Fa. H. JOLMERS ZOOI VERHUIZINGEN TRANSPORTEN De vakantieganger kritisch bekeken 10TO38S Leeuwarden behoort niet tot de vakantiecentra, maar toch ko men hier in het hoogseizoen vele duizenden met recreatieve bedoe lingen. Men herkent hen aan de rustige tred en aan het feit, dat ze veelal een VVV-foldertje in de hand meedragen. En het meest zijn ze te herkennen aan hun uit monstering. Waarom onder scheidt de vacantieganger zich in zijn kledij van de mens in gewo ne doen en dus ook van zijn ei gen burgerlijke voorkomen? Een motief is: de zon zo ruim moge lijk toegang verschaffen tot het menselijk lichaam, in het bijzon der deszelfs extremiteiten. Naar dit beginsel kan men de man in shorts plaatsen, al neemt hij met zijn blote benen duidelijk een loopje met de aantrekkelijkheid van zijn verschijning. Boven de leeftijd van hooguit een jaar of twintig is een man in shorts door gaans een toonbeeld van onbeta melijkheid. Dat mag wel eens ge zegd worden, al geven wij toe dat een discussie over de monokini interessanter is. De man is geschapen voor de lange broek en draagt in zijn va- cantie ten onrechte shorts. Om de balans in evenwicht te bren gen handelt de vrouw in tegenge stelde zin. Haar onderdanen kun nen doorgaans de toets der kri tiek wel doorstaan, maar in haar vacantie versmaadt zij het fleu- Fruitstalletje op de Nieuwestad. rige zomerjurkje, dat met het zon licht op vriendschappelijke voet staat. Ze hult zich in de lange broek, als ware het hartje win ter en dus bitter koud. Ook voor dit kledingstuk zou men een leef tijdsgrens voor de draagster ge steld willen zien, althans een ma ximale grens voor de lichaams omvang, ter vermijding van te gespannen verhoudingen. Voorts valt de vacantiehoudende man op door zijn afkeer van het colbertjasje, het nette overhemd en de das. Daarvoor in de plaats treedt een veelkleurig buisje of hesje, los neerhangend als een te korte schilderskiel. Menigmaal ook ziet men warme truien, in vele uren door een zorgzame vrouw bijeengebreid; een bezig heid, die men abusievelijk „nut tige handwerken" noemt. Waarom dit alles? zo vragen wij opnieuw. Het antwoord op deze vraag is eenvoudig: omdat men uit zijn gewone doen is en daar van in het openbaar wil getuigen. Het is net zoiets als een vaan del of een banier. Men wil zijn status van vacantieganger de monstratief tonen aan al dege nen, die in het gewone burger kloffie bewust en zorgelijk voort schrijden op het pad van de za kelijkheid. Leeuwarden is geen echts vakan- tiestad. De toeristen blijven een lingen temidden der werkenden. Nu heeft, stellig in de mode, de massa altijd gelijk, terwijl de en keling kritisch wordt bekeken. En dit is toch wel een plezierige be zigheid voor al degenen, die geen vacantie hebben! Ruim een halve eeuw LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 11