Nieuwe Leeuwarder Jachthaven tien jaar SCHEPEN IN DE BOXEN, SCHEPEN OP DE WACHTLIJST -■ Tl A fad Op 14 augustus 1954 schaarden enige he ren zich aan één tafel met een Leeuwar der notaris om deze een stichtingsakte te horen declameren. Toen, na de voordracht, de handtekeningen waren gezet, was een nieuwe stichting geboren. Het was de Stichting Nieuwe Leeuwarder Jachtha ven, die in naam nieuw zal blijven al wordt zij ook eeuwenoud. Zo ver is het nu nog niet; we kunnen het tienjarig be staan gedenken en al ligt dit jubileum - technisch nog heneden het koper, toch is er plaats voor een blik achteruit én een andere blik vooruit. Dat heeft de voorzitter van de Nieuwe Leeu warder Jachthaven, de heer P. P. de Jong gedaan en zijn bevindingen waren gekruid met een goed optimisme. Tien jaar geleden waren er alleen wat havenkommen; de daar uit vrijgekomen grond werd gebruikt om het terrein voor het aanpalende sportveldencom plex „De Greuns" op te hogen. Voorts be schikte men eigenlijk over niets anders dan onzekerheden: hoeveel schiphuizen zouden nodig zijn en waar moest het geld vandaan komen? Wat het laatste betreft werd een hecht samenspel verkregen met het ge meentebestuur, dat bereid was rente en af lossing van geldleningen te garanderen. Zo werd in 1954 gestart met de bouw van vier schiphuizen, samen ligplaats biedend aan 56 schepen. Een voorzichtig begin dat hebben de afgelopen tien jaren geleerd, want nu is het aantal schiphuizen 17 en de totale ca paciteit van de jachthaven (overdekt en open) bedraagt plusminus 500 schepen. Dit is niet genoeg om aan de vraag te voldoen; er is een lange wachtlijst en dus zijn er al weer nieuwe uitbreidingsplannen, die in een toeneming van het aantal ligplaatsen met ongeveer 80 voorzien. En voor een ver dere toekomst heeft men het oog gericht op de overkant van de Greuns. Daar waar nu een boerderij komt, wil men een tweeling zusje van de Nieuwe Leeuwarder Jachtha ven aanleggen. De gemeente, die de eerste inrichting en la ter de uitbreiding van de jachthaven finan cieel heeft mogelijk gemaakt, hoeft geen spijt te hebben van deze bereidwilligheid. Het stichtingsbestuur heeft al meer dan een half miljoen in de schiphuizen gestoken; maar het geld komt er uit, bij een huur prijs voor de boxen, die varieert van 114 tot 450 gulden per jaar. En waar het geld ook uitkomt, dat is de benzinepomp aan de Greuns, die vorig jaar niet minder dan 80.000 liter benzine naar de schepen over bracht.

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 9