DEFILEREN Sf»««coilfr, (Vervolg van pagina 5) lasten ruim 3 miljoen. De bureaukosten van al die ambtenaren belopen maar ruim 300.000, Dat valt u stellig mee. Maar wat denkt u van een bedrag van 1,5 mil joen aan subsidies? Dat is in vijf jaar tijd prak tisch verdubbeld. Wel een duidelijk bewijs hoe belangrijk de subsidiërende taak van de ge meentelijke overheid in ons maatschappelijk bestel is. Enkele voorbeelden: Frysk Orkestruim 200.000, Muziekschool- 72.000, Speelplaatsen en -tuinen - 21.000, Jeugd-, ontwikkelings- en ont spanningswerk, waaronder jeugd- sport- 77.000, Gem. Sportstichting- 298.000, Betaald voetbal- 30.000, Kruisarbeid- 25.000, Geestelijke gezondheidszorg - 16.000,— Dit zijn maar enkele, vrij willekeurige, voor beelden; de lijst wordt te lang en de „Leeuwar der Gemeenschap" is te klein om dat anderhalf miljoen volledig te vermelden. Nog een paar informaties aan de hand van de eindtotalen van enkele hoofdstukken. Onder zo'n hoofdstuk worden uitgaven met betrek king tot een bepaald onderdeel van de gemeen tehuishouding geboekt. DE BONNETJES Zo is hoofdstuk III het hoofdstuk waar de uit gaven voor de openbare veiligheid zijn onder gebracht. Totaal kost die ruim 330.000,d.w.z. kosten voor politie, brandweer, verkeer, bescherming bevolking etc. Nu staan daar wel weer inkom sten tegenover in de vorm van rijksuitkeringen, zodat netto ten laste van de gemeente blijft rond ƒ90.000,—. U denkt ook de „contante bonnetjes"? De illu sie, dat die ons budget mee helpen verlichten, moet ik u ontnemen. Of zou dat u misschien enigermate troosten met het „contante bon netje"? Ook dan moet ik u ongetroost laten. De gemeente moet dat geld aan het rijk afdra gen. Op volgno. 61 staat onder ontvangst 32.000,— geraamd voor „bij bekeuringen on middellijk geïnde boetes" en op volgno. 128 onder uitgaaf hetzelfde bedrag wegens afdracht aan het rijk. Hoge bedragen aan „onmiddellijk geïnde boe tes" helpen de gemeente dus echt niet. Probeert u dus toch maar deze boetes te voorkomen. Hoofdstuk VIII omvat alle uitgaven voor on derwijs, kunsten en wetenschappen, dat wil dus zeggen onderwijs in de ruimste zin, sport, uit voerende en beeldende kunst, musea e.d., in totaal aan uitgaven bijna 12,5 miljoen gulden. Hier staan ook weer ontvangsten tegenover, zodat netto ten laste van de gemeente blijft ruim 3Vt miljoen gulden. Als u die 40 miljoen uitgaven nog hebt onthou den, is het u duidelijk dat daarvan dus 12J/2 miljoen wordt besteed aan dit hoofdstuk. Tegen over de nadelige saldi van 3,5 miljoen van de verschillende onderdelen hiervan, staan nog rijksuitkeringen uit het gemeentefonds. In ont vangst bij de algemene middelen is geraamd ruim 3 miljoen aan onderwijsuitkeringen, zodat tenslotte een half miljoen rond ten laste van de gemeente blijft. Erg belangrijk is ook hoofdstuk IX onder de titel „Maatschappelijke steun en voorzorg". Het omvat dus de uitgaven wegens steunverlening, verplegingskosten, maatschappelijk werk e.d. Het totaal aan uitgaven is hier geraamd op ruim zeven miljoen gulden. Het netto-tekort van dit hoofdstuk is ruim 6V2 miljoen. Tegenover dit netto-tekort staat weer een on derdeel van de algemene uitkering, nu niet uit de rijksmiddelen, maar rechtstreeks ten laste van de gemeentefondsmiddelen. Dit bedrag be loopt ruim 3V2 miljoen. Van dit hoofdstuk blijft tenslotte ten laste van de gemeente ruim drie miljoen. VERPLEEGGELDEN In de troonrede van de derde dinsdag komt de volgende passage voor. „De regering blijft stre ven naar de totstandkoming van een volksver zekering voor zware geneeskundige risico's Mits hieronder door de regering mede wordt verstaan langdurige verpleging in bijvoorbeeld psychiatrische inrichtingen en verpleging in verpleegtehuizen voor langdurig zieken en bejaarden, is deze volksverzekering mede van groot belang voor de gemeenten. In de begro ting is op volgno. 638, hoofdstuk IX alleen al voor verpleging in eerstgenoemde inrichtingen geraamd bijna 2V2 miljoen. Het is daarmee al leen al voldoende duidelijk van hoe grote be tekenis een volksverzekering o.m. voor deze doeleinden zal zijn. Hiervoor is enkele malen het woord gemeente fonds gevallen. Allicht denkt u: „Wat is dat nu?" Welnu, uit de opbrengst van een aantal rijksbelastingen wordt plm. 12,5 °/o gestort in een door het rijk beheerd gemeentefonds en de voornaamste gemeentelijke middelen zijn uit dat fonds afkomstig. Voor 1965 is voor onze gemeente alleen aan gemeentefondsuitkeringen geraamd bijna 17 miljoen gulden en voor ove rige rijksuitkeringen (dus niet t.l.v. het gemeen tefonds komende) ruim 11 miljoen gulden. Zo ziet u wel, dat het de niet-gemeentelijke middelen zijn waarmee de gemeentehuishou ding wordt gefinancierd. Het is dan ook wel duidelijk, dat de gemeenten met sterke zilve ren koorden gebonden zijn aan het beleid van de rijksoverheid. Daarom ook zou het de wethouder van finan ciën van de gemeente Leeuwarden bijzonder aangenaam zijn als de minister van financiën bereid zou zijn de gemeente te laten meeprofi teren van de meevaller van 1 miljard gulden aan belastingopbrengst voor het rijk. 12,5 van 1 miljard is 125.000.000,Dat levert over het gehele land gerekend plm. 10,per in woner op. Voor Leeuwarden zou dat zijn 86.000 maal ƒ10,—, d.i. dus ƒ860.000,—. Onder het motto dat „gedeelde vreugd dubbele vreugd" is, zou de minister van financiën zijn gemeen telijke collega's best in zijn vreugde kunnen laten delen. VERANTWOORDING Ik heb gepoogd, hier en daar wat huiselijk, u iets duidelijk te maken omtrent de financiën van de gemeente Leeuwarden. Hier en daar heb ik welbewust linancieel-technisch gezien sterk vereenvoudigd en eenvoudige voorbeelden ge bruikt. Voorzover ik ingewikkeld ben geweest, hoop ik u niet te hebben verveeld. Ik hoop, dat u daardoor belangstelling hebt gekregen voor de linanciën van uw eigen gemeente. Wat mijzelf betreft wil ik u verzekeren, dat ik graag mijn best doe voor wat mijn aandeel be treft in het financieel beleid er toe bij te dra gen, dat het onze gemeente goed gaat in de toekomst. Twee zeer ongelijksoortige defilé's: Links het spectaculaire voorbijtrekken van het Friese vee op een der drie jubileumdagen van het Fries Rundveestamboek (8, 9 en 10 september); rechts het défilé bij de commandowisseling op de vlieg basis (9 september).

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 7