Fa. H. JOLMERS ZOON 1 oen de luifel van de Waag nog op pilaren rustte VERHUIZINGEN TRANSPORTEN UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM ,Ru.im een LEEUWARDEN, EMMAKADE 1.2. 62 TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 ,H JBLMERSiZj tóftCES LKUWCBI meenteraad het niet langer verantwoord vond het scheefgezakte bouwwerk zo te laten staan, moesten de Leeuwarders in 1884 met een bloe dend hart toezien, dat de Nieuwe Toren werd gesloopt. Van het spoedig opgekomen plan een nieuwe Nieuwe Toren te stichten, is jammer genoeg niets gekomen: tot tweemaal toe staakten over dit voorstel de stemmen in de raad en nu, tach tig jaar later, wachten de klokken van het carillon van de Sint Jacobstoren nog altijd op een waardiger bestemming dan ze kregen in de donkere catacomben onder het stadhuis! Op de andere kaart, die is gemaakt op de plaats, waar nu ,,het klokje" staat, zien we een bekend stadstype uit de ouwe tijd: Nijne, een vrouwtje, dat hier haar handeltje in kleine versnaperingen dreef. En rechts achter haar staat de „skeresliep", die nu een vaste standplaats heeft onder de luifel van de Waag. Is dat ook al een Jansen mis schien? Tenslotte, bij het beëindigen van deze rubriek, nog een enkele opmerking over de sterk geste gen animo van onze stadgenoten om foto's en prentbriefkaarten van het oude Leeuwarden te verzamelen. Toen de Leeuwarder Gemeenschap in 1956 met een reeks verhalen over oud Leeu warden begon, was het aantal verzamelaars van prentbriefkaarten op de vingers van één hand te tellen: nu zijn er al vele tientallen, zo niet honderden onder de bekoring gekomen van deze bijzondere liefhebberij. Wanneer het zo is, dat ook deze rubriek hun verzamelwoede heeft aangewakkerd, dan kun nen we nu met een gevoel van voldoening Grootmoeders ansichtenalbum sluiten en terug leggen op de plaats, waar het al een halve eeuw, vergeeld en vergeten, had gelegen. FENNO L. SCHOUSTRA Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen halve eeuw ervaring Zijn we, nu vier jaar geleden, met deze rubriek in het hart van de stad gestart door het repro duceren van twee prentbriefkaarten van de Nieuwestad, nu willen we op dezelfde plaats finishen, door nóg eens twee foto's van de Nieuwestad af te drukken. Beide zijn ze als prentbriefkaarten door de Leeuwarder boekhandel R. van der Velde om streeks de eeuwwisseling in de handel ge bracht, maar u hebt natuurlijk in één oogopslag al gezien, dat de afbeeldingen niet uit dezelfde tijd dateren. De ene kaart, waarop we de luifel van de Oude Waag nog op pilaren zien staan, is een reproductie van een schilderij, dat rond 1800 is gemaakt, de andere foto, van de Waag zonder pilaren, dateert uit een van de laatste jaren van de vorige eeuw. De reproductie is niet alleen door de oude toe stand van het Waaggebouw uitermate interes sant, ook is ze waardevol, omdat de Nieuwe- of Sint Jacobstoren er nog op is afgebeeld. Die toren stond aan de Grote Hoogstraat op de plaats, die altijd open bleef, nadat dit sieraad van de oude binnenstad moest worden gesloopt: het pleintje, dat nu Klokstraat heet. Ruim vierhonderd jaar geleden werd de Nieu we Toren gebouwd, kort na het voltooien van de Oldehove en ze had met deze laatste toren dit gemeen, dat ze ook niet rechtop kon blijven staan. Maar terwijl het gevaar van het omvallen van de Oldehove kon worden voorkomen, zagen onze voorouders helaas geen kans de Nieuwe Toren voor het nageslacht te bewaren. Nadat zware stormen in de decembermaand van 1883 de toren zodanig hadden geteisterd, dat de ge-

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 5