ihekkuniereiMl groeit naar een nieuwe woonwijk ihj'(hoon ij' v'pri ie/iA ■junU/d\yt Toerfietsen, Sportfietsen, Kinderfietsen ^VVJEl.6** En nu wordt hier hard gebouwd aan een nieu we woonwijk, die Lekkumerend gaat heten. Twee van de vijf „units" van het 2040-wonin- genproject komen aan deze kant van de Dok kumer Ee. Met het zuidelijkste, dat voor de woningbouwvereniging „St. Joseph" is be stemd, is men bezig en ten noorden daarvan komt er een voor „Beter Wonen". Ze zullen 390 woningen (St. Joseph) en 403 woningen (Beter Wonen) tellen en daarvan zal een groot deel van het splitlevel-type zijn: tussen woon- en slaapgedeelte een halve etage hoogtever schil. Dat worden blokken 12, 8 en 3 hoog en dan komen er verder eengezinswoningen in deze „units". Ook bouwt de firma Heidinga hier 208 woningen voor „St. Joseph" en „Beter Wonen". Snel bouwen betekent tegenwoordig ook: on afhankelijk van de weersomstandigheden bou wen. Op verschillende plaatsen zijn grote lood sen over het werk gebouwd en daartussen is het droog en bij winterkou vorstvrij door de verwarming met hete lucht. In zo'n tent krijgt men het idee in een fabriekshal te zijn. Het voltooide produkt zal straks echter niet de fabriek verlaten, maar omgekeerd, de fabriek het produkt. De winst aan komfort voor de bouwvakarbeiders is wel bijzonder groot, want ook bij „werkbaar weer" is het niet altijd een pretje op de open vlakte in de buitenlucht te verkeren. Zo ziet de bouwplaats er uit, waar in het Lekkumerend een blok splitlevel-woningen, 5 hoog, verrijst. Het tentachtige bouwsel beschermt de arbeiders tegen kou en regen. De verkoolde resten van de verbrande molen van Timmermans aan de Dokkumer Ee marke ren nog de plaats waar vroeger de vier wieken hebben gedraaid om de houtzagerij binnenin dit bouwsel aan te drijven. Dat is lang geleden; de molen was al tal van jaren onttakeld tot een kale romp, die aan de slopershamer ten offer zou zijn gevallen, wanneer het vuur niet een voortijdige ondergang had bewerkstelligd. Want hier wordt een nieuw stuk Leeuwarden gebouwd en hier zal dus, langs het water, die oude lintbebouwing goeddeels moeten wijken. D. Visser heeft op 15 april 1803 de eerste steen gelegd voor het huis, dat vlak ten noorden van de plaats van de molen staat. Dat was vroeg in het voorjaar; D. Visser had er onge twijfeld het warme duffeltje bij aan. Er woei een gure wind over de Dokkumer Ee en over de kale velden. De trekschuit naar Dokkum voer voorbij, toen hij de troffel ter hand nam om de specie aan te brengen voor deze steen: „1803 den 15 April heeft D. Visser de Eerste steen gelegt". Ook vroeger werd gebouwd langs de Dokkumer Ee. niet duur, maar duurzaam, dat is GAZELLE In het Lekkumerend en aan de westkant van de Dokkumer Ee wordt gewerkt aan de noor delijke ringweg, met de brug over dit vaarwa ter. Het wordt het sluitstuk van de ring en de bedoeling is, dat deze wegverbinding tussen de Troelstraweg en de Groningerstraatweg nog dit jaar gereed komt. Het verkeer zal dan door een gebied rijden waar in een hoog tempo het landelijke voor het stedelijke wijkt. Zo werkt men aan een blok splitlevel- woningen 5 hoog in het Lekkumerend. Vorst- en regenverlet zijn onbekende be grippen in deze overdekte ruimte, die kan worden verwarmd met een hetelucht- blazer, zoals deze links op de toto is te zien. Het is overigens wel duidelijk, dat men slechts in de eerste iase van de bouw onder een dergelijk dak kan werken, want het woonblok groeit snel boven het dak Gazelle-, Solex-, Rap- en Typhoon bromfietsen Bella scooters

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 5