Molenverplaatsing goed geslaagd Staatslieden confereren in dure gebouwen, achter dikke, vaak dubbele deuren. En kunnen we nu zeggen, dat de resultaten altijd in overeen stemming zijn met zo'n luxueuze omgeving? Het mocht wat! Een zaak van ruim en breed overleg kan ook afgehandeld worden op de vensterbank van een winkel, geheel in het openbaar zó openbaar, dat onze fotografe ongemerkt het verloop der besprekingen in drie mo mentopnamen kon vastleggen. Dit is echter komt geen geposeerde glimlach, geen geforceerde handdruk of welke pseudo-hartelijkheid ook aan te pas. Maar dat de besprekingen goed verlopen zijn, dat toont het laatste plaatje. Er komt nog wel even een vriendschappelijk-bemoedi- gend handgebaar aan te pas om de laatste restjes twijfel bij de gespreks partner weg te ruimen, maar men heeft elkaar leren kennen en waar deren. Ach, konden wij Kennedy en Chroestsjef ook eens samenbrengen op de vensterbank van een Leeuwarder winkel. Ze werden het stellig eens, voor eens en voor altijd! In de herfst van het vorige jaar heeft Leeuwarden een hoogst merkwaardig transport meegemaakt, al zijn maar een gering aantal Leeuwarders er getuige van geweest. Dat was de verplaatsing per schip van de molen, die op het industrieterrein Van Harinxmakanaal stond en het veld moest ruimen, toen dit terrein werd aangelegd. De gemeente had deze watermolen gekocht van het waterschap „Huizu- mer en Goutumer Nieuwland" en diende dus een oplossing te vinden voor de vraag wat er met deze ,,sta-in-de-weg" moest gebeuren. Afbreken en laten verdwijnen was de een voudigste oplossing, maar daarvoor was de molen nog te goed. Na veel gedelibereer werd besloten het ornamentale bouwwerk over te brengen naar het recreatiegebied-in-wor- ding de Froskepölle. Het voordeel van deze bestemming was, dat een vrij korte waterweg, namelijk het Van Ha rinxmakanaal, drijvend transport veroorloofde. De molen moest, zonder de wieken, in één stuk worden overgebracht, want demonteren zou waarschijnlijk hebben betekend, dat men de met houten pinnen uitgeruste constructie nooit meer zo hecht in elkaar zou kunnen krijgen. Vervoer en herplaatsing op de Froskepólle zijn inmiddels goed geslaagd, zoals deze foto van de Froskepölle toont. De molen staat tegenover de boerderij Rustenburg en kan, wanneer enige kleine bijkomende werkzaamheden zijn ver richt, gaan draaien. Het grootste probleem is nog het af graven van delen van het terrein rondom de molen, maar dit is een werk, dat zijn beslag moet krijgen bij het totaal van de verdere aanleg van dit recreatiegebied. Is dit alles voltooid, dan zal de molen niet alleen als sierstuk fungeren, maar ook de nuttige functie vervullen van ververser van het water op de Froskepölle waar allerlei waterpartijen een aantrekkelijk onderdeel van het geheel gaan worden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 11