De bovenste foto toont het Gouverneursplein, het Hofplein en het Raadhuisplein in één verband, oftewel in eikaars ver lengde. Nergens wellicht is Leeuwarden zozeer zichzelf als juist hier. Rechts de bebouwing tussen de Kleine Hoogstraat en de Beyerstraat, die volgens het eerste saneringsplan voor de binnenstad zou moeten verdwijnen om een forse door braak in de richting van de Prinsentuin te verwezenlijken. Het is de vraag of dit onderdeel van het plan de vele pro testen zal overleven. Daarachter de witte ambtswoning van de commissaris der Koningin, vroeger het stadhouderlijk paleis, waarin bijgevolg als eerste heeft gewoond Us Heit oftewel Willem Lodewijk van Nassau, van 1584 tot zijn dood in 1620 de eerste Friese stadhouder. Na een klein stukje lage bebouwing de Hofschool, die men kwalijk een riant voor beeld van voormalige bouwkunst kan noemen. Het stadhuis, anno 1624, is hier van de achterkant gezien, met daarachter (op de foto daarvoor) de secretarie, die oudere lezers nog als politiebureau hebben gekend. Bij de stadhuisuitbreiding die in de (teken)pen is, zal dit gebouw plaats moeten maken voor een nieuw. En dan helemaal links het kadaster, gehuisvest in een pand, dat stellig geen on waardig element is in de totale bebouwing van dit pleinen rijk stukje Leeuwarden. De Nieuwestad (onderste foto) heeft geen omvangrijke be spiegeling of verklaring nodig. We stonden met ons Rusje op de Lange Pijp en „beflapten" zo de drukke en de stille kant. Hier is de historie vrijwel geheel overspoeld door de moder ne handelsbedrijvigheid en toch blijft de Nieuwestad in zijn verbinding tussen verleden en heden een onmisbaar element in het echte Leeuwarden.

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 13