„In de oude stadswijk" De Jeugdhaven Luxen's Kampeerhuïs on gens en meisjes van 6 tot 20 jaar vinden een eigen huis^in Bagijnestraat 36 Noren - Friesche Noren - Kinderschaatsen Trainingspakken - Regenkleding 10 „Mag ik het nog eens met andere woorden zeggen? Theologie en kerkelijk leven zijn essentieel, zoals het zout essentieel is. Ze hebben echter geen doel in zichzelf. Zij zullen die, de samenleving kracht gevende, werkzaamheid moeten bezitten, waarbij zij als theologie en kerkelijk leven puur ten onder gaan. In buurt en volkswijk, in boks- zaal en danstent zullen de mensen van de Kerk zich moeten begeven. Zij zullen boks- liefhebbers en danslustigen moeten zijn. En als boksliefhebbers en danslustigen zullen zij theoloog en kerkmens moeten wezen. Althans: als zij niet het zout vóór de aarde willen wezen, maar als zij het waar willen maken, dat zij het zout van de aarde zijn. Dit zal z'n directe en practische gevolgen hebben. Want dit betekent: clubhuizen en crèches en kleuterzorg, jeugdwerk en gezinshulp, moederkringen en vaderclubs tot en met recreatie voor ouden van dagen in het milieu en aansluitend aan het milieu van de oude stadswijk." Ds. J. M. van Krimpen in de epiloog van zijn in de vijftiger jaren verschenen boek „In de oude stadswijk". betrokken. Deelnemers aan het clubwerk verplichten zich minstens twee avonden per wreek naar de club te komen. St. Nicolaas, Kerstfeest en Pasen worden in de clubs in extenso gevierd. De meisjes van de „grote clubs" hebben nu ter gelegenheid van St. Nicolaas voor de kleintjes een ledikantje gemaakt. Het Kerstfeest en Pasen geven een ongezochte gelegenheid om te wijzen op de werkelijke betekenis van deze feesten. De goed ingerichte werkplaats voor metaal- bewerken heeft een grote aantrekkings kracht op jongens met technische belangstel ling. Er worden onder goede leiding werke lijk fraaie werkstukjes gemaakt. Typisch is, dat het juist jongens uit niet technische be roepen zijn, die zich hiertoe aangetrokken gevoelen. Van de hier geleerde vaardighe den kunnen ze hun gehele leven plezier heb ben. Dit geldt overigens ook voor de oudere meisjes, die mogen kokkerellen. In de zomermaanden wordt de band met de jongelui aangehouden door middel van competities met andere clubhuizen in de stad, waar een prettige samenwerking mee bestaat. Ook het zomerkamp (er zijn o.a. kampen gehouden te Bakkeveen, Duurswou- de en Ommen) valt altijd bijzonder in de smaak. Het afgelopen jaar werd voor het een stuk Gere or meer d Jeugdznrgwerk Het hierboven geciteerde boek van Ds. J. M. van Krimpen, toen predikant voor bui tenkerkelijken te Rotterdam, en het baan brekende werk dat hij daar met zijn „Jeugdhaven" heeft verricht, heeft ook el ders in den lande in de Gereformeerde Ker ken mensen in beweging gebracht. Het door hem gesignaleerde werk en de nieu we aanpak die hij propageerde, heeft lan delijk gestalte gekregen in de Stichting Evan gelisch Herstel en Opbouw. En ook Leeuwarden heeft „in de oude bin nenstad" zijn „Jeugdhaven" gekregen. Ba gijnestraat 36. Er was reeds een basis aan wezig in de z.g. evangelisatiejeugdclubs. Eén clubavond in de week achtte men ech ter niet voldoende om deze jeugd te geven wat ze nodig had. Het clubhuiswerk begon in drie verschillende panden. In de Bagij nestraat, de Kerkstraat en in een lokaal van het oude Stadsweeshuis, tot ongeveer drie jaar geleden het pand in de Bagijne straat in zijn geheel in gebruik genomen kon worden. Met enkele vrijwillige krach ten is hier heel wat gebroken en gebouwd. Het resultaat was een clubhuis dat gezien mag worden. Het werk kan nu op veel economischer wijze worden gedaan, en de jeugd heeft het gevoel „een eigen huis" te hebben, waar ze zichzelf kan zijn. Mej. H. Hogeboom, die al zes jaar als be roepskracht aan het werk in „de Jeugdha ven" is verbonden, bewoont zelf een paar vertrekken in het clubhuis. Haar gezellige kamer is bepaald geen privé-vertrek. Het ene ogenblik zitten er een aantal jongetjes een door „juf" gemaakt draadplastiekje te becritiseren, en het andere ogenblik loopt de leider van een club er binnen op zoek naar materiaal. En tussen al die bedrijven door is ze met haar assistente bezig met de administratie. De hele jeugdhaven heeft iets weg van een bijenkorf. In de andere vertrekken wordt ge knutseld en geplakt, tafelvoetbal en biljart gespeeld en in de „afdeling metaalbewer king" zij l enkele vaklui in de dop onder leiding van de heer Busstra aan het las sen, dat de vonken er af vliegen. Ongeveer 180 kinderen tussen 6 en 20 jaar nemen aan de activiteiten van „De Jeugd haven" deel, verdeeld over 5 leeftijdsgroe pen voor jongens, zowel als meisjes. Elke groep bestaat uit plm. 14 kinderen. Op zaterdag- en zondagavond is er een in stuif voor de oudere kinderen en op de zon dagmorgen wordt er „jeugdkerk" gehouden, waar regelmatig een 25-tal jongeren aan deelnemen. Het werk wordt gedaan door de leidster en haar assistente, bijgestaan door 46 vrijwilligers, die hier heel wat vrije tijd aan geven. De jeugd wordt zoveel mogelijk bij de samenstelling van de programma's Dit wordt een meeste: stoot! eerst een weekend gehouden met de grote jongens te Duurswoude. Voor de oudere meisjes staat dit ook op het programma. DOEL Teruggrijpend op het citaat uit het boek van ds. van Krimpen, kunnen we zeggen dat het doel van „de Jeugdhaven" in de Bagijnestraat is, kerkmensen het zout van de wereld te doen zijn, door daadwerkelijk aan de jeugd uit de oude stadswijk speel ruimte te bieden. Hen een ontmoetingsplaats te geven, waar ze leren relaties te leggen, waar ze in aanraking komen met hogere waarden, waar ze voor hun leven iets aan kunnen hebben, en hen de weg te wijzen naar Jezus. Eerder door het voorleven, dan door het voorpraten. De gesprekken ko men vanzelf wel. L. VLASMA. Wij slijpen alle soorten schaatsen I die zelf fabriceert en kampeert Winkel en zeilmakerij Verlengde Schrans 81 - Telefoon 27023

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 10