzeren Kruis en andere Duitse onderscheidin gen uit de oorlog dateert van de laatste jaren. Het is goed dit meteen te zijner rechtvaardiging te zeggen, want anders zou men kunnen denken, dat hij een vriend van deze Duitsers is geweest in de moeilijkste jaren van ons volksbestaan. In een kamer van de flat van de heer Reitsma (Boeierstraat 30B) hangen meer van deze onderscheidingen dan ooit op de borst van een dapper Duits krijgsman het geval kan zijn geweest. Hoe slechter het Hitier in de oorlog ging, des te scheu tiger werd hij met decoraties. De heer Reitsma heeft ook nog de verpakking van zo'n IJzeren Kruis: een grauw papieren zak je, dat duidelijk demonstreert hoe zeer dit ereteken tot de massa producten was gaan behoren. In de laatste jaren van de oorlog had den de Duitsers weinig reden een hoge borst op te zetten; logisch, dat het blinkende metaal de sol- datenborst enig aanzien moest geven De heer Reitsma is verzamelaar van herinneringen aan de oor logstijd. Niet alleen Duitse, maar ook geallieerde. Dat de Duitse af- Hier hangen ze, de Duitse onderscheidingen voor militairen, bedoeld om de strijders te eren en. moed in te pompen. Ook tijdschriften, boeken en andere publicaties vindt men in de verzameling van de heer Reitsma en juist hier is de hulp van velen bij aanvulling bijzonder goed mogelijk.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 12