Slag bij Waterloo verbeeld W% Slag van Waterloo i II 11 JA" De Slag bij Waterloo en in het bijzonder het ontstaan van ons Koninkrijk na de ver lossing van de Fransen wordt thans, na 150 jaar, zeer na drukkelijk onder de aandacht gebracht. Deze historische ge beurtenis is ongetwijfeld het herdenken waard, maar ligt al zo ver achter ons, dat de direkte of oververtelde herin nering geen rol meer speelt. In de vorige eeuw was dit anders; geen oorlog zou ons land rechtstreeks beroeren na de afscheiding der Belgen en dus bleef Waterloo het grote wapenfeit, in proza be schreven, in poezie bezon gen: „Napoleon, die al over won, maar 't eindelijk toch niet houden kon". De dichtaderen onzer voor ouders vloeiden over van der gelijke ontboezemingen, waar in de vaderlandsliefde en de nationale deugden in bijzon dere mate aan hun trekken kwamen. En dan was daar natuurlijk ook de aan deze historische gebeurtenis gewij de volksprent. Vorige maand hebben we over deze vorm van tekenkunst, met vaak berijmde bijschriften, iets verteld en we haalden toen uit onze gemeentelijke prent verzameling een illustratie. Verder bladerend in de col lectie kwamen we een cu rieuze prent tegen, die Wa terloo als onderwerp had en voor ons de bijzondere merk waardigheid bezat van een Leeuwarder uitgave. „J. Proost, Boekhandelaar te Leeuwarden" staat onder deze prent, die met recht een volksprent mag worden ge noemd en waarvan we u de plaatjes en de bijschriften niet willen onthouden. Het leek ons echter gewenst de tekst over te drukken, omdat het lezen daarvan in verklein de reproductie wel erg moei lijk zou worden. Hiernaast is dit beeldverhaal. Zoo meld ons Nederlands Historie. Wat saamverbonden kragt vermag. Geen volk! die zo veel roem en glorie. En zoo veel overwinning zag. DE VIER ERMEN De vier ermen zijn thans vermaard door 't oorlogs vuur, 't welk daar heeft plaats gehad met Keizer Bonaparte. Hier sloeg voor menig held zijn laatste levens uurMen stierf, den Vorst gewijd, dus met geruste harte. WATERLOO Het was te Waterlo! Waar men vol heldenmoed, Den vijand dorst te staan, ten spijt van de gevaren, Men vocht met fiere kracht en offerde zijn bloed, Voor eenen dierbre Vorst, haardsteden en Altaren. Z.K.H. Will. Fred. Geor. Lodew. Kroonprins der Nederlan den, is by de vier Ermen, op den 16 Juny 1815 door de Franschen omsingeld; doch door het zevenste bataillon ont zet. Den Kroonprins werd ontzet door 't zevende Bataillon, wiens dapperheid en moet zo zichtbaar is gebleken, Zy redeten hunnen Vorst uit 't vuur van 't Frans kanon, Waar voor hy hun vereerd met Frederik's Eerteecken. De Schotten brengen de veroverde standaarden aan den Generaal en Veldmaarschal den hertog van Wellington Zoo deed ook 't Britse volk hun dapperheid hier zien, Toen 't edele Schotten korps vol moed en zonder schromen Aan hunnen Wellington de Standaars komen bien. Die 't beleid en oorlog den Franschman had ontnomen. VLUCHT VAN NAPOLEON Het tydstip is dan daar, dat dezen groten held! Moest swichten voor den moed van de geallieerde machten, Want Napoleon vlucht heen; en bukt voor het geweld. En is, met recht, beureest voor 't lot dat hem zal wachten. De beide Veldmaarschalken Wellington en Blucher by Belle Alliance Deez Generalen sluiten hier het schoon verbond, Met dankbaarheid, dewyl Napoleon moest wyken Doch sloegen toen gelyk een treurige blik in 't rond. Op de offers die onschuldig daar lagen, nu als lyken. WMHMWihH.1 »i "'li"TM

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 11