waren weliswaar plannen voor de stich ting van een hoofdgebouw in de Peli kaanstraat, maar het Zaailand was van zelfsprekend veel representatiever. Het heeft dus nog bijna twintig jaar geduurd alvorens dat hoofdgebouw in gebruik kon worden genomen. Het werd tijd ook. Het gebouw aan de Nieuweweg was bij lange na niet meer toereikend. Dat was het feitelijk na de bezetting al niet meer, maar er moest zoveel gebeuren met het waterleidingnet, met onderhoud en uit breiding, dat dit allereerst in orde diende te worden gemaakt. Is het nu zover? Er blijft altijd werk, ook al is het aantal aansluitingen sedert de oprichting van de 1WGL in 1922 vertienvoudigd en is de lengte van het hoofdwaterleidingnet van tweehonderd kilometer toegenomen tot 3500 kilometer. 96 procent van de Friese woningen is op het net aange sloten. De resterende vier procent komt zo spoedig mogelijk aan de beurt. Op die openingsmiddag is behalve door prof. Muntendam en mr. Van der Meulen ook gesproken door de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. Hij zei: ,,De allure van dit nieuwe gebouw markeert de betekenis van de IWGL. Het markeert tevens de wil van Friesland in ieder opzicht mee te gaan met de moderne ontwikkeling van onze hedendaagse tijd. Friesland verkeert in de gelukkige omstandigheid dat het thans beschikt over een groot en uitstekend geoutilleerd drinkwaterleidingbedrijf, in tegenstelling tot verschillende andere delen des lands." Alle sprekers waren ervan overtuigd, dat de IWGL het gereedkomen van het nieu- Laboratorium: in 't nieuwe gebouw een zeer ruime plaats toebedeeld; straks zal hier ook de controle op het Friese afvalwater ter hand worden genomen. Dit zei de directeur-generaal van de volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam onder meer bij de opening van het IWGL-gebouw aan het Zaailand: „Van de gemeenten die medewerking verleenden bij de totstandkoming van het bedrijf moet in het bij zonder de gemeente Leeuwarden met ere worden genoemd, die in 1921 haar ge meentelijke drinkwaterbedrijf inbracht in het streekverband. Hiermede gaf Leeu warden een bijzonder navolgenswaardig voorbeeld." Friesland kwam er toch goed af in de openingsredevoering van prof. Munten dam, uitgesproken voor een select gezel schap in de fraaie vergaderzaal van 't even fraaie nieuwe gebouw binnen de Leeuwarder grachtengordel. De presi dent-commissaris van de Intercommunale Waterleiding gebied Leeuwarden, mr. A. A. M. van der Meulen was kennelijk ten zeerste ingenomen met deze ope ning. Dat bleek uit zijn rede op die middag van de 4e juni 1964. Als president-commissaris van de IWGL was hij blij, maar (vooral) ook als burge meester van de Friese hoofdstad. „Het gat in de zuidelijke wand van het Wil- helminaplein in nu opgevuld door dit fraaie bouwwerk", zei hij. Dat heeft trou wens lang geduurd. Bekend is dat tot 14 april 1945 deze plaats werd ingeno men door het Old Burger Weeshuis, dat is afgebrand. De directeur van de IWGL, jhr. E. C. Storm van 's Gravesande leg de onmiddellijk beslag op deze plek: er

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 12