jppr w mm Mechanische selectiemogelijkheid voor bevolkingsadministratie •«I <i 12 In deze kasten worden de citograafplaatjes op- geborgen. Het zijn er in totaal ruim 85.000' achter elkaar geplaatst zouden ze een rij van J6! ongeveer 150 meter vormen. va re ko ge ari en bo ch: de wi (d pl£ na Zo zijn alle Leeuwarders bij het Bevol- no kings register „ingeblikt". Dit is het jm ponsplaatje (op ware groottevan de iee fictieve Bertus Dijkstra. Met de nokjes dr links en het ruitertje bovenop kan hij gei naar verschillende gegevens automatisch bei worden uitgeselecteerd. vn. V Mocht een Leeuwarder jongeman van, laten we zeggen 23 jaar ernstige pogingen in het werk willen stellen om een hem passende levensgezel lin te vinden, dan zou hij bij de gemeente terecht kunnen om over een zo ruim mogelijke keuze de beschikking te krijgen althans op papier. Het Bevolkingsregister beschikt namelijk over een Citograaf met selec- tie-drukmachine en deze vernuftige apparatuur kan geheel en al auto matisch uit het totaal van de Leeuwarder bevolking allerlei groepen halen, die aan bepaalde, vooraf gestelde voorwaarden voldoen. Onze 23-jarige zal de namen en adressen begeren van alle Leeuwarder ingezetenen van het vrouwelijke geslacht, die 21, 22 of 23 jaar oud zijn en nog niet in het huwelijk zijn getreden. Misschien wil hij zich ook nog beperken tot zijn eigen kerkgenootschap. Zijn aldus wei-omschreven bestelling kan door de gemeente in een tijd van 25 uren worden uitge voerd. Hij ontvangt daarna een stapeltje briefjes waarop namen en adressen der dames keurig zijn afgedrukt. Mocht de jongeman, het ze kere voor het onzekere nemend, ook nog de beschikking willen hebben over gegevens, zoals het beroep, van alle kandidaten voor het schoon vaderschap, dan kunnen soortgelijke briefjes betreffende de vaders der huwbare jongedames worden meegeleverd Hoe gaat dit alles bij de gemeente in zijn werk? Het is een zaak van mechanische admi nistratie, waaraan metalen ponskaartjes ten grondslag liggen. Elke Leeuwarder staat op twee manieren bij het Bevolkingsregister geno teerd. Om te beginnen is er een persoonskaart. Van zo'n kaart geven we hierbij een (fictief ingevuld) voorbeeld, dat de niet bestaande Bertus Dijkstra betreft. We kunnen daarop de naam vinden, de geboorteplaats en - datum, de nationaliteit, de kerkelijke gezindte, het be roep, de namen (met geboortedatum en plaats) van zijn vader en moeder, de naam van de vrouw, haar geboorteplaats en -datum, de da tum van het huwelijk, de verschillende adressen, onderaan aantekeningen over dienstplicht en paspoort en zelfs nog over de distributie-stam kaart uit de oorlog. Aan de achterkant van de kaart zijn de kinderen, met hun geboorteplaats en -datum vermeld. Niet alleen het hoofd van het gezin (in dit geval Bertus Dijkstra dus) heeft zo'n kaart; dit is ook het geval met de gezins leden: mevrouw Trijntje Dijkstra-Kuipers en de kinderen Jelle en Wilhelmina. In het Bevol kingsregister komen dus evenveel van deze kaarten voor als er inwoners zijn: ruim 85.000 op dit moment. Nu bestaat er van elke ingezetene een tweede registratie op een ponskaartje van metaal. We hebben onze Bertus Dijkstra ook deze tweede administratieve schaduw op zijn levenspad meegegeven. Er komen op voor: de naam met voorletter, de voornaam, het adres, de ge boortedatum en geboorteplaats, de kerkelijke ge zindte (hier afgekort als N.H.), het beroep, de huwelijksdatum, het kiesdistrict (55) en geheel onderaan is aangegeven, dat de man gezins hoofd (H) is en dat het gezin bestaat uit 2 man nen en 2 vrouwen. Deze belettering geeft het plaatje overigens niet de magische kracht. Deze schuilt in de nokjes, die aan de linkerkant in het plaatje zijn geponst en in de „ruitertjes", die er bovenop kunnen worden gestoken en waarvan ons voor beeld er één draagt. Er is plaats voor 13 nok ken en 12 ruiters, die in elk denkbaar aantal en in alle mogelijke combinaties theoretisch 33 Vz miljoen verschillende aanduidingen kunnen opleveren. Het is een soort geheimschrift, dat met het oog slecht te ontwarren is, maar door de machine uitstekend kan worden gelezen. Met de nokjes en de ruitertjes worden verschillende persoonlijke gegevens zodanig vastgelegd, dat de selectie-drukmachine ze langs electronische weg weet te herkennen. Wil men bijvoorbeeld weten welke Leeuwarders in 1940 zijn geboren, dan moet de Citograaf in de schakeling worden gebracht die reageert op de voor dit jaar gel dende nokjescombinatie. Nu worden alle plaat jes één voor één door het apparaat gevoerd (dat gaat per lade automatisch). Een onderdeel daarvan is de drukmachine, die van de plaat jes een afschrift op papier maakt. De electro- aar gel De voi gel doe me: biji sch bei spa spa ze sen Nal

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 12