Mr. A. Menalda Azn. Mr. A. Menalda Azn, de schrijver van dit artikel over Schilkampen en de ma ker van de bijbehorende foto's, woont in Den Haag en is daar journalist-foto- graaf. Toch voelt hij zich nog in belang rijke mate Leeuwarder en daar is alle reden voor, want de familie Menalda be hoort al sinds zeer lang bij Leeuwarden. De over-grootvader van mr. A. Menalda, ook een A. Menalda, vestigde zich in 1828 als wijnkoper in onze stad en wel in het pand Grote Kerkstraat 13. Het bedrijf ging van vader op zoon; na A. Menalda kwam H. H. Menalda en daarna mr. A. Menalda, de vader van de auteur, die in 1930 naar Velp vertrok. Mr. A. Menalda Azn is, voordat hij zich met de journalistiek en de fotogra fie ging bezighouden, werkzaam geweest bij Monumentenzorg. ger, nog waardiger, haar valse gebit nog pro minenter, besloten de families, dat er iets gebeuren moest, om in deze levens vol tucht en plichtsbesef een heel klein beetje modern comfort te brengen: ze zouden een moderne verlichting krijgen en ze mochten kiezen: gas of electriciteit. Moeke koos zonder aarzeling het laatste en de schenkers waren blij ver rast over zoveel onvermoede vooruitstre vendheid. Ze vergisten zich. „Gien gas", ora kelde Moeke, ,,'t seit ploef en dan is er maar weer een luciferke fut!" Froukje's Vliet wordt hoe langer hoe on herkenbaarder, naarmate ik verder loop richting Schilkampen het doel van mijn tocht en ik begin me met stijgende beklem ming af te vragen of ik niet op weg ben naar een hersenschim, naar iets wat allang niet meer bestaat. Hoge flatgebouwen, vreemde straatnamen -ik kon evengoed in Morgenstond of Moerwijk zijn, de nieuwe wijken in mijn woonstad sinds 30 jaar, Den Haag. En dan opeens: daar is het, net als vroe ger. De hoge houten bruggetjes verklein de replica's van de verdwenen bruggen over het Vliet en daarachter het eiland zelf: Schilkampen. Hier eindigt nog steeds de stad. Hier liggen nog steeds de tjalken en de grote beurtschepen hoog op de werf en van hun dek, ver verheven boven het klei ne, gezellige buurtje, is het uitzicht prach tig over het zomerse Friesland. Ik maak een praatje met de jonge schip persvrouw, die rustig even in de stuurhut opduikt, om te kijken, wie er rondschar relt over het achterdek. Ja, het is een gro te reparatie en ze liggen hier nog wel een paar weken, hoog en droog. Een mooi uut- sicht, zeker, maar het klinkt meer beleefd dan overtuigd. Wat later slenter ik langs het water naar de spoorbrug, even verder en over de brug naar de houtwerven aan de overkant. Nee, hier is niets veranderd, dit is het, het Leeu warden uit mijn jeugd, uit Grootmoeder Schoustra's Ansichtenalbum, uit de prachti ge tekeningen van de zoon van onze vroe gere buurman Keikes. Ik zucht hoe lang nog? Weten jullie misschien het antwoord Klokmannen? UITZONDERLIJKE KLEDING MODES EN HOEDEN VOOR DAMES EN HEREN NAAUW 8

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 7