p- Sr L>' r M Sj De nieuwe veemarkt draait in de Frieslandhal Pf j f-V; WÊÊÊEf j «- «IJ yp W-ik Mm wL j w HBHk Wp "F - Pi A* i '/■F - 1 a 'aS A Zo is de Leeuwarder veemarkt in de vroe ge ochtend van 8 november in de Friesland hal gestart, 's Morgens om zes uur was het officiële begin een tijdstip, dat zich slecht leent voor een plechtigheid-met-genodigden- in-streepjesbroek. Het gemeentebestuur heeft het althans niet aangedurfd de VIP'S van Friesland 1) bij deze belangrijke ge beurtenis te inviteren en dat leek ons een uiting van wijs beleid. Toch zouden we wel eens hebben willen weten hoe zo'n gezel schap zich zo vroeg in de ochtend had ge dragen. Zouden al deze heren, die 's mid dags om een uur of vier-vijf, vooral bij een glaasje sherry, zo aimabel en charmant zijn om zes uur 's morgens al tot een opgewekte babbel en een stralende glimlach in staat zijn? of zouden we hier een notabele verza meling ochtendhumeuren bijeen hebben ge zien? In elk geval hadden de genodigden moeilijk wegens andere dringende bezighe den kunnen afzeggen. Dat excuus kon alleen worden aangevoerd door de veehandelaren en de veevervoerders. De laatsten hadden op dit tijdstip veelal reeds een nacht rijden achter de rug. Wij willen niet nalaten te constateren, dat ons college van Burgemees ter en Wethouders zelfs om kwart voor zes in de ochtend een kwiek en montere indruk maakt. Wethouder Van der Schaaf was af wezig, maar dat was een gevolg van ziek te. De andere heren (en daar hoort uiter aard ook de gemeentesecretaris bij) lieten de kans niet voorbijgaan deze unieke gebeurte nis bij te wonen. 1) Een VIP is een „Very Important Per son" oftewel een Zeer Belangrijk Iemand. Het zijn de hoogwaardigheidsbekleders, die bij hun aankomst op Schiphol door pers, ra dio en t.v. worden begroet en vriendelijk lachend en wuivend de landingstrap afkomen. Daarna geven ze doorgaans een persconfe rentie, waarin ze verklaren veel bewonde ring en sympathie voor Nederland te hebben. De eerste koe, omkranst door de burge meester De veehandelaren hadden er overigens geen behoefte aan lang bij deze plechtige gebeur tenis stil te staan. De eerste koe (aange voerd door de bejaarde Stienser koopman Flapper werd door de burgemeester een fraaie krans omgehangen en bleek weinig on der de indruk van dit gebeuren te zijn. De heer Flapper kreeg een mooie luchtfoto van de oude veemarkt, waarop hij zoveel voet stappen heeft liggen. Hij was zeer verheugd over dit geschenk. Daar was de markt met een los. Het vee werd de hal binnengebracht en reeds om 6.03 uur produceerde een der koeien de eerste legpenning op de tot dit ogenblik schone bestrating. Voor de leek on naspeurlijke handelsusances maken het wen selijk het vee zo vroeg mogelijk op de markt te hebben en daarom was het meteen na zes uur zeer druk. Ook in de marktcafé's was het zo omstreeks half zeven al druk. Koffie, koffie en nog eens koffie. Maar ook verschenen op dit vroe ge uur de eerste kelkjes met spiritualiën reeds ter tafel. U hoeft geen geheelonthou der te zijn om tot enige twijfel te geraken over dit matineuze alcoholgebruik. Bij infor matie bleek ons echter, dat hier een zake lijke reden voor aanwezig is. Handelen is een kwestie van praten en dit praten gaat gemakkelijker na enige neutjes. Wij nemen dus aan, dat deze drankjes als verwervings kosten belastingtechnisch aftrekbaar zijn. Wel valt het op, dat ons volk sterk is in het bedenken van zakelijke motieven voor alcoholgebruik. Is het niet tegen de kou, dan is het wel tegen de warmte. Is het niet om geestelijk vitaal te worden, dan is het wel om in slaap te geraken. De vroege gebrui kers in de marktcafé's maakten overigens niet de indruk bezig te zijn een bitter drank je te slikken. Sommigen gaven aan het eind van deze eerste marktdag duidelijk blijk van een aanzienlijke overdosering. Toen om een uur of twee in café Prins de officiële toe spraken werden gehouden, stond buiten de deur een marktkoopman een speech af te ste ken tegen twee dienstdoende agenten van politie. Zijn met chemische middelen opge voerde spreekvaardigheid overtrof ongetwij feld die van de officiële sprekers binnen, maar hij mocht er niet in, al sprak hij dui delijk de wens uit alle leden van het gemeen tebestuur de hand te schudden. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 12e jaargang no. 11 november 1963 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker - Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 2,50 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden Slachthuisdirecteur J. de Vries (36) voert ook het bewind over de nieuwe veemarkt. Hij is bij de voorbereiding zeker van alle mark ten thuisgeraakt en vertoont, zeer begrijpe lijk en terecht, een duidelijke trots over het feit, dat hij de leiding heeft over Nederlands modernste veemarkt. Natuurlijk brengt zijn functie tal van zorgen en problemen mee, vooral nu alles nog zo nieuw is. Hoe perfect de inrichting ook mag zijn, de markthandel moet eerst een langdurige periode van ge wenning doormaken, voordat ieder weet waar hij kan vinden wat hij zoekt. Op de oude markt liep alles „vanzelf", niet omdat de inrichting zo goed was (het tegendeel is, in vergelijking met de Frieslandhal het geval), maar omdat alles in een lange reeks van jaren in een vaste situatie was vastgegroeid. Dit betekent, dat er heel wat geregeld, be tutteld en soms ook besust moet worden, tot alles opnieuw op zijn, door ieder geken de, plaats terecht is gekomen. Directeur De Vries moet derhalve nu eens hier en dan weer daar zijn. Dat is op het uitgestrekte veemarktterrein een hele bedoening. Twee maal de hal op en neer is een fikse wan deling en wat is voor de directeur tweemaal de hal op en neer tijdens zo'n markt? De heer De Vries verricht daarom zijn ambtsbe zigheden op de fiets. Men ziet hem tussen vee en kooplieden door laveren, op weg naar een plaats waar iets aan de hand is wat zijn oordeel of ingrijpen verlangt. Wij nemen aan, dat een in zijn bedrijf rondfietsende di recteur een unicum is en daarom mogen wij deze bijzonderheid niet onvermeld laten. En nu tot slot: de veemarkt in de Fries landhal draait en u kunt er gerust eens op een vrijdagochtend gaan kijken, ook zonder een koe te kopen. De toegang is gratis op deze openbare markt en niemand zal u dus een strobreed in de weg leggen. Maar wel is het zaak goed op te letten, want de vee drijvers vragen niet eerst beleefd of u even aan de kant wilt gaan, wanneer ze met een dier moeten passeren. Het is meer een kwes tie van „hoi" en berg het vege lijf, want het vee maakt soms rare sprongen, zonder aanzien des persoons Directeur J. de Vries op weg naar een be dreigd punt van zijn vesting i I j

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 3