Nieuwe Verlaatsbrug wordt deel van verbinding West Centrum HET LEEUWARDER SONGFESTIVAL Tesselschadestraat wordt doorgetrokken over de voormalige Wilhelminabaan <3/<~YlieuiJDÓ 11 Tussen de Lange Marktstraat en de Wil- helminabaan, over de Harlingertrekvaart dus, komt een nieuwe brug, die de iets noor delijker liggende oude Verlaatsbrug zal ver vangen en dezelfde naam gaat dragen. Men is al een paar maanden met dit werk bezig en voorlopig gaat het uiteraard om de land- hoofden, waartussen de klapbrug straks zal worden aangebracht. Dit beweegbare forug- deel wordt geconstrueerd in Gorkum en daar na hier in elkaar gezet en op zijn plaats ge bracht, net als dit gebeurd is met de Her- mesbrug. De oudei Verlaatsbrug is zo langzamerhand een openluchtmuseumstuk geworden net als de Prins Hendrikbrug. De naam herin nert aan een sluis, het Verlaat, die in vroe ger eeuwen een grote betekenis had voor de regeling van de waterhuishouding tussen Ooster- en Westergo. Hoe antiek de tegen woordige Verlaatsbrug ons mag toelijken, ze is nog maar 62 jaar oud. In 1900 kwam deze brug namelijk tot stand en toen was een rij weg van 4 meter breedte nog een hele weel de, zozeer, dat verder wel met trottoirs van 1 meter kon worden volstaan. Kwamen twee corpulente voetgangers elkaar aan dezelf de kant tegen, dan kon één wel even naar de rijweg uitwijken, want er was maar een kleine kans, dat tegelijk een paard- en wa gen de brug moest passeren Het verkeer van nu en speciaal het ver keer van de toekomst stelt wel andere ei sen en hieraan zal de nieuwe Verlaatsbrug in ruime mate beantwoorden. Er komen twee rijwegen van 7 meter elk, met een scheiding die 1 meter breed is. De trottoirs krijgen een breedte van 3.35 meter. De hele brug zal 22.40 meter breed worden. Dat komt ongeveer overeen met de Hermesbrug, die ruim 23 meter breed is. De doorvaartwijd- te (het deel dus waar de klapbrug overheen komt) wordt kleiner dan bij de Hermesbrug het geval is. Bij de Hermesbrug 12 meter en bij de Verlaatsbrug 8 meter. Aan weers kanten van de nieuwe brug komen, net als bij de Hermesbrug, stroomkokers van 6 me ter breedte. Deze zijn nodig om het door een groot schip opgestuwde water de gelegenheid te geven terug te vloeien. Met de bouw van de Nieuwe Verlaatsbrug hangt samen de aanleg van het verlengde van de Tesselschadestraat over de, aan de stadsuitbreiding opgeofferde, Wilhelmina baan. In dit vroegere terrein voor de paar densport hebben de graafmachines al flink huisgehouden. Langs de noordkant tekent de nieuwe weg zich al in een zandbedding af De sektie jeugd L.G. houdt op ZATERDAGAVOND 12 JANUARI a.s. in de Beurs een DANS- EN SHOWAVOND waarbij de dansmuziek zal worden verzorgd door 'THE RHYTHME KINGS' onder leiding van Martin Vijver. De entrée bedraagt weer 1.50, en de kaarten zijn vanaf 7 uur 's avonds aan de kassa's van de Beurs verkrijgbaar. wordt dit seizoen gehouden op ZATERDAG 2 FEBRUARI a.s. in de Har monie. De aangifte hiervoor kan plaatsvinden door middel van een briefje te zenden aan het bureau Leeuwarder Gemeenschap, Raadhuisplein 32, waarin is vermeld: de naam of namen van door wie wordt gezongen, waar uit de begeleiding bestaat en drie nummers, waarop op de voorselectie één nummer mag worden gezongen en in de finale (wanneer men deze bereikt) de overige twee. Op de finale, die 's avonds in de Harmonie wordt gehouden, zal als attrac tie tevens optreden 'THE JUMPING JEWELS'. -mm Op de voormalige Wilhelminabaan tekent zich de weg ai, die tussen de nieuwe "Verlaatsbrug en de Tesselschadestraat wordt aangelegd. en daarnaast is een diepe sleuf gegraven. Er staat in dit natte seizoen op veel plaatsen water in, maar het is geen sloot. In deze sleuf worden de grote buizen van de diep- riolering gelegd en op deze plaats kan men dus ook nog zien, dat gewerkt wordt aan de zeer veel geld en tij d kostende oplossing van het rioleringsvraagstuk. Ook aan de andere kant van de brug zullen voorzieningen moeten worden getroffen om deze nieuwe verbinding te completeren. De Lange Marktstraat moet worden verbreed en daartoe zal een stukje van de overdekte vee markt moeten worden afgeknabbeld. Wanneer de Nieuwe Verlaatsbrug en de straat over de voormalige Wilhelminabaan klaar zijn, dan is een nieuwe verbinding tus sen het westelijke stadsdeel, in het bijzonder de nieuwe veemarkt, en de binnenstad ge reedgekomen. Bij de wegen- en bruggen bouw heeft, zeer terecht, de ringweg het hoofdaccent. Maar daarnaast mag ook een ruime aandacht worden besteed aan deze verkeersverbetering. De nieuwe Verlaatsbrug in aanbouw.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 11