w et!969 gereed zijn L Splitlevel LÜJ «r. 15 RIES PER WONINGTYPE izen typ» A e nheden izen type B enheojn en 1 sluiteenheid oningeè in 5,8 en 12 bouwlagen ngen )5,8en12 bouwlagen Dp di, kaartje is de situering aangegeven van de rijt yjponeenheden, met aanduiding der woning- ypen.i Hoog en laag In de wooneenheden zal zowel hoog- als laag bouw voorkomen, met voor het gehele plan de volgende totalen: 286 eengezinshuizen type A: vier slaapka mers met, zo nodig, plaats voor 9 bed den; 530 eengezinshuizen type B: drie slaapka mers met plaats voor 7 bedden; 672 splitlevelwoningen in 5, 8 en 12 bouwla gen (276 met drie en 396 met vijf ka mers); 552 igalerijwoningen in 5, 8 en 12 bouwdagen (360 met vier kamers, 192 met drie kamers). Naar de opdrachtgevers kan de volgende verdeling worden gemaakt: Drie wooneenheden (de twee van Lekkumer- end en de oostelijkste van Bilgaard) zijn voor woningwetwoningen (1196 in totaal) be stemd. Het zuidelijke van de twee in Lek- kumerend wordt gebouwd voor de woning bouwvereniging St. Joseph, het noordelijke voor Beter Wonen en de wooneenheid in Bil gaard voor de gemeente. De andere twee wooneenheden in Bilgaard (eengezinswoningen en galerijwoningen) ko men voor rekening van de beleggingsmaat schappijen Immofund (698) en Volmontage- bouvv NV (146). De laatste beleggingsmaat schappij is een zusje van Intervam. Immo fund bouwt het oostelijkste van de twee eenheden, plus de galerijwoningen van de westelijkste, zodat voor Volmontagebouw de eengezinswoningen van deze westelijkste wooneenheid overblijven. In de twee eenhe den worden 432 gepremieerde woningen ge bouwd en 412 zijn ongesubsidieerd. Over het splitlevel woningtype (een goede Nederlandse benaming wordt nog steeds ge zocht) hebben wij een vorige keer reeds ge schreven. Het werd het eerst ontwikkeld in 1956 voor de experimentele woonwijk „Han- saviertel" te Berlijn en is daar thans drie tot vier jaar in gebruik. Het type wordt gekarakteriseerd door een galerij straat, waartegen, waaronder en waar boven de woningen zo zijn gebouwd, dat el ke volledige woning aan beide langsgevels grenst. Hierbij ontstaat tussen woon- en slaapgedeelte een niveauverschil van 8 tre den. Keuken en woonruimte liggen altijd op één niveau aan de buitengevel, terwijl alle voordeuren op de galerijstraat uitkomen. El ke woning heeft een loggia over de volle breedte aan het woon-keukengedeelte. Op 8 treden niveauverschil ligt het slaapge deelte. Hier zijn ondergebracht de w.c. en de douche-wasruimte. De beide slaapvertrek ken grenzen over de volle breedte aan de buitengevel. Bij de grote woningen in dit ty pe is een tweede slaapgedeelte, eveneens omvattende twee slaapvertrekken, gesitueerd op nog 8 treden hoger, boven het woonge deelte. De gale rij straat is voor bewoners en leve ranciers dliirekt toegankelijk via een lift, waarin ook plaats is voor kleine bedienings wagentjes. Bij de lange blokken meergezins- bouw bevindt zich bij de vierhoog één gale rijstraat op de derde laag, bij de zevenhoog twee galerij straten, namelijk op de derde en zesde laag. Bij de korte, hoge blokken in 12 bouwlagen zijn alle woningen bereikbaar vanaf vier galerijstraten. Aan de galerij straten zijn in elk blok van vierhoog de toegangen tot veertig woningen, terwijl de overige twintig woningen in elk blok direkt van de straat af bereikbaar zijn. De galerij straat is per blok bereikbaar met drie trappehuizen. Op de derde laag komt een luchtbrug, als verbinding tussen de galerijen van twee blokken. Alle woningen worden centraal verwarmd. De verwarming geschiedt als wijkverwar- ming uit centrale ketelhuizen, aan de kop pen van middelhoge blokken. te- lan als rit- 3U- er- m- ge- am iw- tor, sa- C. ge- eze eld vee er- ner een ;aal aar ïun ;en, Een toekomstbeeld van een deel van de wooneenheid in het lelan. Men ziet de bij de splitlevel woningen behorende galerij en op de voorgrond de luchtbrug, die twee van deze galerijen verbindt. A l VAhmi de gal£Ru

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 15