Monumenten onder bescherming gesteld Fa. I. JOLHERS ZOON VERHUIZINGEN TRANSPORTEN Toerfietsen, Sportfietsen. Kinderfietsen .HJOLMERSiZ» ^C/WlEU^ niet duur, maar duurzaam, dat is GAZELLE Gazellt-, Solex-, Rap-enTyphoon bromfietsen Bella scooters zijn wezen onaangetast blijft, anderzijds de belangen van de eigenaar of gebruiker zo veel mogelijk worden gediend. Weet de mi nister van geen wijken omdat het monument geen ingrijpen verdraagt, dan bestaat de mo gelijkheid, dat een schadevergoeding wordt verleend, indien de belanghebbende materi eel wordt benadeeld. Daarnaast kan van overheidswege de instandhouding van „mo numenten van geschiedenis en kunst" wor den gesubsidieerd. De monumentenwet bevat voorts bepalingen om te voorkomen dat een monument verlo ren gaat. Zo mag men een dergelijk bouw werk niet gebruiken of laten gebruiken op een manier waarbij het in gevaar wordt gebracht of ontsierd. Men mag het zelfs niet open laten staan en aldus de baldadige jeugd de gelegenheid geven haar amateuristisch maar zeer effectief sloopwerk te verrich ten. Dit kan de minister, zo nodig met de hulp van „de sterke arm" beletten. En mocht er clandestien geknoeid zijn met het gebouw, dan kan de minister het in de oor spronkelijke toestand laten terugbrengen. Zo blijft de eigenaren dus niets anders over dan hun monumentale pand goed te bewa ren en te onderhouden en dit betekent, dat de minister er zonder meer op rekent, dat de eigenaren het normale onderhoudswerk op eigen initiatief en voor eigen rekening uit voeren. Daarbij gaat het om" herstel van de dakbedekking, goten, afvoerbuizen en schil derwerk. De ontwerp-monumentenlijst, opgesteld door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, be rust thans bij het gemeentebestuur en wordt bestudeerd door een commissie, waarvan mr. J. van der Schaaf, wethouder van Openbare Werken, voorzitter is. Leden zijn de heren H. Achterhof, stadsarchitect; A. Baart Jr., adviseur van de gemeente voor bouwkundige monumenten; W. Dolk, ambte naar van het gemeentearchief; IJ. van der Heide, ambtenaar van Bouw- en Woningtoe zicht. Uit hun werk zal een advies van b. en w. aan de raad voortkomen en de raad zal daarover besluiten. Dit raadsbesluit gaat vervolgens naar de minister, die er al of niet rekening mee kan houden bij het vast stellen van de definitieve lijst. Lepe lieden zouden nu misschien kunnen denken, dat monumentale gebouwen die al leen nog maar op de ontwerp-monumenten lijst staan „vogelvrij" zijn tot het ontwerp in een ministerieel besluit is veranderd. Le per is evenwel de overheid, die heeft be paald, dat de voorlopige lijst het recht ver schaft alle hierboven genoemde maatrege len te nemen tegen lieden, die nog gauw even aan hun monumentje willen knutse len. Ruim een halve eeuw LEEUWARDEN, EMMAKADE Z.Z. 62 ervaring TEL. 0 5100-24595, b.g.g. 25765 Verschillende Leeuwarders hebben onlangs een aangetekende brief ontvangen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met de mededeling, dat het plan bestaat een hun in eigendom toebehorend pand op de monumenten lijst te plaatsen. Laten we aannemen, dat deze eer en uitverkiezing de betrokke nen diep in het hart heeft gegrepen, dan mag desondanks niet worden ontveinsd, dat het bezit van een monument van bouwkundige aard verplichtende conse quenties kan hebben. In het ministeriële schrijven zijn deze consequenties uit eengezet, o.a. door vermelding van enkele artikelen uit de monumentenwet. Nu is het lezen van dergelijke juridische paragrafen niet ieders werk en lief hebberij, en daarom lijkt het wel gewenst in huiselijke taal uiteen te zetten wat de monumentenwet beoogt en bepaalt. Het doel van de wet is wel duidelijk. Wan neer het lot van bouwkundige monumenten slechts afhankelijk is van de wensen en ver langens der eigenaren, dan komt het voort bestaan ervan op een wel zeer wankele ba sis te rusten. Niet ieder is immers ver vuld van roerende zorg voor deze onroeren de goederen en bovendien staan de prakti sche bruikbaarheid en het behoud der mo numentale waarden elkaar wel eens in de weg. Wie, om een gefantaseerd voorbeeld te noemen, een fraai historisch pandje wil gaan gebruiken als stallingsruimte voor zijn auto, die zal in dit pand een deur willen aan brengen waar die auto door kan. Maar deze toegang zal het monument zo wezenlijk scha den, dat de overheid, in het algemeen be lang, dergelijke plannen moet verhinderen. Dit kan dan gebeuren via de bepalingen van de monumentenwet. Zodra de minister de definitieve monumen tenlijst heeft samengesteld (hiervan krijgen alle belanghebbenden weer kennis bij aange tekend schrijven en ook komt de lijst bij de gemeentesecretarie ter inzage te liggen), dan kunnen de eigenaars bij de Kroon in be roep komen. Heeft het beroep geen succes, dan is de toevoeging aan de monumenten lijst definitief en moet het bouwwerk als een „beschermd monument" worden beschouwd. Én dit betekent, dat aan het pand niets mag worden veranderd zonder toestemming van de minister. Nu schijnt men vaak van mening te zijn, dat deze mogelijkheid van een ministeriële toestemming voor de ver bouwing slechts een „wassen neus" is, zo dat men in de praktijk niets meer kan ver anderen. Het is echter heel wel denkbaar, dat door overleg een compromis is te vin den, waardoor enerzijds het monument in Bergplaats voor meubelen Verpakken en verzenden naar alle werelddelen

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 6