Verenigde foio-amaieurs treffen elkaar in Bellevue w IBOKW L. mxm 9 Toerfietsen, Sportfietsen, Kinderfietsen ■aaagBBSISfSfél Tot de welvaartssymbolen van deze tijd behoort ook het fototoestel. Voor de oorlog was de vacantiekiekjesmaker uitgerust met een simpel boxje of een klapcamera: eenvoudige apparaatjes, waarmee men kon fotograferen volgens het beginsel van Kodak: „U drukt op de knop en wij doen de rest". Het bezit van een camera-met-meer-mogelijkheden bleef voorbehouden aan de serieuze amateurs, die bereid waren flinke geldsbedragen in hun apparatuur te steken. Box en eenvoudige klapcamera zijn bijkans verdwenen, zelfs het van ouds bekende 6 x 9-formaat bestaat vrijwel niet meer. De fotografie heeft niet alleen een enorme uit breiding van het aantal camerabezitters te zien gegeven, maar ook een sterke verschui ving in de richting van de duurdere foto toestellen. Speciaal de kleinbeeldcamera ge niet een grote populariteit, omdat dit ap paraat zowel voor zwart-wit als voor kleu renfoto's te gebruiken is en door de geringe afmetingen geen overmatige extra-belasting voor de reisbagage meebrengt. De camera industrie heeft door massa-productie het be grip „duur" voor deze apparaten nogal re latief gemaakt. Men koopt tegenwoordig een eenvoudige maar goede kleinbeeldcamera voor een bedrag van minder dan honderd gul den en dat scheelt maar weinig met de kost prijs van voor de oorlog. Schrijver dezes be zat voor 1939 een 6 x 6-cameratje van zo'n gulden of 45 en er is nu, voor ongeveer de zelfde prijs, een soortgelijk toestel (van Rus sische herkomst) in de handel. In deze tijd van alom stijgende prijzen is het zeer merk waardig een artikel te kunnen noemen, dat een vergelijking met de vooroorlogse prijzen nog kan doorstaan en dus nu relatief veel goedkoper is geworden. Maar waarom schaft men zo'n camera aan, terwijl, voor de zwart-wit fotografie al thans, een goedkoper toestelletje ook aan be perkte verwachtingen kan beantwoorden? Het is deels de wens een apparaat te bezit ten dat universele gebruiksmogelijkheden heeft (kleurendia's). Maar er komt in veel gevallen ook een zekere hang naar luxe bij De camera is niet alleen een fototoestel, maar ook een sierstuk; een groot soort han ger aan een halsketting. En wat doet men daarmee? In veel gevallen, op instigatie van de fotohandelaar, het grote aantal instel- mogelijkheden tot enkele reduceren, om de zaak niet te ingewikkeld te maken. Want het voordeel van de duurdere camera ver keert in nadeel, wanneer men niet weet hoe het zit met afstandir.stelling- belichtingstijd en diafragma. Bij de oude box kwamen al die ingewikkeldheden niet voor; de fabriek was uitgegaan van gemiddelden, die binnen bepaalde, ruime grenzen een redelijk resul taat opleverden. Nu moet men dit zelf doen en er kunnen fatale vergissingen worden gemaakt. Men kan vooral met wat eenvoudige lectuur wel achter de werkelijkheid komen en tal van camerabezitters zijn door lezen en vra gen en vaak met schade en schande wijs geworden. Is men zo ver, dan blijkt zo'n fototoestel een bezit te zijn, dat veel meer mogelijkheden biedt dan het maken van het vacantiekiekje. Men kan ermee experimen teren, men kan in het bijzonder de fotogra fie als een pure liefhebberij van het zoeken naar schoonheid gaan beschouwen. Dan gaat het niet meer om de foto van tante Mien, maar om de foto. Men wordt van ca- merabezitter foto-amateur en heeft een ter rein betreden waarvoor geen begrenzing te geven is, vooral wanneer men ook met het zelf-afwerken van de foto's begint en daar bij eventueel nog speciale systemen en pro- cede's gaat toepassen. Er zijn in Leeuwarden wel serieuze foto amateurs, die met hun camera's gewapend op jacht gaan en al of niet het beoogde re sultaat boeken, Meestal niet, want het ideaal ligt net even buiten de werkelijkheid, waar aan de fotografie zich met geen mogelijk heid kan ontworstelen. Dat is geen bezwaar maar juist de kracht van de fotografie, want in 't bezit van de zaak schuilt nu een maal het eind van 't vermaak. Zo lang er iets te wensen overblijft, kan de hobby blij ven leven en blijft er stof voor gesprek en discussie over in het onderlinge verkeer der beoefenaars. Zij hebben hun eigen vereni ging, de Amateur Fotografenvereniging Leeu warden. Eens in de veertien dagen, op dins dagavond komen de leden bijeen in Hotel Bellevue aan de Nieuwestad, waar harde no ten worden gekraakt over het werk der le den of foto's van anderen. Er wordt ge- dicussieerd over fijne ontwikkelaartjes en vergrotingspapieren en de nieuwste aanwin sten voor de apparatuur krijgen de volle be langstelling. Er worden onderwerpen vast gesteld voor onderlinge wedstrijden en een lid dat iets nieuws heeft gepresteerd krijgt de kans daar, met gepaste trots, gewag van te maken. Misschien denkt u ietwat laatdunkend „het zijn maar amateurs" en zijn uw verwach tingen over de artistieke en technische capa citeiten niet groot. Vergis u niet. In de eerste plaats komen ook beroepsfotografen als leden bij deze bijeenkomsten en het al lerbelangrijkste is, dat juist in de wereld der amateurs druk geëxperimenteerd wordt, veel meer dan bij de vakmensen, die om der wille van het verstaan moeten produceren en zich niet de weelde kunnen veroorloven tijd, moeite en kosten te besteden aan onzekere afdwalingen van het traditionele pad. Daar om is het niet verwonderlijk, dat ook be roepsfotografen in deze kring verkeren; ze ontmoeten er facetten van hun vak, die in het normale werk niet te voorschijn komen. Toch is het gezelschap niet exclusief, in die zin, dat men minachting heeft voor de een voudige beginneling. De onderlinge band is het gemeenschappelijke bezit van een lief hebberij, die gesprekstof en de wil om van elkaar te leren oplevert. Wanneer uw camera met al zijn technische deugden niet uitslui tend welvaartssymbool is, maar ook en in het bijzonder een apparaat met nog onver moede mogelijkheden, dan kunt u, tot eigen profijt, best eens met deze bijzondere en bij zonder gezellige club in contact treden, op rang, stand, opleiding of welk maatschappe lijk onderscheidingsbeginsel ook wordt niet gelet. In de fotografie kan de ingenieur le ren van de arbeider, al is het omgekeerde ook mogelijk. Zij allen met hun camera en hun dieper gaande belangstelling dan die voor het kiekje van de vacantie, mogen zich best ter introductie in verbinding stellen met de secretaris en dat is de heer A. Sirks, Bil- derdijkstraat 19, telefoon 28266. UITZONDERLIJKE KLEDING MODES EN HOEDEN VOOR DAMES EN HEREN VA.X o*j©« tus N A A U W 6 niet duur, maar duurzaam, dat is GAZELLE Gazelle-, Solex-, Rap-enTyphoon bromfietsen Bella scooters

Leeuwarder Gemeenschap | 1963 | | pagina 9