MENSEN METEN DE TIJD Een nieuwtje op horlogegebied: het verlovingshorloge, dat de jongelui elkaar schenken gelijk met de ringen. Laten we aan nemen dat ze daarmee willen zeggen steeds de tijd voor elkaar te hebben Op 20, 21 en 22 juni wordt in de Harmonie een interessante tentoonstelling onder de naam „Mensen meten de Tijd" gehouden. Het is een onderwerp waarmee ieder te maken heeft, want voortdurend hebben we er in onze geordende samenleving behoef te aan de tijd in mootjes te verdelen. We leggen het verleden naar de tijdsorde vast, we willen voortdurend weten waar we het ondeelbare ogenblik van nu in de tijd moeten plaatsen en ook het toekomstbeeld projecteren we op de kalender en de klok. Eens heeft de mens genoegen kunnen ne men met een zeer globale indeling van de tijd: de ochtend, de middag, de avond, de nacht en verder lente, zomer, herfst en winter. Voor een primitieve samenleving was dit genoeg, maar een grotere nauwkeurigheid werd al gauw nodig. De mens constateerde, dat de zon de dagindeling bepaalt en hij wist ook, dat de loop van de zon door een grote wetmatig heid werd gekenmerkt. Daarom ging hij de zonnestand voor de tijdsbepaling gebruiken. De eenvoudigste zonnewijzer is een stokje in de grond, waarvan de schaduw op elk uur van de dag in een bepaalde richting wijst. De gecompliceerde zonnewijzers waren later sierstukken in menige tuin, al gingen ze hun betekenis als tijdwijzers allengs verliezen door de komst der uurwerken. Het primitiefste uurwerk is de zandloper, waarin zij het op een zeer simpele manier mechanische middelen worden gebruikt om de tijd te meten. Tweeduizend jaar voor Christus beschikten de Egyptenaren al over water-uurwerken, Christiaan Huygens, zo is ons op de lagere school ingeprent, vond het slinger-uurwerk uit en toen men de aandrijving met een veer had leren kennen, Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 12e jaargang no. 5 mei 1963 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden werd de weg vrij voor de horloges. Het zakhorloge van vroeger, nu oneerbiedig „raap" genoemd, later het polshorloge, dat steeds kleiner werd en technisch meer geperfectioneerd, vooral door het werk der Zwitserse uurwerkmakers. SIERSTUK De klok heeft al eeuwen de mens van de wieg tot het graf ver gezeld en de uren van zijn leven afgeteld. In elk huis hoort een klok en het spreekt vanzelf, dat dit huismeubel ook artistiek de nodige aandacht kreeg en daardoor naar fraaie, sterk traditionele vormen toegroeide. We zien dat bij de Friese klokken, de Jouster klokken en zoveel andere typen, hier en elders in de wereld. De neiging om de klok een ereplaats in huis te geven en een mooie klok te begeren heeft misschien ook wel een mystieke achtergrond: uit de onenigheid der omwentelingen van de wijzers spreekt de eindeloosheid van de tijd. In het tikken van de klok klinkt door, dat elk moment verdwijnt bij zijn geboorte. De tijd is onbegrensd, onze tijd is beperkt. Ook van het horloge maakt de sierkunst zich steeds meer meester. De mogelijkheid daartoe is ontstaan, sinds de horlogetechniek meer vrijheid van vormgeving veroorloofde dan mogelijk was toen het maken van een horloge een kwestie was van het met moeite alle onderdelen in een beperkte ruimte samenbrengen. Nog altijd dragen we het horloge primair als middel om de tijd aan de weet te komen, maar er begint zich steeds meer de behoefte te ontwikkelen om het horloge als sieraad te beschouwen. De tentoonstelling in de Harmonie geeft van dit alles een indruk. Men kan er zo'n oud Egyptisch water-uurwerk zien, de Friese klok, de Zaanse klok enzovoort zijn aanwezig in de historische afdeling. Ruime aandacht wordt echter ook besteed aan het hor loge als sieraad, zelfs in kleine modeshows. Dit laatste is niet te verwonderen, wanneer men weet, dat het Centraal Orgaan voor de Juweliers en Horlogers aansprakelijk is voor deze expositie. Wat u het meest mocht interesseren: het oude of het nieuwe, u kunt allicht op 20, 21 en 22 juni eens in de Harmonie gaan kijken. Wanneer u daarvoor de tijd heeft

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 3