Uitbreidingsplan W esteinde duurdere woningtypen Marktbezoekers en een moeilijke puzzle T^hemsierhunst 16 De Ruyterweg Leeuwarden Telefoon 24986 VOOR AL UW BLOEMWERKEN Tot enkele jaren geleden werd de spoorlijn naar Stiens beschouwd als de westelijke begrenzing van Leeuwarden voor nu en later. De Euterpestraat zou derhalve de meest westelijke straat van de stad blijven. Inmiddels is enige jaren geleden de nieuwe in- dustrialisatiepolitiek op gang gekomen en de resultaten daarvan hebben allerlei nieuwe eisen aan de stadsontwikkeling gesteld. Een daarvan is de behoefte aan bouwgrond voor grotere typen ééngezinswoningen, speciaal voor staffunctionarissen van (nieuwe) bedrijven en aan deze eis kunnen de uitbreidingsplannen 't Ielan en 't Aldlan (noord en zuidoost) niet voldoen. Daarom is voor deze typen woningen in het bijzonder een nieuwe woonwijk op papier gecreëerd en deze ligt aan de andere kant van de Stienser spoorlijn, tussen het Schapendijkje en de Harlingerstraatweg. Als naam heeft men ge kozen „Westeinde". Gebroken is hier met de traditie van de Friestaligheid: „Westerein" zou verwarringwekkend zijn. Het geprojecteerde woongebied „Westeinde" komt dus, gerekend van de Harlinger straatweg uit, aan de overkant te liggen van het industrieterrein waar de V.S.F. zijn omvangrijke tenten heeft opgeslagen. De situering aan de westkant van de stad geeft in het algemeen aansluiting met de nieuwe Leeuwarder industrieterreinen en het is dus niet ten onrechte, dat men van de kant der hogere industrie-functionarissen er belang stelling voor heeft. Het wordt dan ook een woonwijk voor de hoge huurklassen. Verkeerstechnisch zal de nieuwe wijk nogal afgescheiden van de rest van Leeuwarden- West blijven liggen, want de spoorlijn naar Stiens is een barrière, die slechts op weinig punten door het wegverkeer kan worden genomen. Hoe weinig dit lijntje ook gebruikt wordt, de Spoorwegen voelen niets voor een uitbreiding van het aantal overwegen en dus moeten de toegangswegen beperkt blijven tot Schapendijkje en Harlingerstraatweg. Het stratensysteem is dan ook gebaseerd op deze twee passages, waarbij de verbetering van de Harlingerstraatweg al in aanmerking is genomen. Het zou voor een woonwijk die straks het predikaat „riant" hoort te verdienen bepaald ongewenst zijn wanneer niet voldoende ruimte beschikbaar kwam voor groen. Dit zal in het bijzonder in de strook langs de Harlingerstraatweg het geval zijn, waarin de r.k. begraafplaats, met uitbreiding, is opgenomen. Verder ook langs de spoorlijn naar Stiens, waar een soort pendant komt van het plantsoen langs de Euterpestraat. Het totale plan biedt ruimte aan 1082 woningen en de ééngezinswoningen zijn in de meerderheid: gedeeltelijk bungalows, al of niet vrijstaand. Er wordt plaats geboden aan 47 vrijstaande ééngezinswoningen en 587 ééngezinswoningen in aaneengesloten bebou wing, in totaal dus 634. Verder kunnen 448 meergezinshuizen in het plan worden onder gebracht: 8 in twee bouwlagen, 160 in drie bouwlagen, 154 in 7 bouwlagen en 126 in 9 bouwlagen. Het aantal winkels is 22, er komen 334 autoboxen, er is ruimte voor één kleuterschool, één motel en één sportgebouw. De verdeling van de huurklassen in deze nieuwe wijk is zodanig gedacht, dat de (rela tief) laagste huurklassen aan de oostzijde en de noordzijde, de duurste, grote bunga lows aan de westzijde zijn ontworpen. Het ontwerp-uitbreidingsplan is gemaakt door ir. i. A. Kuiper te Rotterdam, die ook het saneringsplan voor de binnenstad heeft opgesteld. In de vergadering van 10 juli 1963 heeft de gemeenteraad het plan vastgesteld. Voor een tekening van het uitbreidingsplan zie men de pagina's 14 en 15. Op vrijdag 13 december was er hoog bezoek, (en bovendien critisch bezoek) bij de Leeuwar der veemarkt in de Frieslandhal. Delegaties van verschillende veemarkthoudende gemeen ten uit het hele land kwamen Leeuwarden de kunst afkijken en toonden een duidelijke be wondering voor de inrichting van de markt, met alles wat daarbij behoort. De gemeente lijke delegaties kwamen uit Den Bosch, Zwolle, Rotterdam, Purmerend, Leiden en Sneek. Utrecht en Groningen ontbraken; de eerste, omdat men reeds eerder met een grote groep was geweest, de tweede omdat men juist middenin de be grotingsbehandeling zat. Purmerend leverde de grootste groep: burgemeester, 2 wethouders, secretaris, marktmeester en adjudant van de rijkspolitie. Leiden kwam met de kleinste ver tegenwoordiging: één functionaris en wel de directeur van de markt- en havendienst, de oud-Leeuwarder M. Weima. Na afloop van de excursie werd bij een kopje thee nog even nagepraat in de raadzaal van het stadhuis en daar gaf de heer Weima op originele manier uiting aan zijn waardering voor de ontvangst in Leeuwarden. Hij wilde zijn gastheren namelijk graag belonen met een Leids kaasje, mits zij uiterlijk de avond daarna hem telefonisch de oplossing meldden van een puzzle. Die puzzle was aldus: in tien zakken zitten gouden tientjes: negen zakken bevatten echte (10 gram per stuk) en één bevat valse (9 gram per stuk). De echte en de valse zijn alleen te onderscheiden door het gewicht en nu is de opgave: bepaal met éénmaal wegen in welke zak de valse gouden tientjes zitten. Eenmaal wegen is niet een aantal zakken tegenover elkaar op de balans zetten en dan bijvoorbeeld telkens twee afnemen. De heer Weima is met dit raadseltje één kaas kwijtgeraakt en dat is een gering aantal, ge geven het feit, dat gemeentebestuurders (aan wezig waren de wethouders Pols, mr. van der Schaaf en Vellenga), mitsgaders directeuren en adjunct-directeuren van gemeentelijke bedrij ven (de heer De Vries van Slachthuis en Vee markt en de heren ir. Muller en Achterhof, ad junct-directeuren van openbare werken), ja zelfs een voorlichtingsambtenaar vaak met gemeentelijke puzzles worden geconfronteerd. We hebben het raadseltje van de heer Weima nu gepubliceerd en laten we nu ook verder in zijn voetspoor treden. Piekert u eens over het wegen van de tientjes en meldt ons per brief kaart (Redactie Leeuwarder Gemeenschap, Voorstreek 101) het resultaat. Onder de goede oplossers gaan we een kaas verloten: geen Leidse uiteraard maar een Friese. Oplossingen uiterlijk 5 januari verzenden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 16