Dc overval roemruchte episode uit het verzet gefilmd Sapphire-filmproductie N.V. te Amsterdam is bezig met de verfilming van de overval op de strafgevangenis te Leeuwarden, waarbij op 8 december 1944 31 mannen en 11 vrouwen werden bevrijd. Zij zaten daar in verband met hun illegale activiteiten en de ondergrondse achtte het een zeer urgente zaak, dat ze niet langer in de handen der Duitsers bleven. Dat was niet alleen een kwestie van menselijk me dedogen, maar ook waren er grote zakelijke belangen bij deze actie betrokken. Vele dezer gevangenen waren van feiten op de hoogte, die de Duitsers bijzonder zouden gerieven en die ze daarom met alle middelen aan de weet pro beerden te komen. Alle middelen dat be tekende gruwelijk veel in die dagen. Wij moeten afwachten wat Sapphire-film van dit onderwerp heeft gemaakt. De vraag is, of het méér wordt dan de verfilming van een „stout stukje", door de illegaliteit in die dagen bedreven. Een avontuur, het verhaal van een listig opgezette inbraak. De feiten van de over val alleen kunnen deze film niet maken tot het document, het tijdsbeeld van de donkere oor logsjaren donker niet alleen omdat de straat verlichting was gedoofd. Vooral ook schiet het feitenrelaas tekort, omdat alles zo prachtig ver liep, zo uitzonderlijk vlot en eigenlijk zonder strijd. Andere, soortgelijke pogingen zijn mis lukkingen en daardoor onvoorstelbare drama's geworden. Toch waren ook daar de nodige voorbereidingen met evenveel zorg getroffen als hier. Toch waren ook daar de uitvoerders niet minder vastberaden dan zij die de Leeu warder gevangenis overvielen. Alles heeft er eigenlijk aan meegewerkt deze oorlogsgebeur tenis tot een verfilmbaar verhaal te maken. Zelfs de Duitsers, die blijkbaar zoveel sportivi teit voor dit knappe stuk werk konden opbren gen, dat ze van repressailles afzagen.... Wachten wij dus af wat er van deze film zal terechtkomen. En al afwachtend is het wel nut tig het verhaal van „De Overval" het his torische verhaal nog eens in het kort te vertellen, opdat men straks bij het zien van de film kan beoordelen in hoeverre de werkelijk heid is gevolgd. De overval werd dus uitgevoerd op 8 decem ber 1944, na lange en uiterst nauwgezette voor bereidingen. Een groot aantal arrestaties van illegale werkers maakte het dringend nodig iets te hunner bevrijding te ondernemen. Men moest dus proberen de gevangenis binnen te komen. Onder het personeel van deze inrich ting werden verschillende vertrouwde figuren gevonden, die voor de „interne informatie" konden zorgen. Zo wist men van dag tot dag hoe de bevolking van de gevangenis was sa mengesteld, waar de belangrijkste gevangenen waren opgesloten enzovoort. Ook kon men met behulp van wasafdrukken sleutels copiëren. Maar dat bleek toch niet genoeg te zijn om binnen te komen. Tijdens de voorbereiding werd bekend, dat de deur van het Huis van Bewaring ook nog met een balk werd afgeslo ten. Voor de sleutel moest een list in de plaats komen. Zo is hetfcbegin van de overval een stukje voor treffelijk comediespel geworden. Twee agenten kwamen omstreeks half zes met drie gearres teerde zwarte handelaren aan het Huis van Be waring om deze heren te laten insluiten. Ze hadden een „officieel" insluitingsbevel bij zich. Het gevangenispersoneel had gerust bij de po- Een beeld uit de film ,,De Over val". De verschrikte wacht wordt met pistolen ,,tot rede gebracht". litie mogen informeren, want daar was deze arrestatie ook bekend. Alles was dus in orde, de deur werd geopend. En toen kwam de ont knoping: agenten en arrestanten presenteerden hun wapens en de overrompelde wacht werd, overigens zonder schot, slag of stoot, buiten werking gesteld. De vijf lieten hun kameraden binnen en het hele gebouw werd in een vlot tempo bezet. De gevangenen werden uit hun cellen gehaald, precies volgens het lijstje, en bij de uitgang opgesteld. Twee van hen, de heren Dreeuws en Leijenaar, zaten niet in het Huis van Bewaring, maar in de Gevangenis. Op last van de overvallers werden ze door een beambte telefonisch naar het Huis van Bewa ring ontboden voor een verhoor door de Duit sers. Het duurde irriterend lang, voordat ze daar waren. Achteraf bleek, dat het gevange nispersoneel opzettelijk had getreuzeld met het uitvoeren van dit bevel. En de grote schrik kwam tijdens de overval, toen twee rasechte S.D.-ers met drie arrestan ten bij de ingang verschenen. De heren werden met dreigende pistolen begroet en moesten noodgedwongen hun uniformen aan de illegali teit offeren, voordat ze werden opgesloten in een der cellen, die ze stellig niet voor zichzelf hadden bestemd. De overval op de Leeuwarder strafgevangenis: een stout stukje, een film waard. Een span nende film ongetwijfeld, naar een gegeven dat onze geschiedenis kan ingaan op dezelfde ma nier als eeuwen geleden het turfschip van Bre da dat heeft gedaan. Het verhaal van de ille galiteit versus de Duitsers? Dat weten we zo nog niet. Voorlopig lijkt het ons niet onmoge lijk, dat „De Overval" zelfs een goede export mogelijkheid heeft naar.... Duitsland!

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 7