ME T VEBBUIMBE BLIK k I [m I I *1 111 I A ii I \-/ 119 E In dit nummer van de Leeuwarder Gemeen schap wordt een nieuw perspectief op onze stad geopend. De twee op deze pagina af gebeelde foto's laten u markante en karak teristieke stukjes binnenstad zien in een pa noramische breedte, zoals u deze op een gewone foto niet kunt verwachten, tenzij een aantal daarvan listig wordt aaneenge- plakt. Dit laatste hebben we in ons vorige nummer met het Europaplein-met-fontein- en-vlaggen gedaan. Deze beelden zijn ech ter niet als een legpuzzie opgebouwd, maar als één geheel gemaakt. Voor de fototech- nisch geïnteresseerde lezers is van belang te weten hoe dit gaat. Er zijn speciale pano ramacamera's, waarbij de lens tijdens de opname over een vrij grote hoek draait en daarbij de rondstaande film in de camera belicht. Men krijgt zo negatieven van het hoogst curieuze formaat 24x110 m.m. en het gezichtsveld heeft daarbij een hoek van 120 graden. Om dat in de werkelijkheid te bekijken eist wel enig hoofdbewegen. De panoramacamera waarmee deze beelden zijn gemaakt is van Russisch fabrikaat; het is nuttig te weten, dat uit dit machtige rijk niet alleen wodka, kaviaar en onverwachte regeringswisselingen komen. Naar het uiter lijk is elke gelijkenis met een echt fototoe stel louter toeval. Of u fototechnisch geïnteresseerd bent of niet, u zult zich afvragen waarom wij met het publiceren van deze curieuze foto's zijn begonnen. Het eerste en naar onze mening zeer aanvaardbaar motief is, dat wij eens iets anders wilden. Maar het an dere is natuurlijk niet altijd beter dan het gewone en daarom moet er nog iets bij komen. Dat is onze wens en begeerte het stadsbeeld in een ruimer verband te tonen, om allerlei elementen die met elkaar karak ter en sfeer bepalen in hun onderlinge verbinding te brengen. U moet daarbij misschien even wennen aan de sterke breed tewerking van de foto; maar wanneer u deze op de juiste manier weet te interpre teren, dan beschikt u over uniek documen tatiemateriaal. U zult in het vervolg elke maand een of twee van deze fotografische curiositeiten in dit blad aantreffen. Éfliil

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 12