Afscheid van de oude veemarkt w... -1 |r'"T ^toneó anno 40* ij?»:: mm In de gevel van het nu gesloopte poortgebouw van de oude veemarkt waren twee stenen gemetseld, samen het jaartal 1896 aanduidend. Dat was het jaar waarin dit gebouw gereed kwam, maar de veemarkt was toen al een reeks van jaren op deze plaats gevestigd. De officiële opening van de nu verdwenen markt was op 17 april 1874. De betonnen verdieping, die met zijn oerdegelijke constructie zo kranig weerstand heeft geboden aan de slopershamer, was van veel latere datum. Op 27 juni 1929 werd deze uitbreiding in gebruik gesteld. Drie jaartallen uit onze veemarkthistorie, die vermeld mogen worden nu de outillage van de oude markt onder de slopershamer is gevallen. We hebben nog even tussen de ruïneuze restanten rondgekeken en daarbij de vereiste weemoed geproduceerd. Plus een aantal plaatjes, die u hier ziet afgebeeld. Stille getuigen van een groot stuk handelsgeschiedenis op een terrein, dat door een dichte begroeiing heeft bewezen hoe voortreffelijk het in de loop der jaren is bemest I - •Mz-tim SJ* Dezelfde dag waarop wij met schrik en verontwaardiging vernamen van de vernie lingen in de Kurzaal te Scheveningen, tot meerdere glorie van de Rolling Stones, werd ons van archiefzijde een document getoond, waaruit kon blijken, dat de aanduiding „no zem" wel, maar de ergerlijke baldadigheid der jeugd niet van de laatste tijd is. Een troostrijk geschrift derhalve, een leerzaam geschrift ook voor al degenen, die het zo misprijzend over „de jeugd van tegenwoor dighebben. Opvallend is, dat ook in dit document van 1765 (voorkomend in de Ma gistraatsresoluties) van Rolling Stones, ofte wel rollende stenen sprake is. U moet het maar eens lezen en u niet laten ontmoedi gen door de veel woorden vragende uitin gen van officiële verontwaardiging: Maandag den 7 januarij 1765. De magistraat der stad Leeuwarden in't zeekere geïnfor- meert zijnde van de zeer verregaande inso- lentien en baldadigheden door de scholieren van de rectors en conrectors schooien op diverse tijden gepleegd met pospositie van de verschuldigde eerbied en ontsagh aan den geenen, wien het moderamen der schooien is toevertrouwd, verstoutende zig te beschadi gen en te schenden hetgeene met een goed toeversicht ten nutte en dienste der schoo ien op stads kosten gemaakt werd, zonder met behoorlijken eerbied en verschuldigde dankbaerheid te denken, dat de schooien zijn geheyligde plaatsen toegewijd om de jeugd te leeren en te onderwij sen, en dat het de weederspannige jongelingen geenzints be taamd om daarin eenige verhenderinge, veel min gevaar toe te brengen aan de lee- rende kinderen in de onderschoolen, en langs een gemaakte openinge in de boovenschoor- steen te laten needervallen steenen, glasroe den, gebrande turven en wat dies meer is, dingen te laag om te melden en bedrijven die men van jongelingen van een gemanierde en geschikte educatie noyt hadde kunnen den ken, jongelingen die veeleer bij hunne pro- gressen in de literatuir, 't zig tot loff en luister behoorden te agten om met zeedig- heid en eerbiedig comportement de jongere van jaaren voor te gaan, en daardoor sig de wegh te baanen tot een goede naam die altoos een cieraad is degeene, die men hun ne progressen en studies tot weerdigheeden en bedieningen sig prepareeren. Diensvolgens hebben Haar Achtbaarheden gecommitteerd de heeren politiemeesteren van de schoo ien om met overroepinge van de ses hee ren praedicanten, rector en verdere praecep- tores voor haar op de rectors schoole te laten koomen de discipulen van alle vijf latijnsche schooien, en dezelve op het nadrukkelijkste onder 't oog te brengen de gevaarlijke en per nicieuze gevolgen van sulk een irreverent en buitensporig gedragh, vervolgens dezelve te gebieden zig te onthouden en wel te wagten van alle disordres en bui- tensporigheeden, de verdeeltheeden te ver mijden, eensgezind zijnde het goede te be hartigen en in alle modestie zig te bedra gen naa de schoolwetten met verschuldigde eerbiedigheid en gehoorzaamheid omtrent den rector, gymnasiarcha en verdere prae- ceptores, ter beantwoordinge van de goe de attentie die de regeeringe deeser stad door 't fundeeren en stigten der schooien tot een heylsaam onderwijs der leersame jeugd altoos betoond heeft en nog dagelijx be toond, en zorgvuldig ter herten neemt het derigeeren der zaken de schooien betreffende. Verwagtende diensvolgens Haer Achtbaar heden dat de scholieren die zig meer off min aan disordres, oneerbiedigheid en buitenspo righeid hebben schuldig gemaakt, zij zig daarvan zullen onthouden en in alle modestie eerbiedig omtrent hunnen rector en praecep- tores zig gedragen, bij gebreeke dies dat Haer Achtbaarheden nader tot hun leedwee- sen zullen resolveeren en decreteeren. INtt

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 5