Breilo blik op Leeuwarden ipi 12 li li Wij eisen geen overmatige scherpzinnigheid van onze geachte lezers en geliefde lezeressen bij het bepalen van de plaatsen, waar deze twee 120 graden- panoramafoto's zijn gemaakt. De bovenste biedt ongeveer hetzelfde uitzicht dat men heeft van achter de ramen van hotel Amicitia aan de Wirdumerdijk, de andere is gemaakt voor de deur van heer Verra's V.V.V.-Veste op het Stationsplein. Daar waar sinds 1923 Mercurius zo overduidelijk schijnt aan te tonen, dat men zich in de handel niet in vol ornaat aan het mens dom hoeft te presenteren, ja zelfs door een uiterste soberheid in kledij en opschik kwade verdenkingen omtrent de hoogte der winstmarges ongedaan kan maken, is in vroegere tijden de vee handel bedreven. De oudste Leeuwarder veemarkt was op de Nieuwestad, bij de Waag en dit heeft geduurd tot 1697, toen de vroede vaderen van Leeuwarden besloten deze handelsbedrijvigheid over te brengen naar het Ruiterskwartier. Tot het midden van de vorige eeuw liep een gracht, de oude Heerengracht, door het terrein, dat we nu als het Wilhelminaplein kennen en men heeft deze in etappen gedempt. Het eerste deel van dit water, waar nu het perkje met de Mercuriusfontein is en verderop tot de Oude Lom- bardsteeg, verdween kort voor 1840 en daar werd toen een uit breiding van de veemarkt tot stand gebracht, met vooraan, bij de Wirdumerdijk, het Wagenplein. Op dit vroegere plein staat nu dus de Mercuriusfontein. Tot 17 april 1874, toen de markt bij het station werd geopend, bleef de veehandel met bijbehoren (ook de cafés, 1

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 12