Het Expositie over bezetting in de synagoge Joods Gymnasium in 1942 I wintig jaar na de bevrijding Een definitieve beslissing over de bestemming van de synagoge is nog niet gevonden, maar wel is, mede door deze besprekingen, de ge dachte ontstaan in mei van dit jaar, twintig jaar na de bevrijding dus, een tentoonstelling in de synagoge in te richten over de laatste wereldoorlog, de bezetting, het verzet en, in het bijzonder, de jodenvervolging. De gedach te is de organisatie van deze expositie te ver binden met de viering van de 5e mei, die reeds nu wordt voorbereid door het comité Herden king Bevrijding 1965. Dit comité heeft, onder voorzitterschap van de heer S. Camping, reeds een begin gemaakt met zijn werkzaamheden. De tentoonstelling in de synagoge kan worden gezien als een op zichzelf staande gebeurtenis, die het probleem van de definitieve bestem ming onaangeroerd raakt, maar ook is het denkbaar dat zij beschouwd kan worden als een preludium tot wat er verder gaat gebeuren. In elk geval mag een expositie juist over dit onderwerp in dit gebouw wel gelden als een waardig, zinrijk gebruik daarvan. Het spreekt vanzelf, dat de tentoonstelling, die vrij om vangrijk en dus ook vrij duur zal worden, niet uitsluitend voor de 5e mei bestemd zal zijn, maar enkele weken moet duren. Het is de bedoeling naast fotomateriaal ook curiosa uit de bezettingstijd ten toon te stellen. Hierover is reeds contact opgenomen met ver zamelaars, maar ook bij mensen die niet als zodanig te boek staan kan interessant mate riaal aanwezig zijn. Voor in of bij Leeuwarden gemaakte foto's uit de bezettingstijd bestaat eveneens een grote belangstelling. Zouden eigenaren van een en ander hiervan bericht willen sturen aan de redactie van ,,De Leeu warder Gemeenschap", Raadhuisplein 32? Er is maar weinig fotomateriaal van Leeuwar den in de bezettingstijd, maar op de tentoon stelling in de synagoge in mei van dit jaar zal deze opname waarschijnlijk niet ontbreken. Zij is in het bezit van de heer B. Troostwijk en kan gelden als een der weinige herinne ringen aan de tijd, toen hij leerling was van het Joodse gymnasium, dat gesticht werd, toen de gewone scholen op last der nazi's niet meer door Joden mochten worden bezocht. Deze „noodschoot" was in 1942 ingericht in het pand Emmakade N.Z. 83 en is blijven bestaan tot in begin 1943 de razzia's daartoe geen mogelijk heden meer boden. De foto is van september- oktober 1942, toen het groepje jongelui met hun leerkrachten nog niet ten volle beseften wat de meesten hunner te wachten zou staan. De heer Troostwijk heeft ons de namen ver schaft, bovendien weet hij van de meesten of ze de oorlog hebben overleefd of niet. De nazislachtoffers hebben we met het teken aangegeven, in enkele gevallen is met een aangeduid, dat de heer Troostwijk niet weet hoe het de betrokkene is vergaan. 1. mej. G. Frank uit Amsterdam (lerares ge schiedenis) 2. mej. R. Weijl; 3. S. E. Cohen; 4. mej. J. de Wit 5. H. Beem (thans rector te Hilversum); 6. mej. S. de Jong; 7. A. Beek man (godsdienstleraar) t; 8. E. Hoek uit Am sterdam (leraar oude talen) 9. Van der Roer uit Meppel (leraar handelsonderwijs) 10. L, Cohen t11. mej. B. Cats; 12. mej. B. de Bruin; 13. S. Stoppelman t; 14. D. Muller f; 15. A. Kuijt (conrector) f; 16. L. de Wied; 17. W. Kuijt f; 18. mej. I. Rozenberg f; 19. mej. S. de Wied; 20. B. Cohen f; 21. mej. M. Cats; 22. H. Reindorp (conciërge) 4; 23. L. Leefsma (uit concentratiekamp teruggekeerd)24. Cos- ter uit Utrecht (leraar Engels) 25. W. Velle- man f; 26. D. de Wied (nu hoogleraar in de geneeskunde te Utrecht); 27. A. Krammer 4; 28. M. Woudstra f-, 29. J. de Jonge (nu direc teur Jongia); 30. S. Turksma uit Drachten f; 31. A. L. M. Israels uit Drachten (nu kinderarts te Amsterdam); 32. J. de Vries (gestorven na terugkeer uit concentratiekamp); 33. B. Troostwijk; 34. mej. S. Stoppelman f; 35. mej. S. Kuijt f; 36. P. Dwinger 4; 37. mej. E. Pinto (nu in de Verenigde Staten); 38. mej. H. Troost wijk t; 39. J. Israels uit Drachten; 40. mej. G. Velleman f; 41. mej. R. Feitsma t. Op de middag van zondag 6 december is in de Leeuwarder synagoge de laatste dienst gehouden. Voor het laatst leefde er de sfeer van vroeger, toen onze stad nog een grote Joodse gemeente had. In de eerste week van dit jaar heeft men de inventaris wegge haald. Ze gaat naar het Israëlische jeugddorp Kfar Batyah, om daar opnieuw dienst te doen. Het gebouw is nu leeg en wacht, zoals men weet, op een nieuwe bestemming. Daarover is al heel wat gesproken, in het bijzonder in een gemeentelijke commissie, waarin ook vertegenwoordigers van de Joodse gemeente zitting hebben. Na enige publi caties over deze zaak, zowel in de Leeuwarder Courant als in ons blad, zijn verschillen de suggesties uit de burgerij ter kennis van de commissie gekomen. De meeste gingen in de richting van een culturele bestemming: sommigen wilden bovendien plaats inruimen voor een permanente herinnering aan de Joodse bevolkingsgroep in Leeuwarden, die door het oorlogsdrama vrijwel geheel is verdwenen. Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 14e jaargang no. 1 januari 1965 Redactie-commissie: Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs 3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 3