Leeuwarden goed zoals het lijkt Leeuwarden groter dan het lijkt, maar ook: Redactie-commissie Mevr. A. J. Bearda Bakker-Stuiveling H. Kingmans Pater H. W. Dijkman O.P. J. T. Vellenga Redacteur: W. H. Kuipers, telef. 28203 Adres administratie: Voorstreek 101-103, tel. 22046 en 22047 Redactie: Stadhuis Leeuwarden, tel. 21141 Abonnementsprijs ƒ3,00 per jaar Giro-nummer 809910 ten name N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden plein en Lange Pijp enerzijds en Groentemarkt, Peperstraat en Wirdumerdijk anderzijds. Wie aan al dit schoons gedachteloos voorbijloopt ontbreekt het ten enenmale aan esthetisch gevoel. Deze gezellige, ruime Nieuwe- stad zou ik niet graag willen rui len voor het gedrang en geschui fel in de Amsterdamse Kalver- straat. De vergelijking met Amsterdam en Groningen gaat in genen de le op. Leeuwarden heeft nu een maal een eigen karakter, dat af wijkt van wat de meeste andere steden hebben te bieden. Wat Zwolle betreft kan de enige goe de winkelstraat, de Diezestraat, als voorbeeld wel buiten be schouwing worden gelaten, want als men deze straat is uitgewan deld staat men plotseling in een onaanzienlijke leegte aan de uiterste rand van de stad. Al thans zo was het enige jaren ge leden. Er is natuurlijk in Leeuwarden niet alles volmaakt. Er is nog wel het een en ander te veran deren of verbeteren, maar dat ligt op een geheel ander vlak dan mijnheer Foppes zich dat voorstelt. Wij hebben geen be hoefte aan meer nauwe winkel straten, zoals St. Jacobstraat, Oosterstraten en Oude Doele- steeg. Vindt men die nu werke lijk zo ideaal in het moderne ver keer, terwijl allerwegen wordt gevraagd naar meer ruimte? Men moet van de stad Leeuwar den geen andere stad of een ka rikatuur willen maken, maar de historische wording van de bin nenstad in het oog houden en la ten spreken. Ook bij de sanering dient hiermede terdege rekening te worden gehouden. Mocht de heer Foppes dit com mentaar kunnen volgen, dan zou hij meer positief gericht de be langen van de stad Leeuwarden kunnen behartigen dan met de kritiek, die in de L.G. wordt gelanceerd. Wij hebben de heer Rinsema ruim baan gegeven, al is zijn ar tikel hier en daar wat besnoeid. De schrijver heeft ongetwijfeld ons hart gestolen door zijn en thousiast pleidooi voor Leeu warden. Toch menen wij een paar kanttekeningen te moeten ma ken. In de eerste plaats lijkt het ons, dat de heer Rinsema wel erg onaardig doet tegen mr. E. Fop pes, directeur van het Econo misch Technologisch Instituut voor Friesland. De heer Foppes heeft in een rede voor het Za kencentrum inderdaad nogal prikkelende dingen over Leeu warden gezegd, maar niet uit een kwaad hart, want de Friese hoofdstad is hem zeer dierbaar, zo weten wij. De heer Foppes heeft ook niet gezegd, dat Leeu warden slechts 50.000 inwoners heeft of een stad met 50.000 in woners lijkt te zijn; zijn medede ling behelsde slechts het feit, dat vreemdelingen deze schatting maken, na een vluchtige kennis making met de stad. Aan de juistheid hiervan zouden we üechts mogen twijfelen, indien we de heer Foppes in staat achtten het oordeel van misprijzende vreemdelingen uit zijn duim te zuigen. Tegen deze boze verden king verzet zich evenwel het feit, dat de directeur van een economisch-technologisch insti tuut zozeer een wetenschapsman is, dat hij geen verdichtselen zou kunnen debiteren. Zo kwamen we dus bij de „ima ge" van Leeuwarden: de indruk, die de stad wekt, terecht of ten onrechte hier ten onrechte. Wij hebben ons toen verdiept in de vraag hoe Leeuwarden aan de ze image van „een stad met 50.000 inwoners" komt. Het ant woord op deze vraag zochten wij in het ontbreken van een duide lijk gemarkeerd binnenstadscen trum (een plein bijv.) en de breedte van verschillende winkel straten (speciaal de Nieuwestad) waardoor aard en omvang van de winkelpanden minder opval lend kunnen zijn dan bij een compacter structuur. Daarmee hebben we nochtans niet betoogd, dat we onze binnenstad compac ter zouden willen hebben. Wij zijn met het stadscentrum in zijn te genwoordige gedaante globaal wel tevreden. Evenals de heer Rinsema en ongetwijfeld ook de heer Foppes. De heer R. J. Rinsema schrijft ons: In het decembernummer van de Leeuwarder Gemeenschap wordt over de „image" van Leeuwarden geschreven; een duur woord, dat erg voornaam en geleerd klinkt, maar eigenlijk niets anders dan „voorstelling" betekent, in dit verband: de voor stelling, die men krijgt of zich maakt van een stad, land enz. Voor Leeuwarden kan dit echter gerust achterwege blijven, in dien men dagelijks met zijn eigen ogen ziet en met zijn eigen verstand waarneemt wat zich in eigen stad voltrekt. Wie deze werkelijkheid niet op de juiste waarde weet te schatten, kan beter een minderwaardig oordeel achterwege laten. Toen ik nog in de banken van de lagere school zat en voor het eerst kennis maakte met de plattegrond van Leeuwarden, welke op een kaart tegen het schoolbord was opgehangen, maakte meester ons wegwijs in de straten-doolhof, die 30.000 in woners telde. Dat is nu 70 jaar geleden en een eenvoudig reken sommetje leert ons, dat het in wonertal in die 70 jaren bijna verdrievoudigd is, want wij wandelen al aardig naar de Maandblad onder auspiciën van de Stichting „Leeuwarder Gemeenschap" 14e jaargang no. 2 februari 1965 90.000 toe. Als nu iemand het in zijn hoofd haalt dit getal bijna te halveren tot 50.000, dan is die iemand naarstig bezig, op gezag van de een of andere de stad bezoekende vreemdeling, de be tekenis van de Friese hoofdstad te discrimineren. De drukte in Leeuwarden wekt nu juist niet de indruk van een onbelangrijk stadje van 50.000 inwoners; eerder zou men zich in een stad met het dubbele aantal wanen. Maar het is na tuurlijk wel verklaarbaar, dat iemand, die uit een grotere stad komt het gevoel voor verhoudin gen kwijt is en lukraak tot een schatting komt die er ver naast is. Het gaat niet aan dit serieus te nemen, vooral niet voor iemand, die beter weet of beter kan weten. Dat de binnenstad een duidelijk centrum mist, fungerend als oriëntatiepunt, zoals de schrij ver van het artikel het doet voor komen, getuigt niet van de juis te visie. Het centrum van Leeu warden loopt praktisch dwars door de binnenstad, van Hoek- sterpoort tot Vrouwenpoort, waarop ruim twintig straten di- rekt aansluiten. Kan het mooier? Dit centrum wordt nog extra ge accentueerd door Brol, Waags-

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 3