Gemeente besteedt per dag en per inwoner iw i E I V Nu enkele feiten en feitjes over de begroting zelf. Vanzelfsprekend vindt een wethouder van financiën de hele begroting belangrijk en moet hij proberen goed te raden naar wat zijn medeburgers belangrijk vinden. Eerst een paar indrukwekkende cijfers. De totaaltelling van de gewone dienst, d.i. dus echt het gemeentelijke huishoudboekje, beloopt voor 1965 72,5 miljoen gulden en dit is, al met al, toch nog een heel bedrag voor bijna 86.000 burgers van onze stad. Rekent u maar na. Nog een indrukwekkend bedrag: de kapitaaldienst heeft een eindtotaal van ruim 183 mil joen gulden. Nog even op de gewone dienst terugkomend: dat bedrag van 72,5 miljoen bevat een aantal dubbeltellingen, zodat, als de gemeenteraad het goedvindt en ook gedeputeerde staten geen bezwaar hebben, netto ten uwe behoeve, bur gerij van Leeuwarden, zal worden besteed een bedrag van rond 40 miljoen gulden. Dat is per man (vrouw), oud en jong, rijk en arm, dus Naar aard en omvang was er veel variatie bij de hondenshow in de Frieslandhal op zaterdag 5 september. i i dens gaat, respectievelijk volkomen echte, rit selende Nederlandse bankbiljetten. Vindt u het goedkoop Leeuwarder te zijn? Let op, nog een geheel ander sommetje. Als u de kranten hebt gelezen (en dat dat doet u natuur lijk) hebt u gezien, dat onze schulden in totaal rond 145 miljoen gulden belopen. Even weer een sommetje: 145.000.000 gedeeld door 86.000 is per hoofd ongeveer 1.690, 40.000.0000 86.000 is rond 465,— per jaar, dus per dag 1,28. U kunt ook terugrekenen en dan ontdekt u, dat gemiddeld per dag, zondagen en feestdagen meegerekend, rond 110.000,wordt besteed. U ziet nu wel, hoeveel plezier het spelen met cijfers kan opleveren! Als u maar goed bedenkt, dat het allemaal om klinkende Nederlandse gul door J. TIEKSTRA wethouder van Financiën en Onderwijs Mijn vrouw was hogelijk verwonderd, toen zij hoorde, dat, afgezien van onze particuliere fi nanciële positie, de gemeente ten onze behoeve een schuld draagt van zesmaal 1.690,is 10.140,—. U overweegt nog niet om meteen maar met de gemeente-ontvanger al te rekenen? Dat hoeit ook niet, want zonder een besluit van de raad om de schenking te aanvaarden en zonder goedkeuring van gedeputeerde staten op dat besluit, zoudt u de goede man alleen maar in ongelegenheid brengen. Hij zou namelijk uw geld niet eens kunnen aannemen. TEKORT Wat kan er echter wel gebeuren? De begroting 1965 is niet sluitend, d.w.z. dat de uitgaven hoger moesten worden geraamd dan de inkom sten. Het verschil is nu nog 914.300,en dit is dus het tekort. Daar kan nog een paar ton bijkomen, omdat wij toch ook in 1965 nog drie miljoen gulden meer willen investeren in ver dere uitvoering van de rioolwatervoorziening. Vermoedelijk bent u daar wel voor. Dan komt het tekort zo rond 1.150.000,Dat laatste bedrag zal er toch ook moeten komen, als u tenminste wilt dat wij verder werken met de rioolwaterzuivering. Dat wilt u en dat willen wij. In de komende jaren zullen nog meer mil joenen aan die werken moeten worden besteed. Aan de gemeenteraad zal dus, net als voor de begroting 1964, een dekkingsplan moeten wor den voorgelegd en dat dekkingsplan zal voor namelijk gebaseerd worden op de ten behoeve van de afvoer van het vuile water enz. en om der wille van ons toekomstige schone water, te maken kosten. Anders gezegd, naast even tuele andere maatregelen zal de rioolbelasting ook in onze gemeente haar intree doen. Hoe dat allemaal precies zal komen is nog niet te zeggen, maar eind november zal dat hopelijk nauwkeurig op papier staan. Als dit doorgaat dan weet u, dat u door te be talen meehelpt onze grachten en het water in onze onmiddellijke omgeving schoon te krijgen en te houden. WAT KOPEN WIJ ER VOOR? We gaan toch nog eens verder onze begroting bekijken. Het gaat namelijk niet alleen om zoveel gulden besteding per inwoner en om zoveel gulden schuld per inwoner; gelukkig is er meer te doen dan het tot stand brengen van de rioolwaterzuivering. Wat gebeurt er zoal anders met het geld? Blijkbaar is de gemeentehuishouding, ondanks de hoge investeringen, een arbeidsintensief be drijf. Het bedrag aan personeelslasten beloopt namelijk rond 10,5 miljoen gulden, de kapitaals- (vervolg op pagina 7) L

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 5