In 1805 verschenen 130 rijdsters aan de start COLPORTEURS Trijntje Pieters uit Poppingawier won het gouden oorijzer 11 r Het moet heet zijn toegegaan op de koude ie en 2e februari van het jaar 1805, toen achter de Prinsentuin een hardrijderij voor vrouwen werd gehouden, die genoeg indruk maakte om tot onder werp van de hierbij gereproduceerde prent te dienen. Niet minder dan 130 rijdsters verschenen aan de start; we kennen al hun namen, woonplaatsen en zelfs de leeftijden, dank zij de onvol prezen ijver van drukker Joh. Seydel, die de lijst heeft uitge geven, èn de onvolprezen bewaarzucht van de opeenvolgende Leeuwarder archivarissen, die een exemplaar daarvan bewaard hebben doen blijven. Ze kwamen uit alle delen van Friesland; de Leeuwarders waren met elf rijdsters zelfs sterk in de minderheid. De prijzen mochten dan ook wel aanlokkelijk worden genoemd: een gouden oorijzer als eerste en een streng gitten met gouden kroontje als tweede. Daar wilden ze wel hun best voor doen, zowel Freerkje Sijmons uit Huizum, Tetje Haantjes uit Huins en Lijsbeth Theunis uit Warstiens (met hun veertien jaren de jong- sten), als Trijntje Uiltjes uit Ter- horne (met 51 jaren de oudste). De juniores en de veteranen zouden echter alle reeds in de eerste om loop uit het strijdperk verdwijnen; op het viertal bleven ten slotte over; Trijntje Pieters uit Poppinga wier (20 jaar), Aukje Gerrits uit Veenwouden (20), Akke Gerrijts uit Wijns (16) en Janke Wijbes uit Damwoude (16). Aukje en Akke vielen in de „zesde reed" af en toen ging. het dus nog om prijs en premie. Eerste werd Trijntje Pie ters en tweede Janke Wijbes. Een aan de uitslagen van de wed strijd gewijd drukwerk van druk ker Joh. Seydel vertelt aan het slot: „De Baan op de Stads Gragt waar op het Hardrijden is geschied, was, afgemeeten 40 Konings roeden; doch waarvan afgenomen zijn Twee roeden, dus de ware lengte 38 Ko nings roeden, waarvan 25 zeer na bij gelijk zijn aan 26 Rijnlandsche roeden; dus had de Baan eene lengte van 39V2 Rijnlandsche roe den. Deeze lengte is door eene Vrouw met zijde Wind in 13 Se- cunden afgereden, het welk eene snelheid van 36V2 voeten in ééne Secunde uitleverd en overeen- koomt met de snelheid van de beste Harddravers. - En wanneer men de gewone tred van een Voet ganger op 4V2 Voeten in ééne Se cunde rekend, dan had gemeld Vrouwspersoon, met dezelfde snel heid van 36'/2 Voeten in iedere Secunde voort rijdende, één uur gaans in zeven minuten en bij na 24 Secunden kunnen afleg gen." We hebben het eens omgerekend in meters, met als uitgangspunt, dat 1 Koningsroede 3,9127 meter was. De baan van 38 Koningsroe den was dus bijna 149 meter lang. Wanneer deze in 13 seconden werd gereden, dan kwam dit neer op bijna 11,5 m per seconde of ruim 41 kilometer per uur. (Ongeloofwaardig, is het oordeel van een hedendaagse schaatsex- pert. De rijdsters van nu doen over 140 meter ten minste 14 seconden en dat is dus 10 meter per seconde. Ook in de schaatssport zijn de prestaties in de loop der tijd ge stegen; bovendien heeft de rijdster van nu veel minder „windvang" dan die van vroeger met haar wap perende rokken). Wij geven tot slot het woord aan de Leeuwarder Courant, die op 6 februari 1805 het volgende be richtte: Den lsten en 2den February 1805 is te Leeuwarden het beruchte Hardryden op Schaatzen, tus- schen Vrouwspersonen Gelukkig en Wel afgeloopen. Ten aanweezen van Duizenden Menschen, uit alle Oorden te za- men gekomen (het welk een on gewoon en aller heerlijkst ge zicht opleverde) hebben Honderd en Dertig Vrouwen, onder eene wel ingerichte Directie, gereeden om de Eere-Pryzen: bestaande de eerste in een uitmuntend Gou den Ooryzer, en de tweede in een streng gitten met een Fraay Gouden Kroontje. TRYNTJE PIETERS, van Poppin gawier, oud Twintig Jaaren, heeft de Eerste Prys gewonnen. En JANKE WYBES van Dam woude, oud Zestien Jaaren, heeft de Tweede Prys verdiend. Welke Eere Pryzen aan Haar, een weinig tyds na het Ryden, in byweezen van eene menigte Menschen op eene plegtige wyze door Commissarissen uit de In- tekenaaren benoemd, in de Groo- te Zaal van de Stads Schutters Doele overhandigd zyn. GEVRAAGD: voor de Leeuwarder Gemeenschap. Dit werk biedt uitstekende bijverdiensten. Inlichtingen bij de directie van de N.V. ERVEN KOUMANS SMEDING, Voorstreek 101-103, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 17