SEPTEMBER FRISIANA- MAAND mum FRISIANA KiS - In de ochtend van 16 september moet de Frisiana klaar zijn. Het is buiten twijfel, dat de Frisiana op tijd klaar is. Dit is een wet, die bij tentoonstellingen voortdurend zijn geldigheid bewijst. De laatste avond en de allerlaatste nacht lijkt het er nog niet op, dat het zal lukken. Honderden mensen moeten dan nog duizenden dingen doen, zonder dat er tijd is voor deze duizenden dingen. Hoog in de nok van gebouw of tent zit dan, onzichtbaar voor iedereen, de tentoonstellingsfee met haar toverstaf. Waar zij wijst daar wordt het onmo gelijke mogelijk. Zij is onmisbaar. Niemand kent haar. Misschien vermomt zij zich onder gewone omstandigheden in de gedaante van een meisje een aardig meisje uiteraard, want feeën zijn ook aardig. Het kan dus best zijn, dat ze nu gewoon werkt bij het Bureau Frisiana, om zich op haar komende taak voor te bereiden. Dat zou zelfs de heer Kleiboer niet weten, alhoewel er zeer weinig is wat hem onbekend is. Er moet inderdaad wel heel wat feeëriek geluk aan te pas komen, wil de Frisiana op 16 september kunnen beginnen aan deze week, die in Leeuwarden meer te zien zal ge ven dan ooit het geval is geweest. Het gaat er namelijk niet alleen om deze tentoonstel ling op tijd klaar te krijgen, ook de Fries landhal dient tijdig klaar te zijn om de ten toonstellingsbouwers de gelegenheid te ge ven hun werk te doen. Op het moment waar op we dit schrijven (het is, om precies te zijn, 9 augustus om 6 uur in de namiddag) zijn legers straatmakers en beoefenaren van an dere nijverheden aan het kloppen en klossen: een leger arbeidskrachten op een voor de leek onoverzichtelijk slagveld. De Frieslandhal is één grote ruimte; een imponerende ruim te vooral, wanneer men bedenkt, dat hier straks kilometers looppaden zullen zijn langs de honderden stands. De ruimte gebiedt een grootse opzet van de tentoonstelling; bene den de maat van dit gebouw blijven bete kent een onherroepelijk fiasco. Organisator Jac. Kleiboer blijft niet beneden deze maat. Het probleem voor hem was niet hoe deze ruimte kan worden gevuld (met nog een stuk achterterrein erbij), maar hoe deze ruimte zo kon worden verkaveld, dat al- Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 12e jaargang no. 8 augustus 1963 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden les wat interessant mag worden geacht een goede plaats kan krijgen. Het grote wonder van de Frisiana is, dat er geselecteerd en gecombineerd moest worden, om dit totaalbeeld van Friesland samen te stellen. Er was niet te weinig, er was te veel. En uit deze overmaat heeft het ten toonstellingsinstinct van de heer Kleiboer zijn conceptie opgebouwd. Hij kwam hier om na te gaan wat in Friesland voor dit doel kon dienen; wat wij aan interessante merk waardigheden kunnen opbrengen. Hij heeft Friesland, misschien wel tegen zijn eerste verwachting in leren kennen als een provin cie met ongekende mogelijkheden op dit ge bied. De heer Kleiboer is geen Fries en hem mag deze verrassing worden gegund en de verba zing vergeven. Maar de Friezen zelf en, voor ons, de Leeuwarders? De kranten hebben de laatste maanden druppelgewijs verteld wat er op de Frisiana te zien zal zijn. De le zers die deze berichten hebben gevolgd, zullen op tal van ogenblikken het gevoel hebben gehad in een hun onbekend land te leven. Vaak kent men zijn eigen woongebied slecht en slechts zeer ten dele. Daarom heeft de Frisiana u veel te vertel len. Wat hier te zien zal zijn is nog nooit als een eenheid vertoond. U moet dit gaan zien en stelt u zich niet voor daarmee in een paar uurtjes klaar te komen. Trek er een dag of, als het niet meer kan lijden, een halve dag minimaal voor uit. Trek de ge makkelijke schoenen aan, want u moet ette lijke kilometers lopen. Als u dan over deze tentoonstelling dwaalt bedenk dan, dat slechts enkele weken eerder de grote strijd werd gestreden, de dubbele strijd om de vol tooiing van de hal en de inrichting van de tentoonstelling. En kijk vooral goed uit of u de tentoonstellingsfee kunt ontdekken, tus sen de bezoekers of in een stand. Ze is er vast, al draagt ze haar vleugeltjes niet meer. BIJ DE FOTO OP DE VOORPAGINA Voor de eerste keer kwam dit jaar het Leeuwarder skütsje in de strijd, met Siete Meeter als schipper. Onze foto toont de start in Sneek, met het skütsje van Leeuwarden, de Leeuwarder Leeuw in het zeil, op de voorgrond. De Grote Wielen blijven, min of meer bij gebrek aan beter, nog zeer in trek bij de zwemlustigen. Volgend seizoen hoopt Leeuwarden het nieuwe zwembad „De Kleine Wielen" in gebruik te kunnen nemen. ij I lil

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 3