Leven als andere kinderen, maar traditie is gebleven LEEUWARDEN EN HET OLD BURGER WEESHUIS Wie nu het tegenwoordige weeshuis binnen wandelt op Nieuwestad 108, het vroegere huis van de familie Van Eysinga, vindt niets meer terug van wat eens geschiedenis was. Kinde ren van alle leeftijden lopen er rond, zonder dat zij door uiterlijkheden tot „wees" zijn ge stempeld. Geen opvallende kleding, geen ge stichtleven met de nodige voorschriften en or demaatregelen. Men zou denken een gewóón huis met een gewóón gezin binnen te gaan, alleen lopen er wat meer jongens en meisjes rond dan in een „gewoon" gezin. Na de oorlog was het niet zo eenvoudig een behuizing voor het OBW te vinden, verschil lende plannen sprongen af, men was nog niet eigen baas in eigen stad. Maar uiteindelijk is het dan toch gelukt het grote ruime huis aan de Nieuwestad met een grote tuin op het Zaai land voor de kinderen in te richten. Natuurlijk heeft de voogdij zich wel eens afgevraagd of men met een eigen inrichting door moest gaan, nu er zoveel veranderd was door en na de oorlog en toen bijna overal de weeshuizen opgeheven werden, of een andere bestemming kregen. Maar wat Auck Petersdochter in 1534 had beschreven bleef nog steeds van kracht: er waren nog wezen in en buiten onze hoofd stad en niet altijd kon de familie van de over leden ouders de kinderen opnemen. En zo ging men weer aan de slag, maar natuur lijk werd er intern heel veel gewijzigd, zodat de kinderen nu precies dezelfde opvoeding en dezelfde opleiding krijgen als kinderen, waar van de ouders nog in leven zijn. De school, de clubjes, de speciale opleidingen, de sport voor de kinderen van het OBW zijn er alle kansen. Zij kunnen zelfs een universitaire op leiding krijgen, wanneer zij daar geschikt voor zijn en dat graag willen. Er wordt niet meer aan lange tafels gegeten, maar kleine groepjes zitten bij elkaar voor de maaltijden. Ook het voedsel is natuurlijk grondig veranderd in de loop der eeuwen! Maar wie had ook kunnen denken in de oude tijd dat bier en mosterd en alsmaar bonen en erwten niet hèt voedsel wa ren voor het opgroeiende kind? Wat er nog over is aan oude traditie? Een eeuwenoude instelling kan niet volledig bre ken met vróéger. Voor de „zondagse" jurk dragen de meisjes nog donkerrood, maar zij mogen zelf het model kiezen. Er is dè dag uit, waarvan men nog steeds evenveel geniet als toen dat met de Jan Plezier gebeurde. En er is de viering van het Haersma-feest, waarop nog steeds een tractatie gegeven wordt, prijzen worden uitgeloofd en een feestmiddag wordt georganiseerd. Voorts zijn er natuurlijk de nor male vieringen van Oud- en Nieuwjaar, Pasen en Sint Nicolaas en met Kerstmis wordt door de kinderen een speciaal voor hen gemaakt kerstspel gespeeld, dat zij niet altijd uitsluitend in eigen huis opvoeren. Een enkele keer bren gen ze ook anderen daarmee iets van de Kerst sfeer en de Kerstboodschap. In de grote vacantie is het huis lange tijd ge sloten en zijn de kinderen ondergebracht bij hun familie en kunnen zij net zo genieten van het uit logeren-zijn als andere kinderen, zonder uitgelachen te worden om hun ouderwetse kleding. Het meeste bemerkt men de band tussen wees kinderen en weeshuis, wanneer de kinderen na hun ontslag geregeld in huis terugkomen en de weesouders laten meeleven bij huwelijk of bij de geboorte van hun kinderen. En de oud- wezenbond, opgericht in 1925, is een bekroning op het werk, verricht in al die lange jaren door voogdij, weesouders en personeel, ver richt in naam van Auck Peters. Wat zou het mooi zijn, als zij nog eens kon zien hoe haar stichting is uitgegroeid! Zij verdwijnt in de schaduw der tijden, zoals zovelen die op deze aarde góéd werk hebben verricht. Leeuwarden kan trots zijn op de eeuwenoude instelling als het OBW. Aan de wezen heeft men nooit meer de vreugde van het bezit van een vader en een moeder kunnen teruggeven, maar men heeft wel steeds getracht hen iéts te vergoeden van hun groot gemis en hen klaar gemaakt voor het leven van hun eigen tijd. M. J. VAN HEEMSTRA De teestlichtjes in de Weerd vormden ook overdag een lichtguirlande, wanneer de lage zon in deze intieme winkel straat scheen.

Leeuwarder Gemeenschap | 1962 | | pagina 7