w Programma 1963 bij prachtig zomerweer uitstekend geslaagd Een jonge coureur in de boch op weg naar de jeugd Grand-Pri „Bistou al deurdrongen in'e finale?" Deze en andere deskundige klanken vielen te beluisteren op die gedenkwaardige maandagmid dag, toen de bewoners van het tijdelijke jeugddorp aan de Greuns- weg, elkaar op het Zaailand bekampten in de B.P.-Jeugd Grand Prix. Dat deze twee evenementen samenvielen, betekende een welkome aanvulling op het programma van V.O., dat ook overigens aan varia tie niets te wensen overliet. De oude klacht dat V.O. de kinderen zo veel liet lopen, behoort nu wel voorgoed tot het verleden. Bus en boottochten brachten de deelnemertjes ettelijke keren de provincie in. De organisatoren hebben goed begrepen, dat vacantie-houden ook betekent eens iets anders zien. De activiteiten van „Vacantie- Ontspanning voor de Jeugd" zijn, zij het in wat andere vorm, al voor de tweede wereldoorlog begonnen, en na de bevrijding op grotere schaal onder de te genwoordige naam voortgezet. Duizenden kinderen, die anders gedurende de lange zomerva- cantie zichzelf hadden moeten vermaken, hebben aan VO (een afkorting die gedurende de maanden juli en augustus in Leeuwarden grote bekendheid geniet) prettige vacantieweken te danken. Weken van gezonde ontspanning, onder enthousiaste leiding, waardoor en dat is een van de overwegingen van de initiatiefnemers geweest heel wat kattekwaad en vernielingen zijn voorkomen. Ook dit jaar waren het nog weer beduidende aantallen kinderen die gedurende twee weken aan de activiteiten van VO hebben deelgenomen. De kampen op Vlieland werden bevolkt door 40 jongens en 45 meisjes. Aan het jeugddorp namen 49 jongens en meisjes deel. De overgrote meerderheid werd echter gele verd door de kinderen uit de la gere schoolklassen 1 t.m. 4, waarvan er 500 dagelijks bezig gehouden zijn met dagtochten, film en toneel, spelletjes, papier werk en pleintekenen. Ruim 80 volwassenen zijn hier, op vrij willige basis, veertien dagen voor in de weer geweest. De laatste jaren is het opgeval len, dat ondanks de stijging van het Leeuwarder bevolkingscijfer, de aantallen deelnemende kinde ren een dalende lijn vertonen, vooral in de oudere leeftijdsgroe pen. Hiervoor zijn verschillende redenen aan te voeren, die eer der verheugend dan verontrus tend zijn te noemen. Dank zij al lerlei sociaal-economische maat regelen, terug te voeren op de stijgende welvaart (b.v. vacan- tie-toeslagen en langere vacan- ties voor de gezinshoofden) zijn veel meer mensen in de gelegen heid gekomen met het hele ge zin met vacantie te gaan. De toenemende motorisering heeft, met de grote uitbreiding die het kamperen heeft ondergaan, het sociale toerisme sterk in de hand gewerkt. Daarnaast worden veel vacantieweken en kampen geor ganiseerd door de jeugdbewe ging, zowel voor de georgani seerde als voor de ongeorgani seerde jeugd. In Leeuwarden zijn b.v. de speeltuinverenigingen en de Stins op dit punt ook actief. De kleinere kinderen vallen hier buiten. Zo is het waarschijnlijk te verklaren, dat het aantal deel nemertjes uit de eerste vier klassen van de lagere scholen, verreweg het hoogst is. De aan tallen kinderen uit de le en de 2e klas staan tot die uit de 3e en de 4e klas dan nog weer in een verhouding van 3 2. Dat de belangstelling, althans wat de aantallen deelnemertjes betreft, afneemt, kan in geen ge val aan het geboden program ma liggen, dat dit jaar gevari eerder was dan ooit tevoren. Op Vlieland is enorm genoten van zee en zand dank zij het prach tige strandweer, maar ook het Dit huis beantwoordde niet aan de door Bouw- en Woningtoezicht gestelde eisen, maar de jonge bouwers waren er wat trots op. jeugddorp was een succes. Er is voor een stel gezonde jongens en meisjes ook nauwelijks iets mooiers te bedenken, dan met eigen gereedschappen en met een royale hoeveelheid mate riaal je eigen hut te bouwen. In korte tijd verrezen de meest fan tastische bouwwerken, waarom heen de volgende dagen allerlei gebeurtenissen zich afspeelden. Er is veel gesport, waarbij bleek dat de meisjes er als het op voetballen aankomt, ook wel iets van terecht brengen. Dagtochten naar Bakkeveen en Gaasterland per bus en een boot tocht naar Klein-Zwitserland brachten de dorpsbewoners bui ten hun eigen gebied. Een oriën- teringsrit, de deelname aan de jeugd grand prix, een film in Tivoli en niet te vergeten de voorstelling van Ivanhoe in de Harmonie speelden zich overi gens ook af buiten de poorten van het jeugddorp, dat op de laatste vrijdagmiddag door de bewoners eigenhandig weer werd afgebroken. Het slot van het feest was de optocht, waar de hele stad van meegenoten heeft. De eensgezind heid waarmee de Leeuwarder burgerij achter Vakantie-Ont spanning staat werd misschien nog het beste weerspiegeld door het wonderlijke muziekkorps, dat aan de stoet voorafging, en dat was samengesteld uit leden van alle Leeuwarder muziekkorpsen, leder marcheerde in z'n eigen uniform, maar bij alle verschil van costuum, was er de eenheid van de muziek. Dit bonte korps paste overigens wonderwel bij de zeer gevarieerde optocht, waar de deelnemertjes bijzonder veel werk van hadden gemaakt. En langs de route rinkelden de collecte-bussen. Vakantie-Ont spanning wordt mogelijk ge maakt door een subsidie van de gemeente Leeuwarden, bijdragen van de ouders van de deelnemen de kinderen en van de goede ga ven van het Leeuwarder publiek. L. VLASMA.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 9