cEcsznasa DE LAATSTE EER" N.V. liriPfl een Stu^6 ^"Leeuwarden, vroeger ver buiten de stad, maar nu daaraan LlljJl^ll vastgegroeid. Tocb beeft Schilkampen zijn eigen karakter nog kunnen handhaven, atejvordt bepaald door de relatie met het water. A. Menalda Az„ fotojournalist te Den Haag, die door zijn familie sterk aan Leeuwarden rs gebonden. mi i» GROTE KERKSTRAAT 7 TELEFOON aanduiding. Het is de vraag, of we haar niet al te gretig hebben overgenomen. Keren we terug naar onze televisie. In Bus- sum-Hilversum, met Amsterdam als zeer belangrijk verlengstuk, worden de gerechten bereid die men op onze beeldbuizen ser veert. De televisieprogramma's heten Ne derlands, nationaal dus. Daar wordt ook, met alle eerlijkheid doch beperkt resultaat, naar gestreefd. Natuurlijk ligt het hoofdac cent der programma's in West-Nederland, waar het artistieke scheppende vermogen in belangrijke mate is geconcentreerd en waar meer nieuws is te vinden dan in de rest van het land. Maar West-Nederland domi neert méér dan in overeenstemming is met de redelijk te achten verhoudingen; het doet dit in versterkte mate, omdat in Bussum het hemd nader is dan de rok. Wat zich binnen de eigen gezichtskring afspeelt, trekt meer de aandacht dan wat verderaf gebeurt. Bovendien wordt de t.v. beheerst door mensen die uit de randstad-Holland zijn gerecruteerd en hun eigen instelling als een stempel op de programma's drukken. Daar is weinig aan te doen en er is eigen lijk ook niet veel tegen. Wanneer men al thans durft constateren, dat hier sprake is van puur regionalisme en dat, bijgevolg de andere delen van het land ook aan bod horen te komen, naar rato van hun belang rijkheid. Dan eerst kan, uit een samenstel van regionale programma's, een natio naal geheel ontstaan. Friesland heeft daar ongetwijfeld nogal wat bij in te brengen, méér waarschijnlijk dan omvang en bevol- ni,aasBiB««ii*BBsaaBiiiaEaiBJii!BiEBisiaaasBii kingscijfer van dit gebied zouden doen ver moeden. Zo'n Fries aandeel in onze t.v.-pro- gramma's zou voor Friesland van grote be tekenis zijn, maar niet omdat de Friezen er naar kunnen kijken. Voor ons is het belang rijker goed geïnformeerd te worden (beter dan nu gebeurt) over bijvoorbeeld Brabant en Limburg. Hier raken we het meest principiële punt in de discussie: moeten we de Friezen hun eigen t.v. geven of moeten we de rest van Nederland via de t.v. vertellen wat hier ge beurt? Het een hoeft het ander niet te be letten, maar het laatste is, naar ons gevoel, het urgentst, omdat het een leemte kan ver helpen in de bestaande, Bussumse organi satie. Overigens (u weet het) wordt er gewerkt aan een versterking van het regionale ele ment in de (nieuws) programma's van de t.v. Er zullen door de N.T.S. speciale men sen worden benoemd, die hiervoor, ten be hoeve van de Bussumse programma's gaan zorgen en één daarvan zal Friesland als werkterrein krijgen. Wij kunnen ons daar over verheugen en tegelijk bezorgd zijn over de te verwachten werkwijze. Wat zegt Bus sum zelf van deze programma's? Ze zullen komen te bestaan uit nieuwtjes, die eigen lijk niet de moeite waard zijn in het lande lijke programma te worden opgenomen, maar desondanks in milde goedgeefsheid tot de beeldbuis worden toegelaten. Regio naal en dus tweederangs. Maar komt er nu ook een dergelijk regionaal programma voor het westen van het land, waarbij dit zelfde onderscheid wordt toegepast? Wij heb ben niet vernomen, dat men een regionale t.v.-redacteur voor Amsterdam en omge ving zoekt. In feite hoeft dat ook niet, want men heeft daarvoor al sinds jaar en dag mensen genoeg in Bussum EEN WAARDIGE VERZORGING VAN BEGRAFENISSEN FN CREMATIES

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 13