iStadcje noten Ritsko van Vliet: Joop Span In Leeuwarden luidt HET DEVIES: C V 7 X/rioe LEEUWARDEN96 Voor Foto's en Camera's naar QimOll fl6 f rlCA telefoon 23650 I DIE WE ALLEN KENNEN toonbeeld van energie en staakte hij de strijd; in de zes andere tochten heeft hij het eind doel telkens wel keurig op tijd ge haald. Die tijd van aankomst staat ei genlijk bij voorbaat al vast en ligt precies zesendertig uur na de start. Een aantal van vier tot zes voorrijders, onder wie een fi guur, die ook al eens aan de Tour de France heeft meege daan en die dus wel als een „echte wielrenner" mag gelden bepalen de snelheid van de uit rond tweehonderd en vijftig fiet sers bestaande karavaan en het is dan ook niet toegestaan om deze koplopers voorbij te gaan. Op bepaalde plaatsen stappen deze voorrijders van de fiets en de hele ploeg neemt dan een ver plichte rust; het gaat er bij deze toertocht dus om, dat er „lek ker" wordt gefietst, met een ste vige snelheid en vooral niet te kort! Ook aan de Friese Elfste dentocht heeft Joop Span al een keer of wat meegedaan, maar deze tocht kan naar zijn smaak niet tippen aan die van Brussel naar Parijs. Als wielrenner, als hardfietser dus, heeft Joop jaren geleden bij De Friese Leeuw al leen maar eens een aantal club wedstrijdjes gereden, maar als Ll- fietste al zesmaal van Brussel naar Parijs (en terug!) Er zijn wielrijders en wielren ners, maar onze jonge stadge noot Joop Span is een fietsberij- der, die eigenlijk bij geen van deze categoriën hoort. Hij is een man, die graag dóórgaat, wan neer een ander al zwaar ver moeid de benen strekt en voor een etmaal fietsen bijvoorbeeld draait hij bepaald zijn handen niet om. Hij mag in deze rubriek dan ook langzamerhand wel eens geëerd worden als de Leeuwar der, die al zesmaal de traditio nele monsterrit van Brussel naar Parijs en van Parijs naar Brussel volbracht, een tocht van een slordige zeshonderd kilome ters. Ieder jaar wordt die rit on der auspiciën van de Belgische Wieier Bond georganiseerd en behalve veel Belgen uiteraard, doen er ook altijd een handjevol Nederlanders aan mee. Het is geen wedstrijd, waarbij het om de hoogste snelheden en de snel- Ritsko van Vliet goochelt met de kaarten. dóór; we zouden haast zeggen tot de dood (van de toehoorder) er op volgt. Het is dan ook geen sinecure om een vaste lijn te krijgen in een vraaggesprek met hem. Hij zal, onmiddellijk na het beant woorden van de vraag wanneer hij werd geboren (17 januari 1924 in Leeuwarden) kunnen op springen en het Boek van de Hei lige Koran uit de kast gaan ha len om direct daarna van wal te steken met een geestdriftig ver haal van het laatste congres van de Magischer Zirkel von Deutschland, een organisatie tussen twee haakjes, waarvan hij lid van verdienste is. Ritsko van Vliet is dan ook in de eerste plaats goochelaar (spe ciaal goochelaar voor kinderen) en sinds z'n vijftiende jaar heeft hij regelmatig op de planken ge staan eerst uitsluitend in het heitelan, de laatste jaren ook veel in Duitsland, waar hij, getui ge de enthousiaste verhalen in Duitse kranten, bijzonder suc cesvol is. Behalve goochelaar is hij ook helderziende en conferencier; hij schrijft ook conference's, die hij zo van a tot z verkoopt en die met name veel in Duitsland wor den gebruikt in de carnavalsda gen. Een bijzondere belangstelling heeft de heer Van Vliet altijd voor godsdiensten en talen gehad hij haalde, louter uit liefhebberij, de drie diploma's Fries en zal, behalve in de ons omringende landen ook in Rusland bepaald niet met de mond vol tanden staan. En de autogrammenja- ger, die zijn handtekening be geert, krijgt er stellig nog een tweede bij, want behalve „ge woon" zal Ritsko van Vliet ook in Arabische karakters tekenen we zeiden het al: hij is een merkwaardig man en hij wil daar wel voor uitkomen ook! Joop Span: niet bang voor een eindje fietsen ste tijden gaat, maar gewoon een toertocht voor lieden, die van Leeuwarden naar Amsterdam fietsen en dan ach en wee kla gen, dat ze er al zijn. In 1954, toen hij nog geen negentien was. deed Joop Span daar voor het eerst aan mee en van dat mo ment af is hij zo gegrepen door die tocht, dat hij vast van plan is de tien tochten vol te maken. Maar eenmaal, toen hij volko men onvoorbereid aan de start verscheen, heeft hij geen kans gezien de marathon binnen de vastgestelde tijd te volbrengen het even kan wil hij zich de ko mende winter op heuse wedstrij den gaan voorbereiden, door „fijn wat op de rollen te draaien", zo als hij het fietsen op de home trainer noemt. Ook daarbij ech ter zal hij de medewerking van zijn werkgeefster, de firma F. D. H. Braams, niet kunnen missen, want juist in de avonduren wil len de televisiemasten, die joop Span overdag op de huizen plant, nog wel eens aanleiding tot sto ren geven. En ook hier zullen de zaken vóór het fietsen moeten gaan Ritsko wordt door zijn assis tente Karin geblinddoekt. Een toonbeeld van onovertrof fen energie zo mag, zonder enige overdrijving onze stad genoot Ritsko van Vliet wel worden genoemd. Wie het genoe gen heeft met deze wel zeer bij zondere figuur wat nader kennis te maken, zal werkelijk verbaasd staan van de wilskracht, die hij als het ware in een stortvloed van woorden laat exploideren, zodra er voor zijn werk en lief hebberijen serieuze aandacht wordt getoond. Wee dan ook de gene, die zich niet tijdig aan zo'n stortvloeed weet te ontwor stelen hij zal verdrinken, want Ritsko van Vliet praat

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 7