De tientjes gewogen w MB Vlak na het verschijnen van de vorige Leeu warder Gemeenschap kon men tal van Leeu warders in gepeins zien neerzitten of diep in gedachten rondlopen. Zij allen zaten of liepen te piekeren over de puzzle van de tien zakken met gouden tientjes, waarvan één met valse exemplaren. Bij h.h.-apothe kers en drogisten steeg de omzet van slaap middelen op een onrustbare manier en dit (naar ons bij een onderzoek is gebleken) uit sluitend, omdat velen de slaap niet konden vatten door de geestelijke onrust, die door dit raadseltje was ontstaan. Ons is zelfs ter ore gekomen, dat iemand op 31 december 1963 heeft gezegd: „Ik ga dit jaar niet eer der naar bed dan wanneer ik de oplossing heb gevonden Wij hebben dus wel wat teweeggebracht en het lijkt ons dienstig de gemoederen thans tot bedaren te brengen door u de oplossing mede te delen. Maar eerst nog een herha ling van de puzzle. In tien zakken zitten gouden tientjes, maar een dezer zakken is gevuld met valse mun ten. Voor het oog is er geen verschil; men kan vals en echt alleen door het gewicht onderscheiden. De echte tientjes wegen 10 gram per stuk, de valse 9 gram. De opga ve is nu: stel met éénmaal wegen vast in welke zak de valse tientjes (die van 9 gram dus) zitten. Sommige inzenders hebben op een lepe ma nier geprobeerd de bepaling van het een maal wegen te ontduiken, door vijf zakken aan elke kant te zetten en dan telkens twee weg te nemen, tot er evenwicht ontstaat. Zo kan men inderdaad bepalen welke zak door een lichtere inhoud het evenwicht ver stoort. Maar bij de opgave is duidelijk ge steld, dat dit niet éénmaal wegen is. De heer P. Krips in Den Haag zegt: „Valse tientjes zijn er trouwens ook niet" en be schouwt het raadsel dus als een „foefje." Bijzonder vindingrijk is de oplossing van de heer Jos v. d. Weide. Hij zegt: gooi de in houd van 5 zakken bij elkaar in één zak en doe met de vijf andere hetzelfde. Weeg die twee zakken tegen elkaar en de lichtste be vat de valse tientjes. Aardig gevonden hoor, maar dan kunnen wij het met nul maal wegen: gooi de inhoud van de tien zakken in één grote zak en dan zitten daarin de valse munten Nu de enige ware oplossing, zoals 20 lezers ons deze hebben toegestuurd: Nummer de zakken van 1 tot en met 10. Haal uit zak 1 één geldstuk, uit zak 2 twee, uit zak 3 drie enzovoort tot en met tien uit zak 10. Dat zijn met elkaar 1+2 3 4 ^5-1-6 7 8+9 10 55 geldstukken. Het totale gewicht daarvan zou 550 gram zijn, wanneer er geen valse bij waren. Elke valse munt geeft 1 gram gewichtsverlies. Is het totale gewicht nu 549 gram, dan zit er één vals tientje tussen en dit betekent, dat zak 1 de valse exemplaren bevat. Er kunnen ten hoogste tien valse mun ten bij zijn (uit zak 10) en dan wordt het gewicht 540 gram. Het aantal grammen minder dan 550 geeft dus het getal aan van de zak met de valse tientjes. Door loting hebben wij bepaald wie van de 20 schrandere oplossers voor het kaasje in aanmerking komt. Het is de heer A. J. de Roos, Keimpemastraat 10, Leeuwarden. Me; H. Hogeboom met haar assistente aan de kaartenbak. Metaalbewerken als hobby in ,,De Jeugdhaven.

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 9