t Aldlan: STUK LEEUWARDEN VAN DE TOEKOMST T^hemsierhunst $terhen,l)urd 2500 m VOOR AL UW BLOEMWERKEN Wijk met ongeveer woningen m? 'JlÉtèMI 15 Op beide binnenpagina's van ons blad publiceren wij deze keer een tekening van het uitbreidingsplan 't Aldlan, omsloten door de Nieuwe Potmarge, de Greuns, het Van Harinxmakanaal en de Verlengde Schrans. Het is dus de oostelijke pendant van 't Nij lan, de nieuwe woonwijk, die sinds 1958 al in zo belangrijke mate gestalte heeft ge kregen. Nijlan en Aldlan, twee namen voor het nieuwe Leeuwarden, die herinneren aan de oudste geschiedenis van onze stad. In de middeleeuwen waren Schrans en Ver lengde Schrans een deel van de Middelzeedijk. Het water was aan de oostkant daarvan en, na het droogvallen, ontstond hier in de 13e-14e eeuw het nieuwe land. 't Nijlan dus. Van de nieuwe dingen die hier in kaart zijn gebracht, is het zuidoostelijke ringweggedeel te bijna voltooid. Het loopt van de Verleng de Schrans bij de Julianalaan (waar het Oostergoplein komt) naar de Pieter Stuy- vesantweg en doorsnijdt het uitbreidingsplan. Duidelijk valt op, dat de in een aantal ge lijkvormige groepen samengevoegde wo ningbouw vrijwel geheel teil zuiden en ten oosten van de ringweg is geprojecteerd, aan de noordkant is in hoofdzaak ruimte voor bij zondere bebouwing, waarbij het medische centrum, met het verpleeghuis, met name kan worden aangeduid. Tot het medisch cen trum komen verder te behoren een nieuw gemeentelijk ziekenhuis, een gebouw voor de G.G.D. en een centraal verzorgingsgebouw. Bij de geprojecteerde etagebouw is het aantal woonlagen met een cijfer aangege ven. De hoogte gaat, afgezien van een twaalf verdiepingen tellende woontoren aan de Ver lengde Schrans, tot zes etages. Woongebou wen van deze hoogte zullen de zuidelijke af- sliuiting van de wijk, langs het Van Harinx makanaal, vormen. Waar geen cijfers zijn aangegeven heeft men met ééngezinswonin gen te maken, die twee verdiepingen tellen, behalve uiteraard de apart aangegeven bun galows. Men ziet, dat een zeer groot gedeel- De Ruyterweg Leeuwarden f eiefoon 2 198(1 te van het plan voor de bouw van éénge zinswoningen is gereserveerd. Het gehele uit breidingsplan biedt plaats aan ongeveer 2500 woningen, waarvan plm. 45 pet. ééngezins woningen. Voor het totale oppervlak lijkt dit aantal woningen vrij beperkt (in 't Ielan zijn 5000 geprojecteerd), maar de kaart leert, dat grote delen voor dit doel afval len, in het bijzonder ook in het oosten, waar een groot complex sportvelden is gedacht. In aanbouw is sedert enige maanden het spoorlijn naar Groningen in opgenomen kan worden. Wat de aansluiting op de Over- ijselsestraatweg betreft moet het voorbe houd worden gemaakt, dat de hier aange geven situatie op het eerste ontwerp be rust, maar nu nader in studie is. Een twee de belangrijke wegverbinding ligt ten wes ten van het sportvelden complex. Hier zal een nieuwe weg naar Drachten moeten aan sluiten op de ringweg. Het uitbreidingsplan-in-hoofdzaken is ont worpen door de gemeentelijke dienst van openbare werken, in samenwerking met ir. J. A. Kuiper te Rotterdam, die ook het structuurplan voor de binnenstad heeft ge maakt. Het is de bedoeling, dat het plan nog dit jaar in de raad komt. verzorgingsflat Aldlanstate (Pelikaanflat) vlak bij het Van Harinxmakanaal aan de westkant. Het wordt een gebouw van dezelf de aard en allure als Nijlanstate aan de andere kant van de Verlengde Schrans, maar Aldlanstate krijgt huur- en dus geen koopwoningen, gelijk Nijlanstate. Op de kaart is ook het globale wegenplan aangegeven. Twee verkeersverbindingen verdienen de speciale aandacht. De eerste is de verbinding met de binnenstad, lopend van die Overijselsestraatweg naar Oosterka- de-Oostergrachtswal, daar waar de gevan genis staat. Hier wordt dus aansluiting ver kregen met het wegenvierkant, dat opge nomen is in het structuurplan voor de bin nenstad. Deze weg zal in de toekomst in be langrijke mate de Verlengde Schrans en de Schrans moeten vervangen en heeft het grote voordeel, dat er een tunnel onder de I iii lut pand M innemastraat 8 heeft de Verenigde Pinkster Gemeente een zaaltje ingericht. Op 13 ok tober werd het officieel in gebruik genomen niet een openingsdienst, geleid door Rev. Robert L. Roh uit Denemarken. Het zaaltje biedt plaats aan 53 personen. De wat mager uitgevallen optocht bij de opening van de Kinderboekenweek op 26 oktober moest het in hoofdzaak hebben van de medewerking van kindercircus Saranti.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 15