Nationaal en interregionaal Lekkutn steeds dichter bij Leeuwarden 7 Weiat u wat een „nationaal inter regionaal" telcvisi epr ogramma is? U zult het van 7 januari af wekelijks op Nederland I kuininen ervaren, want dam begint de NTS er mee. De bedoeling is in de rubriek regionaal nieuws te brengen diat voor het hele land interessant kan zijn en zo wordt de rubriek dan nationaal inter regionaal, aldus heeft NTS voor zitter mr. Söhuettenheim ver teld. Dat klinkt indrukwekkend, maar wij herbalen onze vraag: weet u wat het betekent? Laten we proberen, de voorzitter van de NTS te begrijpen. Het program ma zal in die eerste plaats na tionaal zij n voor het hele land bestemd dus. Dit lijkt heel aardig met de werkelijkheid overeen te komen, want de uit zendingen worden uitgezonden over Nederland I en dus niet over Nederland: II, de zender met een (voorlopig) regionale reikwijdte. Nu moeten we nog vaststellen wat met interregionaal wordt bedoeld. In beginsel lijkt ons dit oiok niet zo moeilijk te zijn; het zou kunnen betekenen: behorend tot of afkomstig van. de ver schillende streken van het land, noord, oost, zuid; eini west dus. „Maar", zult u verbaasd zeggen, „Is het gewone, dagelijkse NTS journaal dan niet nationaal in terregionaal? Wordt daarin niet het nieuws uit alle streken van het liandl nationaal verspreid?" Langzaam van zijn verbazing over zoveel onkunde bekomend, doceert thanis de N.T.S.-woord voer der: „Er schijnt enig wanbegrip te bestaan over de betekenis van de begrippen regionaal en natio naal. Volgens het Groot Televi sie en Radio Woordenboek is „nationaal": afkomstig; van en bestemd voor het westen van het land. En. „regionaal": af komstig van en; bestemd voor de rest van het land, ook wel genaamd de buitengewesten, zo als de Peel en Tietjerksteradieel. Een interregionaal programma bevat dus nieuws uit deze min der in tel zijnde landsdelen. Wordt het nationaal uitgezon den,, dan. gebeurt dit ten behoe ve van heit westen van het land, waarbij overigens geen bezwaar bestaat tegen het meekijken van de rest. Nederland II was trou wens voor dit programma niet beschikbaar. Het verschil met het tweemaal daagse N.T.S.-journaal is nu wel duidelijk. Dit is op het westen van het land afgestemd, met en kele uitlopers niaar felle bran den. en heit kleiduifschieten in. de randgebieden. Derhalve mag het „nationaal" worden genoemd. Maar het wordt over het gehele land en dus interregionaal uit gezonden. Zo hebben we hier dus te maken met de interregio naal nationale programma'®". Wij wachten nu me,t belangstel ling op de nationaal interregio nale palemière op 7 januari. De schrijver Godfried Bomans heeft eens gezegd, dat de overgang van de schouw burg naar de kille, fantasieloze straat te groot voor hem was. Hij stelde daarom voor een viertal danseressen bij de uitgang te plaatsen, op de hoek van de straat drie, even verder twee, en zo door tot de laatste. Mogelijk is het een beetje vreemd een ar tikel over het 550 zielen tellende dorp Lekkum zo te beginnen, maar in Lekkum had men reeds lang geleden, en voordat Bomans op deze gedachte kwam, rekening gehouden met dergelijke moeilijkheden zij het dan ongewild. Lange tijd is Lekkum namelijk geplaagd ge weest dioior een: beetje een lachwekkende grenssituatie. Wanneer men Lekkum uitkwam, altnans het bord Lekkum passeerde, was men aan de linkerkant van de weg nog in Lekkum, en aan de rechterkant in Leeuwarden. Dit werd aangegeven door de bij Leeuwarden behorende huizen van een zwart nummer bordje te voorzien; de Lekkummer huizen kregen een rood bordje. Bovendien behoorden enkele huizen op de Groningerstraatweg en het vroegere tolhuis ook bij Lekkum. En zo tussen alles door zaten weer stukjes Leeuwarden en Lekkum. Een Lekkummer op weg naar de stad werd de overgang wel gemakkelijk en geleidelijk gemaakt. Maar dat alles is alweer verleden tijd, zo als zoveel in Lekkum. De barbier, de schoenmaker, de smid en de wagenmaker zijn reeds lang vertrokken. De nauw aan Lekkum verbonden buurtschap Snakkerbu- ren is zijn oude glorie kwijt. De kalkbrande rij is in de oorlog afgebroken, de oliesla gerij is verdwenen, de steenbakkerij werd omgebouwd tot een stroopfabriek en is nu een timmerwerkplaats. De Lekkummer familie Hettingha Tromp, die in een groot slot naast de kerk woonde, is vertrokken. Het prachtige slot met zijn bossen, dat menige oud-Lekkummer zich mag wel herinnert, is afgebroken. Het is nu een kaal, drassig, laag weiland met daarnaast, waar vroeger eens de bossen waren, een uitgestrekte tuinderij. Alleen de familiebank in de kleine kerk herinnert er nog aan Nu zit de kerkvoogdij er in. Misschien als tegenprestatie onderhoudt zij het graf van de familie. Snakkerburen, de Lekkumer „uitbuurt" van Leeuwarden. Dorps Leeuwarden in Lekkum De twintigste eeuw heeft zijn stempel op Lekkum gedrukt. Er worden nieuwe huizen gebouwd en zo komen er nieuwe gezichten. Veel jonge mensen trekken naar de stad, zodat de gemiddelde leeftijd in Lekkum bij zonder hoog ligt. De inwoners werken veel al in Leeuwarden en hun vrouwen winkelen er, want Lekkum heeft vrijwel geen midden stand meer. Straks, wanneer de nieuwbouw van Leeu warden tot aan het water de Bonke zal staan, is het voor de Lekkummers al heel gemakkelijk. Een1 straatlengte scheidt hen dan van het nieuwe Leeuwarder winkel centrum. Voor een dorp zo dicht onder de rook van de stad zal het heel moeilijk zijn zijn eigen sfeer te behouden. Lekkum en Snakkerburen hebben echter nog hun romantiek. De oude huizen aan de Dokkumer Ee, vijf meer dan een eeuw oude kastanjebomen, enkele oude boerde rijen, het „Unithalderistöaniiel" en alle ande re bloeiende verenigingen, ze zijn er al lemaal nog en ze zullen blijven, zeggen de oud-Lekkummers. Met die gedachte le ven ze onverstoorbaar verder. COR CAROLI

Leeuwarder Gemeenschap | 1964 | | pagina 7