Schilkaiiii ONZE REGIONALE TELEVISIE Luxen's Kampeerhuis een karakter, dat in hoge mate Deze Lotos zijn gemaakt door mD ivort 12 Zo zullen we dan over enige jaren, indien alles gaat zoals de tv-studiecommissie van de Fryske Kultuerried zich dit nu voorstelt, naar het Friese televisieprogramma gaan kijken. Gauw de afwas aan de kant, kinde ren, want om half acht komt dominee Kal- ma er voor met het programma over de middeleeuwse Friese kerken. Het hekke len der sloten zal om half negen aan de orde worden gesteld door Jildert Sudema, agrarisch redakteur van de Leeuwarder Courant. Daar zullen we de Dick van Dykeshow wel voor laten staan; kleine Wietse ligt te zeuren over de Flintstones, die voor Bussum zijn, maar hij wordt naar bed gestuurd. Laurens ten Cate, hoofdredacteur van de Friese Koerier, mag niet meedoen aan het Friese programma. Dit is zijn straf voor al die kritische hoofdartikelen over deze plannen. Hij ziet niet in hoe het kan en waarom het moet. De tijd zal het leren; de tijd zal het over enkele jaren hebben geleerd, zoals uit het bovenstaande blijkt. Hoe we hier in Friesland aan een eigen zender zullen komen? De mogelijkheid tekent zich duidelijk af. Het REM-eiland op de Noordzee zal, wanneer het klaar is, door onze regering worden verboden. Die hele affaire kunnen we straks voor een prik overnemen KIP CARAVANS, boten en kano's. Scout kam- peervouwwagen. Bungalow- en diverse andere modellen tenten. Tevens volledige uitrustingen. en komt dan in het Bergumermeer te staan, vlak naast de nieuwe elektrische centrale. Dat is meteen gemakkelijk voor de stroomvoor ziening. En mocht men toch aan Drachten als vestigingsplaats blijven vasthouden, dan is Pieter de Boer er ook nog. Van een klok- ketoren naar een televisiemast is maar één stap. In beide gevallen komt er geluid uit. Financiële problemen? Ach kom, als we wil len dan komt het wel goed. Er kan zo lang zamerhand best weer eens een aktie komen, met collecten op bruiloften en partijen en voorts in de trant van: „Murk en Tjitte heb ben in Pingjum met hun zelfgemaakte pop penkast 7,35 bijeengebracht voor de Friese tv". Met die Friese tv-zender moeten we natuur lijk wel oppassen. Het is een regionaal pro gramma: van de Friezen, voor de Friezen. Niet bestemd dus voor de Groningers en Drenten. Eigenlijk moest je een schutting om Friesland heen kunnen bouwen, een schutting, waar het tv-signaal niet doorheen kan. Zo alleen kunnen we het knus, gezellig en onder elkaar houden. Echt regionaal. In allerlei gesprekken en discussies waarbij onze belangen zijn gemoeid, duikt voortdu rend het begrip „regionaal" op. Volgens de „Grote Van Dale" is regionaal: „betrekking hebbend op of behorend tot een streek, een bepaald, beperkt gebiedDaarmee ko men we, in beginsel, niet in moeilijkheden. Ons land herbergt, streeksgewijs, allerlei variëteiten, met hun aardigheden en eigen aardigheden. We kunnen de kaart van het land in een groot aantal stukjes verknip pen; stukjes, die als een legpuzzel aaneen sluiten. Zo'n stukje is Friesland, verder bij voorbeeld Limburg, de Veluwe, de Achter hoek of hoe men maar wil. Tot op dit ogen blik dreigen er geen moeilijkheden, maar nu gaan we aan de opsomming der regionale zelfstandigheden ook toevoegen het Gooi, Amsterdam of, in breder verband, de rand stad Holland. De „Grote Van Dale" verzet zich hier niet tegen, maar toch ontstaan er moeilijkheden. De spraakmakende gemeente gaat er na melijk niet mee accoord de randstad Holland met de aanduiding „regionaal" te bestem pelen. Want regionaal is in de praktijk niet de streek, het landsdeel, zonder meer, maar de streek die ver van deze randstad Hol land is verwijderd en, relatief, een achter stand heeft op allerlei gebied, vooral econo misch en cultureel. In ons spraakgebruik is het begrip „regionaal" een „Hollandse" Van Weeghels bagagewagens, trekhaken en alle onderdelen voor caravans, buitenboordmotoren, tuinmeubel en parasols, zonweringen. EN ZEILMAKERIJ VERLENGDE SCHRANS 81 LEEUWARDEN TEL. 27023

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 12