De eerste paal 11 In de ochtend van woensdag 9 september hield het om elf uur op met regenen. Dit mocht worden beschouwd als een welwil lende geste jegens het gemeentebestuur van Leeuwarden, dat het heien van de eerste paal voor het complex van 2040 woningen in het lelan op dit tijdstip had gesteld. Ve le tientallen waren \derwaarts getogen en on der deze tientallen vielen diverse zeer hoge persoonlijkheden op. Wij zagen de commis saris der Koningin, gedeputeerde Okma, ar chitect prof. Bakema (bekend van radio en tv) en ir. Hemmes, hoofdingenieur-direc teur van het Friese filiaal van het minis terie van Bouwnijverheid en Volkshuisves ting. En de hoofdpersoon van deze plech tigheid verscheen met het college van Bur gemeester en Wethouders ten tonele. Dat was ir. H. M. Buskens, directeur-generaal van de centrale directie van de Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. Deze centrale di rectie' zetelt zeer hoog bij het gelijknamige ministerie en dus is ir. Buskens niet de eerste de beste. Hij genoot de eer de eerste paal te mogen slaan voor de bouw van dit ongekend omvangrijke werk. Thans moeten wij eerst iets vertellen over het heien in het algemeen en het slaan van eerste palen in het bijzonder. Deze werk zaamheden geschieden met heistellingen en het daarin aangebrachte heiblok werd bij de hier aanwezige installatie door stoom aangedreven. Daarom staat er vlak bij de stelling een grote stoomketel, met een vuur daaronder, dat met grote scheppen steen kool in leven wordt gehouden. Waar vuur is, daar is ook rook en het bewijs hiervoor werd zeer overtuigend geleverd. De aldus geproduceerde stoom gaat dooi een slang naar het heiblok en wordt door een systeem van kranen tot dit apparaat toe gelaten en daarna weer uitgestoten. Komt de stoom binnen, dan rijst het blok, gaat de stoom er weer uit, dan valt het blok op de paal. De desbetreffende kleppen wor den met twee touwen bediend. Aan touw tje één trekken: het blok gaat omhoog; aan touwtje twee trekken: het blok valt. Bij dit alles verspreidt de gehele apparatuur gro te hoeveelheden rook, tot hete druppels con denserende stoom en vieze, vette, hete olie spatten. Men moet dan ook terdege op eer, afstand blijven van zo'n heistelling. Dit kan het publiek wel doen, maar de directeur-generaal van de centrale directie van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid moest heien en diende zich derhalve on der de rook, de stoom en de oliedruppels van de heistelling te begeven. Daarop was van aannemerszijde gerekend door een lan ge oliejas en een witte helm beschikbaar te stellen. In deze uitmonstering verscheen ir. Buskens ten tonele en men kon al met een constateren, dat hij deze werkmanskle- ding méér had gedragen, want het gebrui kelijke, lacherige, karnavaleske ontbrak hem geheel. Met zelfbewuste tred ging hij op de heistelling af en wisselde, alvorens met het karwei aan te vangen, enige vaktechnische woorden met de daar aanwezige heiers. Men kon het hem aanzien op vertrouwd terrein te zijn. Dezelfde hoge ambtenaar heeft ten slot te ook op 26 november 1958 hier geheid. Toen ging de eerste paal voor 't Heech- terp de grond in. Toch moeten wij zeggen, dat de door ir. Buskens gewekte schijn bedrieglijk was. Zoals hij daar stond, in oliejas en met helm, leek hij meer op een onzer schaar se bouwvakkers dan op een onzer vele ho ge Haagse ambtenaren. Maar toen het echt op heien aankwam, werd hij bijgestaan door een echte heier. Bijgestaan? We hadden zeer sterk de indruk, dat de vakman aan de touwtjes trok en dat de heer Buskens slechts schijnbewegingen maakte. Dat nemen we de directeur-generaal overi gens niet kwalijk, want een oprichter van het bouwbedrijf Intervam heeft ons ver teld, dat het manuaal met de twee touw tjes om de drommel niet eenvoudig is. Het is „een slag" en die maakt men zich niet eigen op een Haags departement. Niettemin, tot in lengte van dagen zal de heer Buskens de man zijn die de eerste paal heeft geslagen voor een 2040 wonin gen omvattend woningbouwproject. Die ech te bouwvakker zullen we dan maar ver donkeremanen, \net als al de heipalen, die al de grond waren ingegaan voordat ir. Buskens aan bod kwam. Dat waren trou wens de allereerste palen en deze worden in de bouwnijverheid gevolgd door de eer ste paal! De commisaris der koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, en de burgemeester, mr. A. A. M. van der Meulen, zijn er niet geheel gerust op dat de eerste paal goed de grond zal ingaan. Een nietige liguur bij een grote heistelling: de eerste paal voor de 2040 woningen in het lelan gaat de grond in, vaardig geheid door de directeur-generaal van de centrale directie van de Bouwnijverheid, ir. H. M. Buskens.

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 11