MAKELAARSKANTOOR HELLEMA ZN. Het adres sinds 1898 voor onroerende goederen Nieuweweg 7-9 Leeuwarden Telefoon 23117* ■huur De kruiwagen, die Pieter opgeverfd had, staat in de tuin. Vader is bezig geweest met het uithalen van onkruid en dode takjes en met inplanten van nieuwe bloemen en struik jes. Nu zit hij een kopje koffie te drinken bij moeder. Anneliesje wandelt rond met pop Erica op de arm. Erica moet alle plantjes bekijken en als Anneliesje er de naam van weet, zegt ze die meteen hard op. „Kijk, dat zijn rozen en dat zijn dahlia's en in het gras staan madeliefjes en aan die struik hebben jasmijn-bloemetjes gezeten en die roken zo lekker. Maar rozen ruiken ook lekker!" En pop Erica wordt met haar neusje in een donkerrode roos geduwd. Zij loopt langs de kruiwagen, die zit vol dor re takjes en aarde van het onkruid en blaad jes en steeltjes en uitgebloeide bloemen. Ik zal de kruiwagen voor vader leeg ma ken, denkt Anneliesje. Dan rijd ik hem tot achter het schuurtje en dan kieper ik hem om en dan zet ik hem weer leeg terug voor vader om te gebruiken. Maar wat moet er ondertussen met pop Erica gebeuren? Die kan zij toch niet dragen terwijl zij de krui wagen duwt? Pop Erica mag ook in de kruiwagen zitten, vindt zij. Zo gezegd zo gedaan. Maar die mooie rose jurk kan toch niet zo maar op al die vieze aarde en bladeren gezet wor den? Anneliesje kijkt om zich heen. Zij ziet een plastic zak op de grond liggen en legt die over de rommel in de kruiwagen. Dan zet zij Erica boven op de plastic zak en pop Erica vindt het prachtig om met haar hoofd boven de rand van de kruiwagen uit te ste ken en zo de hele tuin te kunnen zien. Anneliesje neemt de twee bomen van de kruiwagen in haar handjes. Wat zijn die dik! En wat is de kruiwagen zwaar! Daar had zij niet mee gerekend. Met veel moeite krijgt zij de poten van de grond en begint langzaam aan te duwen. Dat valt helemaal niet mee. Zij kan dat logge ding haast niet Het zwembad ,,De Kleine Wielen" gereed voor de start vooruit krijgen. Nog maar eens geprobeerd, nog maar eens met alle kracht geduwd. Heel langzaam krijgt zij er beweging in. Pop Erica zit doodstil en laat zich door de tuin rijden. Anneliesje wist niet dat het weg getje naar het hok zó lang was. Telkens moet zij de zware kruiwagen weer op de grond zetten om even uit te rusten. Als zij dan weer uitgerust is pakt zij opnieuw de dik ke handvaten in haar handjes en duwend met haar hele lijfje zwoegt zij de kruiwagen een paar meter verder. Eindelijk, daar is het schuurtje. En daar achter ligt de mesthoop. Daar kan zij de krui wagen laten kantelen en dan is die leeg. Zou die dan minder zwaar zijn om terug te rij den? Met een laatste flinke duw draait zij om het schuurtje heen, maar dan opeens kan zij de kruiwagen niet meer houden. Die draait naar één kant, kantelt en alles wat er in zit, valt op de grond. Niet alleen de vieze bloe men en takken en de aarde, maar ook pop Erica! iEn omdat de pop er boven op had gezeten, valt zij nu het eerst op de grond en de aarde en de verwelkte bloempjes vallen over haar heen. Je ziet haast niets meer van de mooie rose jurk, zo ligt zij bedolven. „Vader! vader!", gilt Anneliesje, „Erica is helemaal onder het zand!" en holt naar huis. Vader en moeder schrikken er van, zo schreeuwt zij. „Kind, wat is er gebeurd? roept moeder. „Op de mesthoop!", huilt Anneliesje, „Eri ca op de mesthoop!" Vader holt naar het schuurtje toe. „Wat heb je toch gedaan?" vraagt hij „,hoe komt al die rommel hier en waar is Erica?" Dan ziet hij wat er gebeurd is en heel voor zichtig neemt hij de takken en de aarde van de pop weg. Anneliesje staat erbij te snik ken. De mooie krullen van de pop zitten vol zand, de jurk zit verward in takjes en dorre bloemen. Moeder komt er ook bij en samen met vader haalt zij de pop uit de rommel en maakt gezicht en haar en jurk je weer schoon. „Anneliesje, beloof me dat je nooit meer die zware kruiwagen zult rijden, voor je groot bent", zegt vader en 't meisje belooft het met een zacht stemmetje. MAJA VAN HEEMSTRA.

Leeuwarder Gemeenschap | 1965 | | pagina 19